"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
EY uuring: digimajandus ja kulude kärpimine suurendavad Eesti konkurentsivõimet (0)
16. juuni 2021
Pixabay

Infotehnoloogia vallas suurimaid eduvõimalusi omava Eesti konkurentsivõimet Läti ja Leeduga nõrgestab ärikonsultatsiooni- ja audiitorbüroo EY partneri Olesia Abramova sõnade kohaselt ettevõtete kulutuste kõrge tase ning kasvusurve palkadele. 

„EY uuringu põhjal näitab Eesti koos teiste Balti riikidega rahvusvahelises konkurentsis häid tulemusi, kuid Läti ja Leedu on osutunud meie pingutustele vaatamata mõnevõrra edukamateks,“ märkis Olesia Abramova. „Eestis on lõunanaabritega võrreldes vähem elanikke, seega vähem tööjõudu. Kuid samal ajal on meil kõrgemad palgad, mis omakorda suurendavad ettevõtete kulutusi. Konkurentsivõimele kõrge kulutase kasuks ei tule.“

„Läti positsioone tugevdab keskne asukoht Balti riikides, Leedu seevastu asub vahetus naabruses suure ja mõjuka Poola turuga ning omab olulisi logistilisi eeliseid,“ sõnas Olesia Abramova. „Eesti asub kõigele vaatamata koos oma lähimate naabritega õnnelikus piirkonnas, kus ettevõtlust soovib alustada või tegevust laiendada rohkem ettevõtjaid kui Euroopa juhtivates riikides. Laienemise kavatsust Suurbritannias avaldas 41%, Prantsusmaal 44% ja Itaalias 48% küsitletutest.“

Baltikumis tegutsevate ettevõtete juhtidest 64% ütles, et plaanivad oma tegevust Eestis alustada või laiendada. Teiste Balti riikide suhtes valitseb rahvusvaheliste ettevõtete juhtide seas veidi suurem huvi, Lätis kavatseb tänavu tegevust laiendada 69% ja Leedus 71% küsitletutest.

„Peame oma rahvusvahelise maine parandamiseks pingutama, sest pikemas perspektiivis väheneb Eesti atraktiivsus välisinvestorite silmis Läti ja Leeduga võrreldes oluliselt,“ tõdes Olesia Abramova. „Üle poole ehk 52% küsitletud rahvusvahelistest investoritest prognoosivad järgneva kolme aasta jooksu Eestile atraktiivsuse langust ning vaid 30% tõusu, mis Leedu kõrgete näitajatega võrreldes on kesine tulemus.“

Pooled küsitletutest prognoosivad Leedu atraktiivsuse tõusu, langust vaid 14%. Läti puhul ollakse palju pessimistlikumad – 58% vastas, et atraktiivsus väheneb. Läti tõusu uskusid ligikaudu sama paljud nagu Eesti puhul ehk 33%.

Digimajandus mängib teiste valdkondade taustal konkurentsitult Balti riikide majanduse kasvumootori rolli, kusjuures investorite nägemuses toob infotehnoloogia areng kõige rohkem plusspunkte just Eestile. Digimajanduse juhtivat rolli majanduse arengus omistas Eestile 74%, Leedule 63% ja Lätile 49% küsitletutest.

„Suured lootused infotehnoloogia ja teenuste arengule mõjutavad tõenäoliselt ka asjaolu, et investorite silmis võiks Eestis finantsteenuste osutamine ja varahalduse valdkond kasvada märkimisväärselt rohkem kui Lätis ja Leedus,“ lisas Olesia Abramova. „Finantsteenuste kasvu prognoosivad lähiaastatel Eestis 32%, Lätis 13% ja Leedus 12% küsitletutest.“

Vaatamata küsitletute valdavale (85%) arvamusele, et Euroopa kannab üleilmset roheliidri rolli, jääb rohetehnoloogia ja taaskasutuse areng nende silmis Balti riikide puhul vähese tähtsusega valdkonnaks. Leedu puhul näeb rohemajanduses tulevikku 17% investoritest, Lätis 11% ning Eestis vaid 8%.

Samas peab 61% investoritest otsuste langetamisel kestlikku rohepoliitikat Eesti puhul kriitilise tähtsusega asjaoluks, väga oluliseks või oluliseks. Läti puhul mõjutas rohepoliitika investeerimisotsuseid sama tugevalt 40% ja Leedu puhul 46% vastanutest.

EY viis Euroopa atraktiivsusuuringu raames läbi ka Baltimaid võrdleva uuringu, mille kohaselt Balti riigid osutusid ettevõtete laienemisplaanides muu Euroopa taustal eelistatumaks piirkonnaks. Välisinvestorite eelistatuimaks Balti riikide võrdluses on kujunenud Leedu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.