"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
ERASTAMISE VASTU Soomes liigub kodanikualgatus "Vesi on meie" parlamendi poole (0)
18. juuni 2021
Pilt: Derrick Frilund / Yle

Kodanikualgatus “Vesi on meie” loodab, et Soome veevarustuse erastamise vältimiseks võetakse vastu õigusakte. Praegu on olemas juhised Soome veevarustuse ja selle korralduse kohta, kuid veevarustuse omandiõigust määratlevad seadusesätted puuduvad.

Kodanikualgatust, mille eesmärk on takistada Soome veevarustuse erastamist, arutatakse parlamendis pärast enam kui 89 000 allkirja kogumist, mis ületab nõutava 50 000 künnise.  

Algatus „Vesi on meie oma“ (Vesi on meidän) sai ka parlamendi põllumajanduse ja metsanduse komisjonilt üksmeelse toetuse.  

Komitee teeb ettepaneku, et kõik sellest tulenevad õigusaktid peaksid tagama, et avalik-õiguslik veevarustus jääb omavalitsuste omandisse ja kontrolli alla.  

Praegu on olemas juhised Soome veevarustuse ja selle korralduse kohta, kuid veevarustuse omandiõigust määratlevad seadusesätted puuduvad.  

Kodanikualgatuse käivitasid mitmed Vasakliidu partei aktiivsed liikmed üle kogu Soome, sealhulgas Olli Kohonen Oulust.  

„Veevarustuse erastamine maailmas on viinud halbade ja ainult halbade tulemusteni,” ütles Kohonen. „Hinnad on tõusnud, teeninduse tase on kannatanud ja keskkond on kannatanud. Tänapäeval üha olulisemaks muutuv tervisekaitse võib olla probleem, kui veevarustus antakse operaatorile, kes soovib sellest kasumit teenida.”  

Kohonen alustas algatusega algul pärast seda, kui sai teada Jyväskylä linna plaanidest müüa eelmisel aastal vähemusosalus oma vee- ja energiaettevõttes.  

Ta ütles, et usub, et kodanikualgatus jõuab peagi parlamendi ette, võib-olla isegi enne suvise puhkuse algust juulis.  

Allikas Yle  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.