"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Patareist leiti ehitustööde käigus inimese jalg (0)
18. juuni 2021
Patarei merekindlus. Foto: Mats Õun

“Me ei saanud alguses üldse aru, millega on tegemist. Ei teadnud, kas visata see prügikonteinerisse või kutsuda politsei,” meenutas Patarei merekindluse projektijuht Artur Ümar.

Kui Patarei merekindluse lammutustöödel tekkinud ehituspraht oli ära veetud ja töömehed hakkasid korrastama nõlva, kus nõukogude ajal oli olnud vanglamüür, tuli maa seest välja õõvastav leid, kirjutab Postimees.

Merekindluse Lennusadama-poolsest seinast paarikümne meetri kaugusel ulatus maa seest välja kile serv. Kui kile välja tõmmati, siis selgus, et kilesse on pakitud inimese jalg.

Projektijuht Artur Ümar küsis igaks juhuks ka muinsuskaitseametist, et ega sealsetel arheoloogidel pole maa seest välja tulnud objekti vastu huvi. Sealt vastati, et kui luudel on veel kasvõi natukenegi liha, siis pole see arheoloogide teema.

Seejärel helistas Ümar politseisse, kus suhtuti asjasse väga tõsiselt. “Ma teatasin neile, et leidsime inimese jala ning ma polnud jõudnud veel telefoni taskusse panna, kui politseiauto juba nurga tagant välja keeras,” rääkis Ümar.

Esimesena kohale jõudnud politseipatrull ei osanud seisukohta võtta, aga varsti jõudsid kohale kriminalistid, kes harutasid eseme ümbert kile lahti ning kinnitasid, et tegu on tõepoolest inimese jalaga. Selle peale kaevati kogu nõlv põhjalikult läbi, kuni varem puutumata maapinnani, kuid rohkem sealt midagi ei leitud.
 
Vangla lõpetas Patareis tegevuse 2002. aastal, kuid vangla haigla tegutses seal kuni 2005. aastani. Ümar leidis, et kõik märgid viitavad sellele, et õõvastava leiu puhul pole tegemist millegi muu kui haiglajäätmete ebakorrektse käitlemisega. Ta lisas, et ilmselt maeti jalg tollal Patareid ümbritsenud nõukogude ajal ehitatud müüri äärde pärast vangla ära kolimist.

“Kui siin veel vangla oli, siis olid siin koerad, kes oleksid selle igal juhul maa seest välja tuhninud,” arvas Ümar. Ta pidas ebatõenäoliseks ka seda, et keegi oleks selle jala kusagilt mujalt Patarei territooriumile toonud ja seal maha matnud, sest seda olnuks liiga keeruline teha.

Ka politsei jõudis üsna pea järeldusele, et tegemist ei ole kuriteo jälgedega. “9. juunil sai patrull väljakutse Vesilennuki tänaval asuvale ehitusplatsile, kust oli leitud inimese kehaosa. Sündmuskohale saabunud kriminalistid tuvastasid, et tegemist oli inimese jalaga, millel on mumifitseerumise tunnused. Kaasasime Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi eksperdi ning saatsime leitud jala ekspertiisi. Seni kogutud tõendite uurimise põhjal me praegu kuritegu ei kahtlusta. Kõik täpsemad asjaolud on alles selgitamisel,” ütles PPA pressiesindaja Marianne Ubaleht.

Jala leidjatel jäi aga kripeldama küsimus, et võibolla on jäseme endine omanik veel elus. See on küll väheusutav, sest kui inimene oli enne 2005. aastat vanglas ja tema tervislik seisukord oli juba tollal selline, et tal tuli üks jalg ülaltpoolt põlve amputeerida, siis on vähetõenäoline, et ta 16 aastat hiljem veel elus on. Aastaid muinsuskaitse valdkonnas töötanud Ümar tõdes, et ta on oma tööelus mitukümmend luustikku leidnud, aga enamasti on need olnud tunduvalt vanemad kui äsjane leid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.