"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
PEAPROKURÖR RIIGIKOHTU OTSUSEST Teatud juhtudel võib nüüd tõendite kogumine muutuda võimatuks (0)
18. juuni 2021
Peaprokurör Andres Parmas Foto Mats Õun

„Kahtlemata mõjutab tänane otsus ja kohtupraktika muutus enim neid menetlusi, kus kõneeristus on kaalukaim tõend. See võib tähendada nende menetluste lõpetamist,“ kommenteeris riigi peaprokurör Andres Parmas tänast riigikohtu otsust, millega keelati prokuratuuril küsida sidefirmadelt kuritegude uurimiseks sideandmeid.

„Iga kriminaalmenetluse puhul, kus on tehtud päringuid kõneeristuse saamiseks, tuleb tänase riigikohtu otsuse mõju hinnata iseseisvalt ning üldistusi antud hetkel teha ei saa,“ sõnas Parmas. „Samuti ei ole meil täna võimalik hinnata, mitut kriminaalmenetlust see puudutab.“

„Arvestades asjaolu, et praegusel ajal pannakse kuritegusid enim toime sidevahendeid kasutades, muutub kuritegude avastamine ja uurimine keerukamaks, aeganõudvamaks ning kulukamaks. Teatud juhtudel võib tänase Riigikohtu otsuse valguses tõendite kogumine muutuda võimatuks,“ märkis ta.

Kuivõrd Riigikohtu otsus on tehtud alles täna, ei oska prokuratuur Parmase sõnul praegu veel hinnata, kuidas edaspidi lahendatakse neid kuritegusid, mille puhul seni kõneeristust kasutati. „Samas ei ole see esimest korda, kui Riigikohtu otsus tingib vajaduse meie senist tööpraktikat muuta. Oleme varasemalt enda tööd ümber korraldanud ning loodame, et seadusandja teeb vajalikke muutuseid selliselt, et need, kes kuriteo läbi on juba kannatada saanud, rohkem kannatama ei pea.“

Peaprokuröri hinnangul mõjutab otsus kokkuvõttes ühiskonna turvatunnet ning toob kaasa selle, et saame aidata vähemaid kannatanuid. „Kõneeristuste päringute tegemine on seni olnud meile vältimatult vajalik tööriist, mille abil oleme suutnud lahendada paljusid kuritegusid.“

Ta toob näiteks, kuidas Tallinna ringkonnakohus mõistis möödunud aastal sideettevõtjatelt saadud andmete põhjal süüdi Siim Haukka, kes pani toime varguseid paljude inimeste kodudest. „Lisaks oleme lahendanud näiteks Schnelli pargis toime pandud nn kurikamõrva ning tuvastanud paljusid pedofiile, kinni võtnud mitmeid narkodiilereid ning lahendanud lugematul hulgal kelmuseid jm kuritegusid.“

Parmas pidas aga oluliseks, et tänane riigikohtu otsus ei anna alust juba jõustunud kohtuotsuseid läbi vaadata. Samuti on riigikohus loetlenud võimalusi, kuidas võimalikke riiveid hüvitada, kuid mil moel, seda näeb edaspidistes kohtuotsustes.

Riigikohus otsustas täna, et kuritegude uurimiseks ei või küsida telefoniside andmeid, mida sideettevõtted peavad säilitama, sest Eestis kehtiv andmete laussäilitamise ja kasutamise kord on vastuolus Euroopa Liidu õigusega. Õigusvastaselt säilitatud andmete väljanõudmisega rikutaks ka Eesti põhiseadusega tagatud õigust eraelu puutumatusele.

Riigikohtu kriminaalkolleegiumi tänase otsuse põhjal pole prokuratuuril ega kohtul õigust teha sideettevõtetele päringuid, et saada kuritegude uurimiseks telefonide kõneliikluse ja asukohaandmeid, mida talletatakse elektroonilise side seaduse alusel süüteomenetluse huvides. Tõendina tohib erandjuhul kasutada ainult andmeid, mis on välja küsitud enne Euroopa Kohtu eelmise aasta 6. oktoobri otsust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid