"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Esimene laev jõudis Tallinnast Helsingisse (0)
21. juuni 2021
Foto Ilja Matusihis

Soome valitsus otsustas neljapäeval avada piirid töörändele ja turistidele. Muutus suurendab laevaga liikuvate reisijate arvu tunduvalt. Eckerö Line’i tegevjuht peab muutust teretulnuks, kuid äriliselt ebapiisavaks.

Tänasest pääsevad vabalt Soome kõik Euroopa Liidu ja Schengeni maade kodanikud, kellel on vaktsineerimine lõpetatud või kes on vähem kui viimase poole aasta jooksul COVID-19 läbi põdenud. Kui varemalt lubati üle piiri vaid lennukiga saabunuid, saavad nüüd Soome siseneda ka mööda maad ja merd tulijad.

Eckerö Line’i tegevjuht Taru Keronen leiab, et muudatus on igati teretulnud, kuid toonitab, et tööga seoses reisijaid on kõigest 100–200 ühe laeva kohta, mis laevafirma vaatenurgast on ebapiisav. „Need numbrid ei ole mingil juhul äriliselt kasumlikud,“ sõnas Keronen. Tema sõnul on kliendiküsitlustele tuginevalt huvi lühireiside osas suur ning laevafirma pilgud ongi suunatud vaba aja raames reisivate inimeste kasvule.

Piirangute lõppemine toob eeldavatalt kaasa kiiresti kasvava reisijate arvu. Helsingi sadamas võivad probleemiks saada Tallinnast saabuvate laevade graafikud: saabuv laev tuleb reisijatest ja autodest kiiresti tühjendada, et see jõuaks õigeaegselt tagasiteele. Muret tekitavad sadamapiirkonda tekkida võivad ummikud, kui inimesi ja autosid koguneb tervisekontrolli tõttu hulganiselt kohtadesse, kust seni oli võimalik kiiresti läbi pääseda.

Helsingi linna tervishoiuteenuste juhi Leena Turpeineni sõnul on asjad läbi mõeldud ning ummikute tekkides võetakse kasutusele varuplaanid. Turpeinen soovitab reisijatel endil initsiatiiv haarata ning kasutusele võtta HUS-i (Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna) loodud digitaalne lahendus Finentry, mis lihtsustab Soome reisimist ning maalesaabujate koroonatesti tegemist. „Kui reisija hoolitseb juba oma kodumaal selle eest, et kõik vajalikud dokumendid oleksid korras, sujuvad asjad ladusamalt ka terminalis,“ märkis Turpeinen.

  • Juunist jõustuvad muudatused:
  • tööränne Eestist, Rootsist ja Norrast on lubatud ka meritsi;
  • Lõuna-Soome piirkondliku haldusameti otsus sisserändajate kohustusliku tervisekontrolli kohta jätkub 30. juunini;
  • Tööga seoses reisijatelt ei eeldata vaktsineeritust ega koroonaviiruse läbipõdemist, kuid nad peavad Soome saabudes tegema 72 tunni jooksul koroonatesti;
  • Euroopa Liidu riikidest saabuvad turismireisijad võivad Soome siseneda, kui neil on esitada tõend vaktsineerimine lõpetamise kohta, mille raames teine süst on saadud vähemalt kaks nädalat enne riiki saabumist. COVID-19 läbi põdenud inimesi, kes on saanud esimese vaktsiinisüsti, võrdsustatakse täielikult vaktsineeritutega.
  • Alla 16-aastased pääsevad Soome ilma vaktsineerimistõendita.

Allikas: Yle

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.