"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
ROHKEM LIIKUMISRÕÕMU VIDEO! Linlased saavad suvel kümmet koolistaadionit tasuta kasutada (0)
11. juuni 2021
Foto Ilja Matusihis

“Meie kooli staadion on avatud aastast 1961 ja võib öelda, et see ei tekita koolile suuri lisakohustusi,” ütles Pelgulinna Gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur. “Mida rohkem on staadioni kasutajate seas kogukonna esindajaid, kes üksteise järele vaatavad ja üksteist korrale kutsuvad, seda paremini on asjad ka hoitud.”

Tallinn käivitab pilootprojekti, millega avatakse suvevaheajal kümme koolistaadionit kasutamiseks ka linnaelanikele. Staadionid on avatud 14. juunist kuni augusti lõpuni seitse päeva nädalas.

Piiburi arvates on väga hea, et linn on võtnud ka laiemalt seisukoha, et staadionid peaksid olema inimestele avatud. “See on täiesti mõistlik, et inimestel on võimalus siin käia ja nad saavad omavahel kokku leppida, kes millal staadionit kasutab,”  lausus ta.

Tallinn otsustas lisaeelarvega eraldada raha neile koolidele, kes soovivad oma staadionid kõigile linlastele avada. Haridusameti juhi Andres Pajula sõnul küsis amet koolide käest – kes oleks valmis oma staadionid avama ja millistel tingimustel. Selle tulemusena tehti ettepanek linnavalitsusele: koolid oleksid nõus, kui on tagatud linna poolt teatud tingimused, nagu näiteks valve ja muu säärane.

Vajalik tagada niitmine, prügi korjamine ja valvamine

“See teema on terve on aja laual olnud, et kas ja kuidas oleks võimalik koolide staadioneid avada avalikuks kasutamiseks,“ ütles Pajula. „Tihtilugu on koolistaadion ikkagi lukus ja ligidal elavad elanikud ei saa seda kasutada. Samas on koolistaadioneid, mis on juba täna kõigile avatud.“

Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu sõnul on idee tore, et kogukonna liikmed saaksid sportida ja ennast pärast kõiki neid piiranguid jälle liigutada.

Rundu avaldas lootust, et linnapoolne koolidele antav rahaline tugi katab kõik plaanivälised kulutused.

“Eks see siiski mingil määral lisamuresid põhjustab,“ rääkis ta. „Suvel on juulikuus kollektiivpuhkus ja maja on kinni. Staadioni avamine avalikuks kasutamiseks eeldab koostööd erinevate teenusepakkujatega alates niitmisest ja prügi ära korjamisest kuni valveni välja.”

Suvel tühjana seisvad staadionid lisavad liikumisrõõmu

Koolijuhid on Andres Pajula sõnul staadionide avamise suhtes tihti skeptilised, sest põhiprobleem on selles, kas staadionit kasutatakse sihipäraselt ega tehta sinna koerte harjutusväljakut või mingeid muid asju. “Teine on see, et ega seal ei hakata vandaalitsema ja kes tagab korra,” tõdes Pajula.

Pajula sõnul on kahtlemata oluline ka see, et staadioni külastajatel oleks võimalik tualetti kasutada. „Koolimajas pole suvel kedagi ja pole ka mõeldav, et me palkaks valvuri, kes hakkaks iga tualetti külastava inimese järele valvama. See küsimus vajab samuti lahendamist,” rääkis ta.

Enamus Tallinna koolide staadioneid on Pajula sõnul heas korras, kuigi mitu staadionit vajavad suurest kasutusest tingitud värskendusremonti, näiteks murukatte vahetust, millega ka jooksvalt tegeletakse.

“Kõik need staadionid, mis on koolide juures, on suures plaanis korda tehtud ja viimased neist on veel tegemisel,“ lausus ta. „Mullu tehti korda näiteks Tallinna Humanitaargümnaasiumi staadion ja tänavu Tallinna 53. keskkooli staadion.”

 „Staadionite avamisega soovime pakkuda linlastele laiemaid võimalusi tervislike eluviiside ja liikumisharrastuse edendamiseks linnakeskkonnas. Suvel tühjana seisvad koolistaadionid on selleks suurepärane võimalus,“ selgitas abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Nii suures mahus avame koolistaadioneid avalikuks kasutamiseks esimest korda. Kui projekt võetakse elanike poolt hästi vastu ja spordiväljakute kodukorrast peetakse kinni, kaalub linn kindlasti selle jätkamist ja ka laiendamist.“

Vaata, millised koolid avavad staadionid

Pilootprojektis avavad oma staadionid järgmised koolid: Tallinna Kunstigümnaasium (Kopli 102a), Pelgulinna Gümnaasium (Mulla 7), Tallinna Saksa Gümnaasium (J. Sütiste tee 20), Tallinna 32. Keskkool (Kiili 10), Tallinna Mahtra Põhikool (Mahtra 60), Tallinna Läänemere Gümnaasium (Vormsi 3), Haabersti Vene Gümnaasium (Õismäe tee 132), Tallinna Järveotsa Gümnaasium (Järveotsa tee 31), Lasnamäe Gümnaasium (Pae 59) ja Tallinna Linamäe Vene Lütseum (Linnamäe tee 10).

Spordiväljakud on avatud iga päev kell 8–21, v.a riigipühadel või juhul, kui need on välja renditud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.