"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kaamos: ettevõtted ei taha vaatamata kodutööle büroopindadest loobuda (0)
20. juuni 2021
Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

Vaatamata sellele, et viimased aastad on mõjutanud oluliselt inimeste töökohaharjumusi, ei soovi ettevõtted büroopindadest loobuda, vaid jätkata samamoodi nagu enne pandeemia algust, selgub Kaamos Kinnisvara uuringust. 

Kaamos Kinnisvara müügidirektor Kristo Kokk ütles pressiteates, et vaatamata viimasele kahele aastale, mil põhiliselt tehti kaugtööd, ei ole ettevõtted loobumas oma büroopindadest.

Viimaste aastate kasvava trendina näeb ta, et ärikinnisvara puhul eelistatakse ostu asemel büroopinda pigem rentida, sest see annab ettevõttele paindlikkuse oma ruumivajaduse muutmiseks ning vähendab ka haldusmuresid.

Kaamos Kinnisvara kevadel läbi viidud uuringust büroopindade kasutajate seas ilmnes, et varasemast enam hinnatakse vaheldust. Nii on muudetud olemasolevaid büroolahendusi kui ka kolitud samas büroohoones teisele pinnale, sõltumata sellest, et osa töötajaskonnast on igapäevaselt jätkuvalt kodukontoris.

“Üks suund, mis järjest enam juurdub on kindlasti co-working ning ruumide ristkasutus ja töökohtade jagamine – paindlik ruumikasutus ning nutikad lahendused on uueks normaalsuseks. Töötajad ei eelda enam niivõrd oma kindlat töökohta, vaid ruumi, kus saab segamatult keskenduda ning vajadusel kodukontori asemel käia,” märkis Kokk.

“Lisaks on näiteks suletud koosolekuruumid järjest enam muutumas avatumateks puhkealadeks, kus saab korraldada nii väiksemaid kui suuremaid koosolekuid ning ka vabamas õhkkonnas sotsialiseerumist, millest valdavalt puudust tuntakse,” lisas Kokk.

Teise büroohoone trendina tõi ta esile ootust jätkusuutlikkusele ning keskkonnasõbralikkusele. “Kliendid eelistavad neid ettevõtteid, kus on jätkusuutlikud äritavad, kasutatakse säästvaid materjale ning arvestatakse energiatarbimise optimeerimise ja vähendamisega,” täheldas Kokk.

“Samamoodi on kasvanud roheluse trend, mis mõjutab töötajate meeleolu. Populaarsust koguvad näiteks kontoriaiad, taimevaheseinad ja muu selline,” märkis ta.

Tagasiside uuringus hindasid büroo kasutajad eriti oluliseks siseõhu kvaliteeti – nii ventilatsiooni toimimist kui ka seda, et büroohoones oleks piisavalt rohelust, mis aitaks ka siseruumis õhukvaliteeti parandada. Haldusettevõttelt oodatakse aina enam ka ventilatsioonisüsteemide arendamist ning koristussüsteemide efektiivsemaks muutmist.

“Kuna ettevõtted ise soovivad keskenduda oma põhiärile, siis oodatakse kinnisvarahaldurilt teenuseid, mille osaks on igapäevane büroopinna hügieen ja töökeskkonna parendamine,” sõnas Kokk.

Ta möönis, et kuna elutempo on intensiivsem, töö ja eraelu on aina enam põimunud, siis uutes büroomajades pööratakse rohkem tähelepanu ka disainile, hubasusele, meelelahutusele ja lõõgastusele, mis peaksid olema orgaaniliseks osaks büroomajadest.

Koka sõnul peaks kindlasti iga ettevõte mõtlema, mis motiveeriks töötajat kontorisse tulema. “Nii nagu inimene ei käi kohvikus kohvi pärast, ei ole põhjust karta, et ta ei naase kontorisse – vajadus kaasaegse büroopinna järele hoopis kasvab, eriti kui ettevõtted muutuseid arvesse võtavad ning on altid töökeskkondi arendama,” avaldas Kokk lootust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.