"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Koolistaadionid ootavad suvel jooksma ja võimlema (0)
14. juuni 2021
Albert Truuväärt

“Koolistaadionid tuleb lahti teha, iseäranis arvestades tõsiasja, et noored liikusid koroona ajal vähem,” lausus võrkpalliliiga juht Karol Paas. 14. juunist augusti lõpuni ongi avatud kümne pealinna koolistaadioni väravad, et linnarahvas saaks suvel aktiivselt ja tasuta liikuda.

Selle eest hoolitseb äsjane lisaeelarve. “Linna algatus on absoluutselt õige,” ütles Eesti võrkpalliliidu ühe meistriliiga tegevjuht Karol Paas. “Kui staadionid pool aega teenindavad kooli, kuid ülejäänud ajal sammalduvad ning on linnarahvale suletud, jääb teine pool efektist ju saavutamata! Leidub koole, kuhu enne ei pääsenud üldse sisse – koolistaadionide väravad olid lukus, sportida soovinud lapsed aeti ära, mis oli absurdne. Seega, koolistaadionid tuleb lahti teha, iseäranis kui arvestada, et lapsed – ja mitte ainult nemad – liikusid koroona ajal vähem. Üritagem praegu uuesti üles ehitada kõike seda, mis koroona ajal soiku jäi!”

“Asja mõte on pakkuda elanikele võimalust linnas tervislike ja aktiivsete tegevustega jätkata,” selgitas Tallinna haridusameti noorsootöö osakonna juhataja Marko Ool. “Niivõrd suurelt pole seda linnas varem tehtud, nüüd aga tahame vaadata ja katsetada, kuidas elanikud, sh noored selle vastu võtavad.” Mõistagi on oluline, et koolistaadioni ressursse kasutataks vastavalt sihtotstarbele ehk sporditegevuseks ja aktiivseks ajaveetmiseks, mille raames tuleb kodukorrast kinni pidada. “Kui algatus võetakse hästi vastu ja staadione sihipäraselt kasutatakse, saab ka tulevikus mõelda, kuidas pilootprojekti laiendada või jätkata, et mitte vaid suvega piirduda,” lausus Ool.

Suur huvi palli mängida

Ka TTÜ korvpallikooli treener Reimo Luht leiab, et on igati tänuväärt algatus keerata koolistaadionid lukust lahti ja anda linnarahvale võimalus end tasuta liigutada. “Askeldan iga päev Mustamäe spordihoones, mille kõrval on korvpalli väliväljakud, ning olen tähele pannud, et huvi jagub,” märkis Luht. “Kes teab, võib-olla kasvab just korvpalliväljakul harjutades huvi ka selle spordiala vastu?”
Luht tõi välja, et küsimus võib tekkida jalgpalliväljakutega, kus reeglina käib üsna tihe treening hommikust õhtuni just suvisel ajal, kuna nimelt suvi on jalgpallihooaeg ja ainus võimalus väljas tegutseda. “Ülejäänud spordirahvas leiab oma võimalused treeningute läbiviimiseks nii või naa, olenemata sellest, kas koolistaadioni värav on linnarahvale avatud või mitte,” nentis Luht.

Korvpallitreeneri veendumust mööda tasub ehitada uhkemaid ja ilusamaid spordiväljakuid, kuna just need meelitavad inimesi ligi. “Et tänapäeval on kogu ülejäänud maailm nii särav, oleks raske oodata, et keegi läheks mingile räämas staadionile või spordirajatisele end liigutama… Või metsa, kus ei oleks laudteed ette tehtud või prügikaste pandud – hetkeolukord lihtsalt on selline,” rääkis Luht. “Kui omavalitsus suudab korraldada asjad nii, et inimesed staadionitele tulla tahaksid, on kõik õige!”

Tallinna Spordiliidu juhatuse liige Catrin Ott täiendas, et Covid-19 viirus on kõigele negatiivsele vaatamata pannud inimesi just rohkem õues liikuma. “Need, kes varem ei liikunud, on aru saanud, et sport ja ka niisama jalutamine on olulised vaimse tervise seisukohalt,” nentis Ott. “Tundub, et seesugune liikumine on inimestes juurdunud ja ka edaspidi soovitakse samamoodi jätkata. See aga tähendab rohkem inimesi matkaradadele, spordisaalidesse ja -väljakutele.”
Seega on koolide avatud spordiväljakud igati tervitatav nähtus. “Veelgi toredam oleks, kui seesugune projekt jätkuks ka pärast suve,” mainis Ott. “Nii saame hoida rohkem inimesi värskes õhus liikumas ning vähendame riski levitada eri viiruseid.”

Kaamerad ja valvurid hoiavad turvalisust

Kümne koolistaadioni väravad on lahti iga päev kella 8-21, kui ei ole riiklikku püha või staadion ei ole välja renditud. “Tuleb küll arvestada, et osal staadionitel toimuvad jalgpalli liigamängud, suuremad treeningud või muu juhendatud tegevus, ehk teatud aegadel võib üks või teine staadion osaliselt kinni olla, kuid kindlasti mitte terveid päevi ega nädalaid,” täpsustas Ool. “Selle kohta tuleb info ka staadioniväravale.”

Reeglina leiab igalt staadionilt eri võimalusi: kergejõustiku- ja jalgpalliväljaku, ringraja, multifunktsionaalne palliväljaku korv-, võrk- ja käsipalli mängimiseks ning jõulinnakud. “Staadionite võimalused on erinevad, kuid klassikaliselt on olemas jalgpalliväljak ja jooksuring, osal staadionitel veel jõumasinad ja muud sportimisvahendid,” lausus Ool. “Koolistaadionid annavad hea võimaluse hommikul, päeval või õhtul sportida või minna jooksma elamurajoonis, mille majade vahel ei ole kohe lähedal vastavaid võimalusi võtta.”

Seismaks hea turvalisuse ja treeningvahendite heaperemeheliku kasutamise eest, on osa staadioneid varustatud kaameratega, teistel jälgib olukorda oma kooli valvur või on sõlmitud koostöö turvafirmaga. “Oleme olnud ühenduses ka mupoga, et koolistaadionid võimalusel nende patrullimise teekonnale jääksid,” mainis Ool. “Väga tahaks loota, et kodukorra reeglitest hoitakse kinni ning turvaprobleemidega ei ole vaja tegeleda.”
Linna poolt eraldatav lisaraha annab Ooli sõnul võimaluse kasutada koolivaheajal valvuri teenust, aga kaasata ka koristamise teenust ja prügivedu, staadioni hooldamist (näiteks muruniitmist), avamist ja sulgemist, olenevalt sellest, kuidas kõik need küsimused on kooliti korraldatud.


Linlastele avatud kümme tasuta spordipaika:

• Kunstigümnaasiumi staadion Kopli 102A
• Pelgulinna gümnaasiumi staadion Mulla 7
• Tallinna saksa gümnaasiumi staadion Sütiste tee 20
• 32. keskkooli staadion Kiili 10
• Mahtra põhikooli staadion Mahtra 60
• Läänemere gümnaasiumi staadion Vormsi 3
• Haabersti vene gümnaasiumi staadion Õismäe tee 132
• Järveotsa gümnaasiumi staadion Järveotsa tee 31
• Lasnamäe gümnaasiumi staadion Pae 59
• Linnamäe vene lütseumi staadion Linnamäe tee 10
• Koolistaadionite väravad on lahti iga päev kella 8-21, kui ei ole riiklikku püha või staadion välja renditud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.