"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO: Vabaõhumuuseumis saab käia mitme eri ajastu jaanikul (0)
22. juuni 2021
Ilja Matusihis

Jaanipäev ja jaanituli on olnud justkui aamen kirikus. Päästeamet ja kohalikud omavalitsused soovitavad aga seekord tule tegemata jätta. Kuumalaine on teinud kõik kordades tavapärasest tuleohtlikumaks. Mitmed avalikud jaanituled tulevad nii viiruse kui ka tuleohu tõttu tavapärasest teistsugused. Nii ka Vabaõhumuuseumis.

Vabaõhumuuseum hajutab jaanipeo mööda muuseumi laiali. Ringi jalutades saab külastaja teada, millist toitu vanasti jaaniajal söödi, kuidas turgutati keha ja mismoodi lustisid lapsed. Teisisõnu saab igaüks käia erinevate ajastute jaanipidudel. “Kui mõni aasta varem on olnud suured uhked jaanituled, ja möödunud aastal tuli meil hoopiski digitaalseks minna, siis seekord on selline vahepealne kompromiss,” sõnas Vabaõhumuuseumi projektijuht Merike Puura.

Härjapea talus näiteks on teemaks kolmekümnendad, mil jaanitulesid hakkasid korraldama mitmesugused seltsid. Jaanilõke süttib veel külaväljakul ja kiigeplatsil, samuti on tulease kõrtsi ees. “Härjapea talus on kolmekümnendate aastate vahva seltsimeelne jaanik. Kohalikud külanaised on ka osa seltsist ja peavad puhvetit,” kõneles Puura.

Lõkete tegemisega paluvad aga väga paljud, nii kohalikud omavalitsused kui erinevad ametimehed, piiri pidada. “Igal inimesel peaks olema niipalju kainet mõistust, et kui tõesti tahetakse jaanituld teha, siis hästi kontrollitult – mitte suurt lõket ja kindlasti vaadata, et ei oleks kergestisüttivaid aineid või asju läheduses ja kustutusvahendid oleksid ikka käepärast,” rääkis Munitsipaalpolitseiameti peadirektor Aivar Toompere.

Vabaõhumuuseumi jaanituli kestab 23. juunil kella 17-22. Tavapilet maksab 15, sooduspilet 10 ja perepilet 25 eurot.

Kus ja kuidas aga plaanivad inimesed oma jaanikut pidada? Vabaõhumuuseumis parajasti piknikku pidaval kolmel õel olid igaühel oma plaanid.


Angela: “Kus ja kuidas teie oma jaanipäeva tähistate? Ma arvan, et kuskil Harjumaal – naudime lõket ja mõnusat ilma.”

Signe: “Mina sõidan Viljandimaale, õigemini Võrtsjärvele, kus on üks äge paat ja paadi peal toimub pidu – nii et saab selline teistsugune meeleolukas pidu olema.”

Margit: “Üritan täna saada bussiga Võrru ja pean Hämsa kõrtsis Võrumaal – seal on piknik.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.