"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
IMELINE AED MUSTAMÄEL Tarmukad naised rajasid aia, mis aitab kõige nõrgemaid (0)
13. juuni 2021
Albert Truuväärt

Tallinna Lastekodu Mustamäe üksuses käib kibe remonditöö, kuid maja taga aias avaneb imeline maailm. Mustamäe mändide alla on rajatud tarbeaed, marjapõõsad ja viljapuud. Nii rododendronitest kui ka vanasse liivakasti rajatud maitseainete peenrast kandub meelaid lõhnu kaugele. See kõik on kahe ettevõtliku naise ja nende toetajate kätetöö. Eelkõige lastele mõeldud, kuid rõõmuks kõigile. 

Vaata galeriid (30)

Tallinna Lastekodu osaleb „Rohelise kontori“ liikumises ja Aedade projektis. Kõik kokku kõlab see roheliselt ja keskkonnateadlikult. Mustamäe üksuse majandusjuht Merike Ulrich ja sotsiaaltöötaja Tatiana Mikhitaryan näitasid rõõmuga seda, mis on juba tehtud ning rääkisid ees ootavatest töödest. 

Tatiana selgitas, et kõik sai alguse sellest, et kevadel kuulutas Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet välja taotlusvooru õppeaia rajamise ja arendamise toetuse saamiseks. Tingimused võimaldasid osaleda ka hoolekandeasutustel. Võimalusest haarati kinni ja projekt sai toetuse. See andis rohelise mõtteviisi arendamisele tublisti vunki juurde ja hakati tegutsema.


„Aed on suur ressurss nii lapsele kui ka töötajale ja see loob hoopis teistsuguse keskkonna,“ selgitas Tatiana. „ Meil on vabatahtlikkuse printsiip – koos loome, koos kasutame, see on meie jaoks väga oluline. See kõik tuleb südamest ja inimeste tahtmisest asjaga tegeleda.“ 

Maikuus peeti kaks talgupäeva

„Enamalt jaolt teeme me ise,“ tunnistas Merike Ulrich. „Paar aastat tagasi, kui ma alustasin rohelise sertifikaadi saamist, siis sellest läks lugu edasi. Siis tuli Tatjana oma mõtetega juurde ja nii me alustasime.“ 

Tatiana kinnitas, et Merike on nende „põhimootor“ ja praktik, ise nimetas ta end teoreetikuks. Mõlemad naised on läbinud permakultuuri aianduse kursuse ning ütlesid, et neis on töö, hobi ja kirg kokku saanud. 

Mustamäe üksusel on plaanis rajada kolmeosaline teraapia aed –  maitsmismeeled, lõhnataju ja tekstuur. Lapsed saavad liikuda ühest osast teise ja kõike tajuda. Tuleb ka puhke- ja lõõgastusnurk selliste taimedega, mis tõesti lõõgastavad ja aitavad lapsel rahuneda ning olla omaette.  

Alustuseks rajati aia niinimetatud söödav osa. See on lastele alati kõige huvitavam ja juba saavad nad peenardelt sibulaid nokkida. Ja meenutavad majandusjuhile:  „Merike, kas sa ikka kastad?“ 
 

Tatiana meenutas, et nad tahtsid teha kõrged peenrad, et ratastoolilapsed saaksid ka liikuda peenarde vahel. Plaanis on teha ka spetsiaalkattega teed, et ratastooliga oleks kerge liigelda. „Nii et käigus on suur- ja peenmotoorika,“ ütles  Tatiana Mikhitaryan. „Tähtis on sensoorne stimulatsioon, kus kõik meeled hakkavad tööle. Lisaks muidugi üldine nauding sellest, et oled aias ja looduse keskel. Siis saab ka sisemine maailm rahu.“  

Seemned külvati maikuus ja kõik idanes ning hakkas kasvama. Siin on vaja südamega tööd teha ja armastada seda, mida teed, kinnitavad naised.  

Kuna tegu on väikelaste turvakoduga, kus on lapsed alates vastsündinutest kuni 18.aastasteni välja, siis on eesmärgiks, et kõik siin majas saaksid sellest aiast kasu. Kes aiatööd ise teha ei armasta, saab teiste tehtut nautida.  

Meie ümber on palju lahkeid inimesi 

Kasvuhoone saadi kingituseks. Vabatahtlik Roland ehitas varjualuse, mis on aias sotsiaalseks keskpunktiks, kuhu koguneda näiteks kasvõi sünnipäeva puhul. 

Tekkis väga palju annetajaid ja vabatahtlikke kes soovivad panustada uude aeda. Palju helistatakse ja pakutakse taimi.

„Meil on ka üks konkreetne firma, Scandium kinnisvara, kes aitas meid nii istikute soetamise kui töökätega,“ rõõmustas Merike Ulrich. „Neile tundus meie mõte ja projekt väga huvitav ja põnev. Just see, et nad saavad ka ise midagi teha, oma meeskonnaga koos olla.“  

Merikesel ja Tatianal on veel plaane. Tahetakse teha selline aianurk, kus saaks katsuda või tunnetada erinevaid tekstuure. Kadakad või elupuud, mida saab katsuda ja mis on teistmoodi. Kokku on see nii õpe kui teraapia, sest lased saavad vahet teha erinevate puulehtede ja okaste vahel. Loodusõpetust saab õues anda, mis annab tunduvalt rohkem kui raamatust õppimine.  

Kaks puidust varjualust ootavad oma järjekorda, et neist saaks pärast renoveerimist õppeklassid. Vana mänguväljaku asemel, mis rajati aastal 1968, tuleb inva-mänguväljak ja tööd sellega algavad juba järgmisel kuul.

Sellel mänguväljakul saavad ka ratastoolilapsed osaleda. Tuleb ka kõrgendatud liivakast, kus saab ratastooliga alla minna ja kätega mõnusalt liivakooke küpsetada.  

Aiatööde käigus kuhjus hunnik mättaid, millest tuleb küngas, kust lumisel talvel liugu lasta. Aed ongi mõeldud aastaringseks kasutamiseks, et nautida erinevaid aastaaegu ja nende vaheldumist. Aed elab.  

Tallinna Lastekodus on kokku 170 last. Mustamäe üksuse majas elab 24 last ja väikelaste turvakodus 7 last. Veidi rohkem kui pool elanikest on sügava ja raske puudega. Selline uus keskkond aga annab nende ellu lisaväärtust. Lastekodu teised 26 maja hakkavad projektiga ka vaikselt kaasa tulema, sest eeskuju on innustav. Mustamäe omad on andnud soovijatele ka taimeabi kui palutakse. Ja nii see aianduspisik levib.  

Aia rajamise eestvedajad Merike ja Tatiana kinnitasid ühest suust, et kõige toredam hetk oli see, kui esimesed lapsed tulid ja kilkasid siin rõõmust. Siis saadi aru, kui väärt asjaga on hakkama saadud. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.