"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
RABAJÄRV KESET LINNA FOTOD! Tondiraba pargis saab peatselt sillalt vesilikke vaadata ja haruldast Balti sõrmkäppa uurida (0)
18. juuni 2021
Ain Järve sõnul kasvab Tondirabas ka palju haruldasi taimi, nende seas näiteks Balti sõrmkäpp. Foto: Albert Truuväärt

“Seal on ka sisalikud ja minu jaoks oli eriti üllatav üks Tondirabas asuv pisikene rabajärv, mida ma pidasin elutuks. Mis elu saab olla ühes rabajärves, mis asub keset linnamassiivi? Sellel kevadel saan tõesti kinnitada, et seal tõepoolest on elu,” kirjeldas Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve Tondiraba, kuhu peatselt valmib uhke park.

Vaata galeriid (41)

Järve sõnul on Tondirabas tõeline konfliktsituatsioon. “Ühelt poolt loodus oma metsikuses ja arhailisuses, teiselt poolt sinna juurde toodud tehisloodus, mis siis omakorda looduse poolt üritatakse ära seedida,” lausus ta.

Tondiraba pargist kujundatakse ainulaadne rohe- ja puhkeala, kus leiavad üheskoos oma koha nii inimene kui ka loodus. Parki tulevad sportimise ja vaba aja veetmise võimalused, mänguväljakud ja koerte jalutusväljakud, jalgrajad ja rattateed. Aktiivse ajaveetmise alad ehitatakse ümber kasvava metsa nii, et need ei rikuks pargis elavate liikide mitmekesisust.

“Tondirabast on alguses võetud, siis on sinna antud ja siis on ta jäetud,” ütles Järve. “Tegu naljaka ja unikaalse kooslusega, kuna alguses, hulk aastakümneid enne tänast päeva, kaevandati seal paasi ja mida kõike ja siis otsustati, et aga kui meil on augud olemas, siis veame sinna igasugust prahti jällegi tagasi.”

Järve sõnul on seal näha huvitavat olukorda, kus loodus, mis on surutud suhteliselt suurte korrusmajade äärde, on jõudnud tänasesse päeva suurepärases olukorras.

“Nagu eelnevad uuringud näitavad, on seal ka sisalikud ja minu jaoks oli eriti üllatav üks Tondirabas asuv pisikene rabajärv, mida ma pidasin elutuks. Mis elu saab olla ühes rabajärves, mis asub keset linnamassiivi? Sellel kevadel saan tõesti kinnitada, et seal tõepoolest on elu,” märkis ta.

Loomad ja taimed oma loomulikus keskkonnas

Lasnamäe elanike endi poolt parki rajatud sillakesed ja purded jäetakse alles, ent pargi idapoolsesse ossa ehitatakse lisaks kolm silda, millest igaüks võimaldab vaadelda loomi ja taimi nende loomulikus keskkonnas. Üheks huvitavaks vaatlusobjektiks on tiigis elutsevad vesilikud, kelle elukeskkonna säilitamise nimel rajatakse sild suurelt osalt hoopis veekogu kõrvale.

“Üle veesilma on plaanitud sild ja kui meie seda sügisel nägime, oli seal tõsine roostik, mis tekitas vau-efekti. Kevadel ja varasuvel on seal vesi ja siis vesi taandub, kuna roostik hakkab kasvama ja sild mattub suve keskpaigaks roostiku sisse, nii, et seda praktiliselt eemalt ei märkagi,” kirjeldas Järve.

“See on kujunduslikus mõttes väga hea lahendus ja nüüd, kui tuli veel kevadine leid, et seal on vesilikud, seda suurem oli meie enda rõõm ja me saamegi veel uue elemendi juurde, mis on see atraktsioon, et hakkad varakevadel sealt sillalt vett vaatama, et leida pulmamänge mängivad vesilikud, kes ühel hetkel roostiku sisse peitu poevad,” lisas ta.

Tondirabas elutseb ka palju haruldasi taimi, nende seas näiteks Balti sõrmkäpp. “Tema teeb unikaalseks see, et seda taime leidub peamiselt ainult Kagu-Eestis, Põhja-Eestis haruharva. Talle meeldivad niisked metsatiigid ja vähe soostunumad alad. Seda me ei teadnud, et seda taime üldse siin on ja selle liigi eripära on see, et tema õied ei erita nektarit ja teda ei paljunda putukad, tema paljuneb ise, igal aastal ühe uue mugula kasvatades,” selgitas Järve.

“See taim tahab saada valgust. Enne oli siin võsa, aga niipea kui võsa maha võtta, hakkavad kasvama need taimed, mis on siin ennegi olnud.”

Turbamassiivid on omaette vaatamisväärsuseks

Ka kunagise kaevandamise jäljed on Ain Järve sõnul juba vaatamisväärsuseks muutunud.

“Tondirabas on mõnusad, pehmed turbamassiivid, mis on mitme meetri kõrgused ja looduse meelevallas võtnud endale kõik erinevad võimalikud samblad ja samblikud. See värvipalett, mis turbalaamade peal on, väärib suisa omaette eksponeerimist,” kiitis Järve.

Ehitustööde käigus säilitatakse maa-ala looduslik osa – mets ja väike veekogu, samuti pargis elutsevate loomade, lindude ja taimede elupaigad. Rajatakse kümnete tuhandete ruutmeetrite kaupa erinevaid niidulappe ja niidualasid.

Tondiraba pargi ehitustööde tellijaks on Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, teostajaks Tallinna Teede AS. Ehitustööde lepinguline maksumus on ca 6,7 miljonit eurot ning tööde valmimise tähtaeg on august 2021.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.