"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Vaher: sideandmeteta läheb kuritegude uurimine keerulisemaks (0)
19. juuni 2021
Mats Õun

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ütles “Aktuaalse kaamera” otsestuudios, et ilma sideandmete kasutamiseta läheb kuritegude uurimine keerulisemaks ja ajamahukamaks, vahendas ERRi portaal.

“Meie uurijate jaoks on olnud sideandmete kasutamine väga-väga oluline. See on andnud meile võimaluse uurida raskeid kuritegusid ja päästa inimesi,” ütles Vaher.

Vaheri sõnul on palju kuritegusid, kus sideandmete kasutamine on uurimisel osutunud täiesti määravaks.

“Peep Talvingu ründaja kinnipidamine ei oleks olnud võimalik nii kiiresti, kui ei oleks sideandmeid. Leedu autovargad, kes on aastate jooksul kümneid autosid varastanud Eestist, nende kurjategijate kinni pidamine samamoodi. Või näiteks praegu vanainimestelt raha välja petvate kurjategijate püüdmine. See on väga-väga raske, kui sideandmeid kasutada ei saa. Ja tänaseks on need kahjud juba miljonitesse,” tõi Vaher näiteid.

Vaher rõhutas, et sideandmete kasutamine kuritegude uurimisel on seni olnud selgelt reguleeritud.

“Me kasutame sideandmeid ainult raskete kuritegude uurimisel ja see käib väga karmide reeglite järgi. Näiteks uurija peab kõigepealt põhjendama seda prokurörile ja prokurör lausa kohtule. See on väga selgelt reguleeritud ja me kasutame ikkagi üldarvuna väga vähestes kuritegudes selliseid andmeid,” sõnas ta.

Vaheri sõnul läheb kuritegude uurimiseks nüüd keerulisemaks ja võtab rohkem aega. “See on olukord, kus arst arvab, et inimesel on kopsupõletik, aga röntgenpilti teha ta ei saa ja see kindlasti raskendab patsiendi paranemist.”

“Ma pean üsna tõenäoliseks, et ka osad kuriteod, näiteks ahistav jälitamine, jäävad lihtsalt uurimata,” ütles Vaher veel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.