"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Boheemlased tõrjuvad pensionärid välja (0)
21. juuni 2021
Foto: Scanpix

Tartu Ülikoolis hiljuti kaitstud doktoritöö uuris endiste tööstusasumite keskklassistumist ehk gentrifikatsiooni, mis viib kauaaegse elanikkonna väljatõrjumiseni.

Kuigi selline (välja)tõrjumine ei ole otsene ega “vägivaldne”, on Pelgulinnas, Koplis ja iseäranis Kalamajas märgata aeglast elanikkonna vahetumise protsessi juba sajandivahetusest. Kesklinna vahetus läheduses paikneva soodsa, kuid veidi hoolitsemata piirkonna avastasid esialgu boheemlased ja loomeinimesed, kuid nüüdseks on omaaegsest kõdulinnaosast saanud keskmisest kõrgema sissetulekuga inimeste elukoht.

Põhja-Tallinnas on eluaseme mediaanmaksumus kasvanud ligilähedaselt 10% aastas ja isegi rohkem, ületades kohati juba kesklinna kinnisvarahindade tõusu. Seega, Kalamajja korteri soetamiseks on vaja keskmisest tunduvalt kõrgemat sissetulekut. Välja kolivad aga vähem teenivad, vanemad ja madalama haridustasemega inimesed, samuti üürnikud.

Tõsi küll, kohalikud kauaaegsed elanikud, kes suutsid oma elupinna erastada, “võidavad” kinnisvara väärtuse kasvades, kuid kaotavad olulise osa oma ajaloolisest sidemest, suhtlusvõrgustikust ning võimalusest kohalikes arengutes kaasa rääkida. Kiire areng on viinud kogukonnaelu, kooskäimiskohtade ja kaubanduse teisenemiseni, mis ei kõneta paljusid kauaaegseid elanikke ega ole vastavuses nende maailmavaadete ja sissetulekutega.

Surve välja kolida ei avaldu ainult üürihinna kasvu, vaid ka elukalliduse tõusu tõttu. On kahtlemata hea, kui korda saavad mitmed senised töölisasumid, kuid keskklassistumisega kogupilt teatavas mõttes vaesustub.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.