"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
VIDEO! Näitus "Kõlvatu Tallinn" toob esile pealinna varjatud poole (0)
14. juuni 2021

“Vaatleme prostitutsiooni, aga ka teisi seksuaalsuse äärealasid,” rääkis näituse teemadest projektijuht Made Isak. “Me vaatleme, kuidas arvati abieluvälistest suhetest, kuidas oma ihasid rahuldati, millised suguhaigused inimesi kimbutasid ja kuidas neist hoiduti. Veel räägime ka erootilistest piltidest, kirjandusest, lauludest ja sellest, kuidas need levisid.”

Tallinna Linnamuuseumis on avatud näitus “Kõlvatu Tallinn”, mis toob publiku ette tallinlaste ihad ja nendega kaasnenud tabud läbi sajandite.

Selgub, et ka Tallinnas on olemas oma varjatud pool – materjale prostitutsioonist, erootikast ja pornograafiast leiab näituselt 15. sajandist kuni II maailmasõjani.

Tallinnas on olnud ka omad punaste laternate piirkonnad. Kõige vanem vastav asutus Punane klooster asus praeguse kino Sõpruse lähistel, kõlvatud olid ka eeslinna kõrtsid ja hiljem ka Mardi tänava piirkond.

Näitusel on üleval ka fotod nö avalikest naistest, kes tegutsesid prostituutidena 1918 – 1919.

“Süsteem käiski nii, et prostituudid tuli politseis registreerida, oli ka kohustus regulaarselt tervisekontrollis käia, et suguhaigusi ei levitaks. Kes oma terviseandmeid varjas või kontrollist kõrvale hoidis, siis nendele võis järgneda karistus,” lausu Made.

Näituse kujunduses on kasutatud pikki punupatse, mis seintel ripuvad.

“Patsi sümbolit oleme kasutanud sellepärast, et neid naisi, kes hoorasid, tuli ikka kõvasti karistada ja häbistada. Üks asi, mis tehti, oli see, et patsid lõigati maha ja naelutati kõigile nägemiseks häbiposti külge,” lisas Made.

Näitusel on välja toodud ka Tallinna hooranimekirjade punktid, mis 17. sajandi Tallinna raadi poolt ümberkaudsete tunnistuste ja juttude põhjal  kirja pandud.

“Suguelu tasub ikka elada siis, kui on juba laulatatud ja abielus, vabaabielu on üks hirmus hooramine,” võttis Made kokku toonase arusaama.

Näitusega kaasnevad giidituurid, ekskursioonid linnaruumis ning muuseumitunnid vanemale kooliastmele. Näitus jääb avatuks kaheks aastaks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.