"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Merepidu viib purjekaga sõitma ning toob lavale Smilersi ja Marju Läniku (0)
14. juuni 2021
STA Estonia

Avatud on välikohvikud, lastealad, kalaturg, käsitöölaat ning sadamast sadamasse viib meretakso.

Merepidu Talinn Sail ootab huvilisi 16.-18. juulini Vanasadamas, Kalaranna kvartalis, Patarei merekindluses, Lennusadamas ja Noblessneri jahisadamas. Regati projektijuht Lennart Sundja kinnitas, et kultuuriprogrammi ettevalmistused käivad ning etteasted kõigis viies Tallinna sadamas saavad olema suurejoonelised. “Meie kultuuriprogramm on esimene avalik üritus, mille linn sel aastal üldse korraldab,” kinnitas Sundja. “Oleme valmis pakkuma toredat kontsertprogrammi Eesti parimate solistide ja välismaiste esinejate osavõtul.”
Oodata on meeleolukaid kontserte 68 eriilmelise ansambli ning enam kui 200 artisti osavõtul. Lavadel saab näha nii uusi kui ammuseid armastatud Eesti artiste – Smilers, Marju Länik, Traffic, Regatt, Apelsin, Kosmikud, Swingers ja paljud teised.
On mõeldud ka muule meelelahutusele. Näiteks rajatakse värskelt kohale toodava liivaga rand Kalamajas samale kohale, kus inimesed on juba aastaid päikesevõtmist nautinud.
Kel aga rannas lebamisest juba villand, võib ka merele minna. Laevasõidud meretaksoga toimuvad nii Noblessnerist, Lennusadamast kui ka Kalaranna akvatooriumist. Merele saab minna veel aerulaua, kanuu, purjeka ning jahiga.

Kala otse ahjust

Kalaturult saab nii värsket kui ks otse ahjust ja pannilt tulnud kala. Näpunäiteid jagavad ning kohapeal kokkavad Hanno Kask ja isa-poeg Koržetsid. Kohapeal valmistatud toitu on kõik oodatud maitsma. Avatud on välikohvikud ja käsitöölaat.
Igas sadamas on mõeldud ka lastele. Neile jagatakse meretarkust ja tehakse sporti. Pere pisemaid ootavad ümarmudilane Ülo ja viiger Vidrik.
Pidu on ühtlasi Klaipeda ja Szczeciniga koostöös kavandatud kaheetapilise noorteregati Te Small Ships Races algus Läänemerel. Regati laevastiku juht Madis Rallmann kinnitas, et töö laevade kaasamisel käib hoogsalt. “Loodame, et Tallinna sadamas saab merepäevade ajal olema piisavalt aluseid, mida imetleda,” lausus ta. “Praegu paistab, et Poola seitse uhket purjekat peaks Tallinna saabuma. Ka Leedu alused tulevad kohale ja ilmselt õnnestub siia meelitada mõned Soome laevad. Need on siis purjekad, mis hakkavad seilama regatil kolme sadama vahel. Meie ühingu STA Estonia purjekas Vesta läheb ka kindlasti regatile, pole välistatud, et veel mõni laev selle kõrval. Aga vaatame, kuidas asjad arenevad, kui palju noori purjetajaid kokku saame, praegu on veel vara seda kindlalt väita. Vaktsineerimise nõue on tervet hulka noori välja jätmas. Kaalume kõiki võimalusi, et rohkem noori kaasata.”
Regatil osaleb 60 Eesti noort, kes saavad kätte oma esimese kogemuse laevameeskonna osana. Samal ajal pakuvad rahvale meelelahutust maal ja merel artistid nii Eestist kui ka mujalt maailmast, ning sadamast sadamasse viib meretakso.

Asendusregatt suurele

Esialgu pidi Tallinnaski toimuma noorte suurejooneline õpperegatt the Tall Ship Races 2021 koos 200 Eesti noore purjetajaga. Kahjuks aga otsustasid Soome regatti võõrustavad sadamad Turu ja Maarianhamina, et nemad astuvad seekord pandeemia tõttu mängust välja. Purjetamise graafik muutus sel viisil suure regati jaoks teostamatuks. Ei ole ju mõeldav, et Klaipeda ja Tallinna vahel on laevad kaks nädalat järjest merel. Nii toimubki regatt tänavu poole lühemana, väiksema arvu jahtidega ning teise nime all. Aga algselt kavandatud kultuuriprogramm linnarahvale toimub siiski kavandatud ulatuses.
Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et otsus suur regatt ära jätta tuli raskelt. “Viimase hetkeni lootsime, et tänavune The Tall Ships Races regatt toimub oma tavapärasel ja suursugusel moel. Kuid koroonapiirangute ja viiruse jätkuva leviku tõttu olime siiski sunnitud koos teiste regatti võõrustama pidanud sadamalinnadega tegema raske otsuse, et 2021. aasta õpperegatt lükkub aastasse 2024,” lausus Belobrovtsev. “Üleilmse olukorra tõttu kukkus välja, et The Tall Ships Racesest saab sel aastal hoopis the Small Ships Races. Ja kuigi toimub ainult väike regatt, otsustati soomlaste loobumisest tingitud tagasilööki mitte südamesse võtta ja korraldada linnarahvale ikkagi korralik kolm päeva kestev merepidu.”
Rallmann lausus, et algav regatt on üles ehitatud põhimõttel, et igas sadamas purjetajate seltskond vahetub. “Probleem on praegu olnud selles, et nad on vaktsineerimisel kõige tagumises otsas,” selgitas ta. “See sai ka suure regati korraldamisel komistuskiviks, sest Soome ei ole nõus laskma riiki vaktsineerimata inimesi. Kuu aega tagasi, kui otsus tehti, paistis olukord ju palju mustemates värvides kui praegu, noored polnud veel vaktsiini saanud. Nüüd loodame, et need noored, kes pääsevad jahtidele purjetama, end ka Covidi vastu ära vaktsineerivad.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.