"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
GÜMNAASIUMI LÕPETAS REKORDARV MEDALISTE Kuldmedaliga lõpetanud Karoliina Kuldsaar: mulle meeldib pingutada, siis on endal tulevikus parem (0)
16. juuni 2021

„Ma olen alati iseseisev olnud. Mulle meeldib pingutada ja on tore rohkem teha – siis on endal tulevikus parem,“ sõnas Tallinna Järveotsa Gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Karoliina Kuldsaar. „Kolm neli kuud tagasi tuli kindlam teadmine, et medal tuleb. Aga eesmärk on olnud kogu gümnaasiumi vältel medalini jõuda.“

Vaata galeriid (51)

Karoliina meenutas, et tänu oma iseseisvusele ei olnud distantsõpe kuigi traagiline taluda, aga siiski oleks ta mõnes aines tahtnud koolis olla. Tulevikuplaanide kohta ütles kuldmedalist, et ta kavatseb astuda Tallinna Tehnikaülikooli informaatika või äriinfotehnoloogia erialale. 

Kakumäe Havenis kogunes koolilõpetajate koorekiht. Tallinna linn tänas kuld- ja hõbemedaliga gümnaasiumi lõpetanuid ning pakkus meeldejääva ürituse mere ääres. 

Traditsioonilisele pidulikule abilinnapea vastuvõtule olid kutsutud kõik haridusasutuste juhid ja lisaks gümnasistid, kelle hulgas on tänavu rekordarv medaliste. 12. klassi lõpetajaid on Tallinnas kokku 2996 õpilast, kellest hõbemedaliga lõpetajaid 235 ja kuldmedaliga lõpetajaid 223. Eelmisel aastal oli hõbemedaliga lõpetanuid 186 ja kuldmedaliga lõpetanuid 211 õpilast.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul tunneb linn suurt uhkust, et pealinna koolides õpib nii palju andekaid noori. „Kui mujal Eestis jäi medalitega lõpetanute arv madalamaks, siis Tallinn paistab seekord silma enneolematult suure arvu medalistidega: lausa üle 15% meie abiturientidest lõpetab gümnaasiumi kas kuld- või hõbemedaliga. Seepeale võib rõõmuga tõdeda, et meie õpilastele on põhimõtteliselt kõik Eesti ja maailma uksed lahti ja nad jõuavad kaugele. Võime taaskord nentida, et Tallinna hariduse kvaliteet on jätkuvalt väga kõrge ning on läinud paremaks ka koroonakriisi kiuste,“ sõnas Belobrovtsev.

Kuigi üritus oli mõeldud vaid koolilõpetajatele, õnnestus Karoliina vanaemal ja vanavanaemal sellest osa võtta. „Tuleb osata õigel ajal õigete inimeste käest küsida ja siis tullakse ka vastu,“ kinnitas Karoliina.  

Vanavanaema Valve Kallele lapselapselapse plaan informaatikat õppima minna meeldib, sest sellega saab peaaegu igale poole tööle ja hakkama. „Ju siis hing soovib seda,“ ütles vanavanaema Valve Kalle. „Minu meelest on ta väga arukas ja tark ja heatahtlik tüdruk. Kuna ma elan koolimaja lähedal, siis paar viimast aastat on ta pea iga päev mind vaatamas käinud. Igavene tubli tüdruk. Praegu on imekaunis moment. Olen väga tänulik, et mul on nii tubli lapselapselaps.“

Veel kinnitas proua Valve, et ta kunagi pole mõelnud ja öelnud, et noored oleksid hukas. Aeg on lihtsalt teistsugune. 

