"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Tudengid ehitasid elektrivormeli ja isejuhtiva vormeli (0)
16. juuni 2021

TalTechi ja Tehnikakõrgkooli inseneri erialade aktiivsemad tudengid tegelevad vabal ajal vormeli ehitamisega. Sel nädalal esitlesid nad praktiliselt käsitööna valminud uut elektrivormelit ja isejuhtivat vormelit.

“Meeskonnaliikmed töötasid seitse päeva nädalas nende masinate kallal. Seda töötundide aega on siin olnud väga palju,” ütles tudengivormeli 2021. aasta meeskonna kapten Georg Kõivumägi.

“See on õhina-põhine projekt. Keegi palka ei saa, aga piltlikult öeldes saavad nad teise kõrghariduse, mille pinnalt on hilisemalt hea oma ettevõtet alustada või tööjõuturul head positsiooni saavutada,” lisas tudengivormeli meeskonna suurrahastaja ja Comodule`i tegevjuht Kristjan Maruste.

Tänaseks on tudengid higi ja vaevaga valmis saanud elektrivormeli, mis kiirendab 0-st 100-ni kiiremini kui kahe sekundiga ja isejuhtiva vormeli, mis suudab sõita ilma juhita ja oskab reageerida inimese kiirusel või kiireminigi. “Iga vormel on üks ja ainus eksemplar. Nende loomisel kasutatakse muidugi ka palju ettevõtete abi, mis aitavad tootmisprotsessi juures. Muidugi on kaasatud ka kaks Eesti kõrgkooli,” sõnas Maruste.

Keskmiselt läheb tudengitel kahe sellise auto valmis ehitamiseks ligi 100 000 eurot. Teiste seas on üheks suurrahastajaks ettevõte, mis kasvaski välja ühest varasemast tudengivormeli meeskonnast. “Meil on kolm kaasasutajat ja kaks neist olid selle tudengivormeli meeskonna liikmed. Meie ettevõtte jaoks on oluline toetada hariduslikku tegevust. Tegelikult tudengivormeli meeskondadest on palju edukaid ettevõtteid välja tulnud ja palju teadmist Eesti teadusesse sündinud,”  ütles Maruste.

Tudengivormeli meeskondi koostatakse igal aastal sügiseti. Esimestel kuudel mööduvad tudengite päevad arvuti taga detaile projekteerides. Talvel alustatakse tootmisprotsessiga ja suvel osaleda rahvusvahelistel võistlustel. “Elektrivormel pole veel võistlemas käinud, aga sama kere peal töötav isejuhtiv vormel on saavutanud 2019. aastal Tšehhis oma klassis üldvõidu,” meenutas Kõivumägi.

Tudengivormeli meeskond kavatseb äsja valmis saanud masinatega osaleda tuleva suve jooksul neljal rahvusvahelisel etapil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.