"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Uuring: eestlased soovivad turvalist autentimist ja digiallkirjastamist (0)
17. juuni 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

“Rahvusvaheliste ettevõtete teenuste kasutamisel on korporatiivne kinnitus Google’ilt või Facebookilt autentimisel selgelt laiemalt kasutusel ning kohati on see lausa monopoolne. Siiski on hea näha, et inimestel on harjumus ja oskus eri vahendeid kasutada ja loodetavasti teevad nad seda teadlikult ning mõistavad erinevusi,“ ütles SK ID Solutionsi juhataja Kalev Pihl.

SK ID Solutionsi värske rahvusvahelise uuringu järgi peavad Eesti elanikud autentimisvahendi juures kõige olulisemaks turvalisust ning võimalust anda sellega digiallkirja, vahendas BNS.

Nii Lätis kui ka Leedus on kõige usaldusväärsem autentimisvahend Smart-ID, Soomes on selleks panga väljastatud äpp koos biomeetriaga ning Rootsis BankID mobiilne lahendus.

Turvalisus, kasutusmugavus ja kasutuskohtade rohkus

Kolm kõige olulisemat kriteeriumit, mille järgi eestlased autentimisvahendit valivad, on turvalisus, kasutusmugavus ja kasutuskohtade rohkus. Nii oli see ka 2018. aastal läbi viidud uuringus, kuid on märgata, et kolme aastaga on turvalisus veelgi olulisemaks muutunud. Sarnased valikukriteeriumid on olulised ka Lätis ja Leedus, kuid Soomes on turvalisuse järel kõige olulisem, et uue autentimisvahendi saaks lihtsalt kasutusele võtta ning rootslased peavad tähtsaks, et lahendust pakuks usaldusväärne organisatsioon.

Kõige suurema takistusena uue autentimisvahendi kasutuselevõtul nägid Eesti, Läti, Soome ja Rootsi elanikud ohtu langeda pettuse ohvriks. Nii ütles vastavalt 27, 31, 26 ja 41 protsenti inimestest. Ainult leedukad pidasid sellest suuremaks takistuseks vahendi ebapiisavat turvalisust 32 protsendiga ning alles seejärel ohtu langeda pettuse ohvriks 26 protsendiga.

Kuigi Eesti elanikud valivad autentimisvahendit ennekõike turvalisuse järgi ja pelgavad langeda pettuse ohvriks, on Google ja Facebook kõige rohkem kasutatud autentimislahendused vastavalt 79 ja 76 protsendiga.  Paralleelselt sellega hindasid küsitletud kõige usaldusväärsemateks lahendusteks ID-kaarti, Smart-IDd ja Mobiil-IDd. Kõige vähem usaldatakse aga Google’i, Microsofti ja Facebooki autentimislahendusi.

“Uuringu tulemus viitab sellele, et Eestis laialt toetatud ja usaldatavad kohalikud tööriistad ei võimalda siiski kõiki vajalikke toiminguid teostada. Rahvusvaheliste ettevõtete teenuste kasutamisel on korporatiivne kinnitus Google’ilt või Facebookilt autentimisel selgelt laiemalt kasutusel ning kohati on see lausa monopoolne. Siiski on hea näha, et inimestel on harjumus ja oskus eri vahendeid kasutada ja loodetavasti teevad nad seda teadlikult ning mõistavad erinevusi,“ ütles SK ID Solutionsi juhataja Kalev Pihl.

Võrreldes teiste riikidega antakse Eestis kõige rohkem digiallkirju ning allkirjastamise võimalus on ka üks kriteeriumitest, mille alusel autentimislahendust valitakse. Lisaks sellele on digiallkirjastamine ka kõige enam soovitud kasutusvaldkondadest – selleks soovib autentimislahendust kasutada 84% vastanutest. Sama palju soovitakse turvalist autentimislahendust kasutada ka finantsteenuste tarbimiseks.

Eestile pole konkurente

“See, kui tähtsaks Eestis digitaalset allkirjastamist peetakse, on tõesti suurepärane ning selles osas ilmselt ei ole maailmas Eestile konkurente. Digitaalsest asjaajamisest saadav hüve on mõistetav enamusele Eesti inimestest ning vajadusel on nad võimelised seda ka kõik kasutama. See on meie ühiskonna koosloome ja koos tegutsemise tulemus ning kõik on selles osalised olnud – seda harjumust peab aga toetama ja jätkuvalt kasvatama,“ ütles Pihl.

Digiallkirja andmise vahenditest on Eestis kõige suurema hüppe teinud Smart-ID, mida on dokumentide allkirjastamiseks kasutanud 70 protsenti küsitletutest, samas kui 2018. aastal oli see näitaja 28 protsenti. Lätis ja Leedus kasutatakse digiallkirjastamiseks kõige rohkem Smart-IDd, vastavalt 51 ja 45 protsenti, mis edestab mõlemas riigis kõiki teisi vahendeid, ka ID-kaarti.

SK ID Solutionsi rahvusvahelise autentimisvahendite uuringu viis läbi uuringufirma RAIT Baltikumis, Soomes ja Rootsis. Valimi suurus kokku oli 5048 inimest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.