"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
EKSPERDID "Hallide passide" omanikud oleks aeg ühiskonda lõimida (0)
17. juuni 2021
Ilja Matusihis

“Inimõiguste keskus leiab, et Eesti julgeolek on tagatud vaid juhul, kui kogu elanikkond on ühtne ja lõimunud. Selle saavutamiseks on vaja leida lahendus ka määramata kodakondsusega inimeste küsimusele,” tõdes Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Egert Rünne. “Tegu on inimestega meie kõrval – nad maksavad makse ja tunnevad end osana Eesti ühiskonnast.” 

Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Egert Rünne sõnul tõi 2020. aasta Eesti ühiskonna lõimumismonitooring välja, et ühiskonna ühtsuse üheks takistuseks on inimesed, kellel ei ole kodakondsust. Samuti on rahvusvahelised organisatsioonid, nagu ÜRO pagulaste ülemvoliniku amet, viidanud probleemile ja soovitanud Eestil leida viise, kuidas võimaldada neile inimestele kodakondsus.

“Oleme riigina piisavalt tugevad, et me ise olukorra lahendaksime, mitte ei jääks ootama veel mitme inimpõlve kadumist. Kodakondsuseteemalisi arutelusid tuleks algatada ja pidada süstemaatiliselt ning plaanipäraselt näiteks rahvakogu stiilis, mitte päevapoliitilistest tõmbetuultest kantuna,” märkis Rünne. 

Rein Toomla: halli passiga inimesed ei ole probleem 

“Paarkümmend aastat tagasi oli see suurem probleem – tänaseks on määratlemata kodakondsusega inimeste hulk ja osakaal vähenenud sajandi algusega võrreldes enam kui kaks korda. Võib oletada, et nende praegune osakaal 5-6% väheneb pidevalt edasi ja paarikümne aasta pärast pole enam põhjust sellest üldse rääkida,” lausus politoloog Rein Toomla.

“Kuid praegu on probleem mingil kujul endiselt olemas ja see seisneb selles, et aeg-ajalt kerkib üles küsimus – kuidas peaks käituma? Kas peaks midagi tegema või tuleks asjadel lasta omavoolu minna?” küsis Toomla.

“Riiki on  survestatud, et need inimesed peaksid kas lahkuma või hakkama Eesti kodanikeks. Riik seevastu on enamalt jaolt suhtunud asjadesse liberaalselt – kui inimene ise saab sellise staatusega hakkama, siis pole sundimiseks vajadust. Kuna seni pole riigi selline käitumine  põhjustanud märkimisväärse rahulolematuse teket, siis tulekski niimoodi edasi minna.” 

Joonas Laks: hall pass nähtusena on piinlik

“Loomulikult halli passiga inimesed ei ole probleem, aga see, et meil on Eestis veel halli passiga inimesi, on tõepoolest piinlik. Samuti on piinlik, et meil on nii suur Venemaa kodanike arv. Mõlemad arvud näitavad Eesti valitsemise nõrkust,” ütles erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Joonas Laks. 

“Ühelt poolt kaotused propagandalahingutes, kus elu Venemaal näib ilusam kui elu Eestis või Euroopa Liidus, teiselt poolt tegemata töö haridusmaastikul, kus on selge puudus eesti keele õpetajatest ja eestikeelsetest õpetajatest üldiselt,” sõnas Laks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.