"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
FOTOD Keskerakond lubab tasuta lasteaiakohta ja tagab pensionäridele prii ujulakasutuse (0)
19. juuni 2021
Ilja Matusihis

Selleks, et tagada meie inimeste jõukuse kasv, tuleb avada maksudebatt – ausalt, selgelt ja põhjendatult, ütles Keskerakonna esimees Jüri Ratas volikogu istungil peetud kõnes.

Vaata galeriid (39)

“Kahtlemata on tegemist küsimusega, mis ei tekita ülemäära suurt entusiasmi, kuid on selge, et tänase maksukoormusega jäävad paljud olulised küsimused kas lahenduseta või muutuvad probleemkohad aastatega veelgi teravamaks,” rõhutas Jüri Ratas. “Kriisi ajal nägime eriti selgelt, kuivõrd oluline on tugev turvavõrk ning riigi toetus ettevõtetele ja Eestimaa inimestele. Ka nüüd, mil õhus on lootust, et meid räsinud kriis saab seljatatud, oleks vale arvata, et abi pole enam vaja. Vastupidi, kriis osutas veelgi paremini, kus on arenguruumi, millised on meie nõrkused.”

Jüri Ratase sõnul seisab Keskerakond jätkuvalt astmelise tulumaksu kehtestamise eest, mille peamine eesmärk on aidata kaasa sidusama ühiskonna loomisele.

Uusi makse silmas pidades tasub Jüri Ratase meelest tõsiselt kaaluda tervise- ja tööminister Tanel Kiige poolt välja pakutud hoolduskindlustusmaksu rakendamist, millega kaetaks konkreetselt vaid hoolekandega seotud kulud.

“Näiteks kaheprotsendiline maks jaotatuna töövõtja ja tööandja vahel annaks olulise positiivse tõuke murele, mis kimbutab kümneid tuhandeid Eestimaa peresid ühel või teisel ajahetkel – kuidas tagada enda lähedase väärikas vananemine ning hool,” lausus Jüri Ratas.

Samuti tuleks Jüri Ratase sõnul Eestis arutada juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 algatust kehtestada rahvusvahelistele korporatsioonidele globaalselt 15-protsendiline tulumaksu miinimum. “Julgemalt tuleks meil arutada aga ka jõukuse või erinevate varamaksete üle, mis ei lööks valusalt antud maksu maksjaid, kuid võimaldaksid panustada erinevatesse murekohtadesse,” täiendas Jüri Ratas. “Probleemiks on jätkuvalt OÜtamine. Kui ikkagi juhatuse esimehe ainus sissetulek on dividenditulu oma firmast, siis on selge, et see tulu tuleb maksustada sotsiaalmaksuga. Varamaksude puhul võiksime arutleda eelkõige kinnisvara- ja automaksu üle. Kinnisvaramaksu puhul võiksime lähtuda maamaksu loogikast, et inimese kodu on maksuvaba, aga muu omandatud kinnisvara pealt tuleks maksta.”

Üheks oluliseks verstapostiks on Euroopa Liidu rohelepe, mis annab kogu maksustamisele uue paradigma – kui sa ei investeeri seadmetesse ega muuda oma käitumist, siis pead sa selle eest maksma. “Seeläbi saaksime hoida puhast elukeskkonda ja motiveerida ettevõtjaid panustama innovatiivsetele lahendustele,” lisas Jüri Ratas. “Kokkuvõttes taandub kõik aga küsimusele – millist riiki me tegelikult tahame ning ehitame? Kas õhukest ja individualistlikku või sellist, kus on tunda ühiskonna tuge ja solidaarsust? Minu seisukoht on, et maksusüsteem peab toetama heaoluühiskonna jätkumist.”

Keskerakond lubab tasuta lasteaiakohta ja tagab pensionäridele prii ujulakasutuse

Tasuta lasteaiakoht, vaesuse vähendamine, kiirem asjaajamine kohalike omavalitsustes, hea haridus ning täisväärtusliku elu võimaldamine kõikjal Eestis – nendele põhimõtetele toetume kohalike omavalitsuste valimistel, ütleb Keskerakonna juhatuse liige ja valimisplatvormi toimkonna juht Jaak Aab.

Keskerakonna eesmärk on vähendada ühiskonna majanduslikku ja sotsiaalset kihistumist nii üleriiklike meetmete kui ka kohaliku omavalitsuse panuse toel. Jaak Aab lausub, et meie ühine vastutus on tagada kõigile elanikele sotsiaalne turvatunne ja väärikas elu. “Toetame pikaajalise hoolduse süsteemi uuendamist. Vähendame inimeste omaosalust hooldusteenuste tasumisel ning rajame kogukondlikud teenusmajad vanemaealistele ja teistele abi vajavatele inimestele. Võimaldame eakatel elada võimalikult kaua oma kodus,” räägib ta.

Jaak Aabi sõnul on oluline hoida eakaid ühiskondlikult aktiivsetena ja laiendada neile mõeldud vaba aja veetmise võimalusi. “Loome eakatele ja vähekindlustatud inimestele soodustusi kultuuri- ja huvitegevuses osalemiseks ning tagame pensionäridele tasuta ujulakasutuse,” loetleb Jaak Aab.