Koroonaaeg pani lapsi paremini õppima

Sel aastal oli Tallinnas rekordarv medaliste – 458. „Ühest küljest võib öelda, et see ränk aasta, keeruline õppeaasta on toonud kaasa päris palju negatiivseid emotsioone – kaasa arvatud distantsõppe, mis ei sobi sugugi kõigile,“ ütles Belobrovtsev. „Teisest küljest pani see lapsi paremini õppima ja tulemused on käes. Meil on vedanud ka sellega, et me saame korraldada lõpuüritust vaatamata sellele, et kaks kuud tagasi tundus selline asi mõeldamatu. Me saime kutsuda kõiki medaliste korraga kokku ja maske ei pea kandma.“

Abilinnapea lootis, et selline positiivne õppeaasta lõpp toob septembris kaasa tavalise õppeaasta alguse.  

Kindlasti on ka probleemid olemas. On noored, kes väga ei taha õppida ja langevad koolist välja. „Loomulikult linn ja riik tegelevad aktiivselt selle probleemiga,“ kinnitas Belobrovtsev. „Arvan, et kui pandeemial oli mingi positiivne mõju haridussüsteemile, siis on see fakt, et kõik oskavad distantsõpet korraldada. Kui koolid hakkasid kinni minema ja õppeprotsess hakkas kolima virtuaalmaailma, siis paljudel koolidel oli suur küsimus – kuidas edasi minna? Kogemus puudus. Nüüdseks on kogemust päris palju, nüüd osatakse leida ka positiivseid külgi. Arvan, et tulevikus nii mõnigi kool kasutab neid teadmisi ja kogemusi ka „rahu ajal“, kui on näha, et on võimalik mitmekülgsemalt õpet läbi viia.“ 

Kodus oli raskem end sundida

Tallinna Humanitaargümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Konstantin Dolski meenutas, et esimest korda olid tal kõik viied üheksanda klassi lõpus. „Sain kiituskirja ja mul tuli selline tunne, et peab pingutama medali nimel,“ lausus ta.

„Koroona ajal oli õppimine kordades raskem,“ kinnitas Konstantin. „Kõige raskem oli sundida ennast töötama. Kodus on arvuti, telekas ja raamatud. Üks kord olid mul isegi neljad aga siis võtsin ennast kätte ja nüüd on hea tunne.“

Erilised tänusõnad olid Konstantinil oma emale, kes alati toetas ja aitas poega.  

Kuldmedalist Konstantin Dolski on otsustanud edasi õppima minna Tallinna Tehnikaülikooli keemiat ja geenitehnoloogiat. Ja siis tuumaenergeetikat Rootsis. Aga enne seda, juulikuus, läheb Konstantin ajateenistusse, et saada ka see kogemus ning siis alustada õpinguid ülikoolis. 

Hea haridus peab raskustele vastu

 „Hea hariduse tundemärk on see, et ta peab raskustele vastu,“ kinnitas Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula. „Olime küll valmistunud ette digitaalseteks õppemeetoditeks aga koroona tabas ikkagi veidi ootamatult. Siiski ma arvan, et distantsõpe tuli selleks, et jääda.“ 

Andres Pajula on veendunud, et Eestis ja Tallinnas on maailma parim haridus ja kindlasti need 458 medaliga lõpetajad on maailmatasemel. „Kui tehakse järjepidevat ja sihipärast tööd hariduse edendamisel nagu Tallinna linnavalitsus on seda teinud, siis on selline tulemus oodatav,“ lausus ta.

Aasta õpilase tiitli pälvisid 2020/2021 õppeaastal Aleksandr Beditski Tallinna Õismäe Vene Lütseumist, Calista Krass Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Eva-Lotta Kiibus Tallinna Ühisgümnaasiumist, Henri Pihelgas Tallinna Mustamäe Gümnaasiumist, Katrin Gloria Heinat Tallinna Pae Gümnaasiumist,  Oliver-Marcus Reimann Rocca al Mare Koolist, Olle Ilmar Jaama  Vanalinna Hariduskolleegiumist, Roman Zolotarjov Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumist, Tuuli Hanson Kalamaja Põhikoolist ja Uku Gross Vanalinna Hariduskolleegiumist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.