"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Korsika naisetapmise kohtuprotsessi on sekkunud feministlik liikumine (0)
11. juuni 2021
Foto Scanpix

44-aastane korsiklane Bruno Garcia-Cruciani on kohtu all oma endise partneri Julie Douibi surnuks tulistamise pärast.

Prantsusmaa Korsika saare sadamalinnas Bastias on kohtu alla antud mees, keda süüdistatakse oma endise partneri mahalaskmises, pärast mida käivitus ülemaailmne feministlik kampaania.

Briti ajaleht TheGuardian kirjutab, et Julie Douibi surm 2019. aasta märtsis tõi uuesti esile feministliku liikumise Prantsusmaal ning pani naised taas tänavatel marssima ning demonstratsioonidel osalema.

Tapmisele eelnenud kuudel oli 34-aastane Douib esitanud kuus ametlikku kaebust oma kahe lapse isa käitumise kohta ja teatanud temast politseile mitmel muul korral.

Süüdistuse järgi tulistas Garcia-Cruciani teda Glocki püstolist enne kui väidetavalt andis ennast üles ning loovutas relva politseile.

Süüdistatav ilmus nüüd kohtusse raseeritud pea ja musta maskiga, riietatuna T-särki ja teksadesse. Teda süüdistatakse mõrvas ja süüdimõistmise korral ootab teda eluaegne vanglakaristus. Süüdistaja ütles, et Garcia-Cruciani oli uurijatele rääkinud kuidas ta läks relvaga Douibi koju, kellest ta oli kuus kuud varem lahku läinud ja teda seejärel tulistanud. Süüdistatav väitis, et tegu ei olnud ettekavatsetud tapmisega.

Prantsusmaal sooritati 2019. aastal kokku 146 tapmist partneri või endise partneri poolt. Kui selgus, et Douib oli mitmel korral läinud politseisse, kartes väidetavalt oma elu pärast, käivitas see laialdase viha ja pahameele laine. Seejärel tunnistas toonane võrdõiguslikkuse minister Marlène Schiappa, et Douib „ei olnud piisavalt kaitstud”.

Vahetult enne kohtuistungi avamist Bastias ütles Douibi vanemate Lucieni ja Violetta nõunik Jean-Sébastien de Casalta, et nad tahavad kuulda tõde. „Me ootame, et kuulda tõde süüdistatava suust, ning et tuuakse täie selgusega esile, mis siis ikka toimus Julie elu viimastel kuudel, mis olid temale eriti valusad. Me peame need teod alati asetama õigesse konteksti,” ütles De Casalta Korsika raadiole. „Me arvame, et süüdistatava selgitused olid mitterahuldavad ja vastuolus teatud kogutud tõenditega, sealhulgas ballistilistega.”

Garcia-Cruciani advokaat Camille Radot ütles, et tema kliendi üle tuleks kohut mõista selle eest, mida ta tegi, mitte naiste- ja tüdrukutevastase vägivalla sümbolina Prantsusmaal. „Prantsusmaal pannakse iga nädal toime kaks või kolm sellist juhtumit. Miks on see juhtum tähtsam kui mõni teine?” küsis ta.

„Teda ei tohiks pidada vastutavaks kõigi naistevastaste kuritegude eest, mis toimuvad. Kohtuprotsess ei ole koht poliitika tegemiseks ega kampaaniatele. See, mida ta on teinud, on hirmuäratav ja me näeme edaspidi selle protsessi käigus, kuidas me oleme niisugusesse äärmuslikku olukorda jõudnud.”

Radot lisas: „Süüdistatav teab, mida ta on teinud, ta tunnistab seda ja kahetseb. Ta ei taha, et teda karistataks kõigi Prantsusmaal naiste vastu toime pandud kuritegude eest.”

Kohtuprotsess Korsikal kestab 16. juunini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.