Keskerakond on seisukohal, et Eesti kui väikeriigi tugevus on tema tark, tegus ja hariduseusku rahvas – igale inimesele peab olema tagatud ligipääs heale haridusele. “Koostöös riigiga võtame eesmärgiks kaotada lasteaia kohatasu, et alusharidus oleks kõikidel kättesaadav hoolimata perekonna majanduslikust olukorrast,” selgitab Jaak Aab. “Silmapaistvate gümnasistide tunnustamiseks toetame kohalike omavalitsuste tasandil stipendiumite maksmist. Võimaldame tasuta toitu koolis ja lasteaias ning tagame kodulähedaste alg- ja põhikoolide säilimise. Toetame täiendavalt maakoole ning samuti seisame jätkuvalt selle eest, et venekeelsed vanemad saaksid valida eestikeelse ja venekeelse või ühise kooli vahel.”

Keskerakond peab jätkuvalt oluliseks Eestimaa tasakaalustatud arengut ning regionaalpoliitika peab seetõttu olema kõiki piirkondi kaasav. “Loome inimestele head tingimused elamiseks, töötamiseks, liikumiseks ja vaba aja veetmiseks igas Eesti paigas. Ühe meetmena arendame välja kõigile teenusepakkujatele avatud ülikiire internetiga liitumise igasse kodusse ja ettevõttesse. Perede tagasipöördumist Eesti küladesse peab riik toetama,” lausub Jaak Aab. “Peame oluliseks kohalikes omavalitsustes kiirendada asjaajamist – kirjadele, taotlustele ja pöördumistele tuleb vastata poole kiiremini ehk 30 päeva asemel 15 päevaga.”

Keskerakonna eesvedamisel on Tallinnas toiminud tasuta ühistransport alates 2013. aastast, samuti on maakondlikel ühistranspordikeskustel võimalus kehtestada prii sõidu võimalus, mida mitmed on ka edukalt kasutanud. “Järgmisena moodustame kõigist transpordiliikidest ühtse toimiva võrgustiku. Kui rong, laev, lennuk või buss jõuab peatusesse, siis saab sealt mugavalt ja võimalikult väikese viivitusega istuda ümber järgmisele transpordiliigile. Lisaks töötame välja ühtse piletisüsteemi, kus reisija saab osta ühe pileti sihtkohta sõltumata transpordiliigist või operaatorist,” selgitab Jaak Aab.

Jaak Aabi sõnul on Keskerakonna valimisplatvorm, mille koostamisse kaasati lisaks poliitikutele ka valdkonna asjatundjaid ja kohalikke kogukondi, ambitsioonikas, ent reaalselt elluviidav. “Keskerakond on nelja viimase aasta jooksul võimu teostanud paljudes Eesti omavalitsustes. Meie tegude aruanne näitab, et seda, mida oleme lubanud, oleme ka ellu viinud,” kinnitab Jaak Aab. “Lähiajal tulevad Keskerakonna erinevad piirkonnad välja just oma inimestele suunatud valimisplatvormidega. Kutsun kohalikke elanikke kaasa mõtlema ja omi ettepanekuid esitama. Koos oleme tugevad!”

Keskerakonna hüüdlause kohalikeks valimisteks on “Õige käik!”

Täna kogunenud Eesti Keskerakonna volikogu kinnitas lisaks toimuvate kohalike omavalitsuste valimiste valimisplatvormile ka erakonna hüüdlause, milleks on “Õige käik!”.

Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi ütles, et erakonna valimisloosung võtab kokku Keskerakonna tehtu Eestimaa omavalitsustes, Riigikogus ja valitsuses, aga ka tulevased eesmärgid ning annab ühtlasi edasi sõnumi, et valima minek on õige käik, sest igaühe hääl võib muuta palju.

“Keskerakond on teinud mitmeid otsuseid, mille osas on tihti tulnud oponentidelt palju kriitikat ja leitud, et see pole teostatav või vajalik. Olgu selleks Tallinnas näiteks tasuta ühistransport või Reidi tee ehitus, aga üldisemalt ka erakorralised pensionitõusud või tulumaksuvabastuse suurendamine 500 euroni. Täna võime kindlalt öelda, et need on olnud mitte ainult julged, aga ka õiged käigud ja meil on neid varuks veel palju,” rõhutas Hanimägi.

Ta lisas, et Keskerakonna kandidaadi poolt hääletamine on vajalik ning õige käik, kui soovitakse näha stabiilset kodukoha arengut, tugevat ja kogenud meeskonda ning uusi ideid. Ta tõi välja, et just Keskerakonna eestvedamisel tõsteti omavalitsuste tulubaasi, mis on võimaldanud investeerida kodukoha kiiremasse arengusse ning eraldatud kriisiabi omavalitsustele paremaks toimetulekuks.

“Maailmas on palju näiteid, kus üks väike käik on muutnud mõne sündmuse või lausa ajaloo kulgu. Ka Eesti inimeste valik 17. oktoobril ei ole ainuüksi valik selle üle, kes lükkab talvel lund ja suvel niidab, vaid annab signaali ka selleks, millist Eestit me näha tahame ja millist ka tegelikult näeme,” lõpetas Hanimägi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.