"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Soome vaevleb tervishoiutöötajate nappuses (0)
23. juuni 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Tervishoiu- ja sotsiaaltöötajatest on põhjanaabrite pealinnas puudus juba mõnda aega. Soome võtab peagi tööle 22 haiglaõde Filipiinidelt.

Soome hooldekodude kett Esperi palkab koostöös personaliteenuste ettevõttega Barona 22 haiglaõde Filipiinidelt. Sotsiaalhoolekande seaduses jõustunud nõuded hooldajate arvule eeldavad Esperilt aastaks 2023 personali kasvu 300 töötajani. Soomes juba tuntud õdede põuda süvendavad rahva vananemine ja kasvav vajadus eakate eest hoolitsemise järele.

Valdkond peab muutuma ahvatlevamaks

„Hoolduspersonali leidmine on väljakutseks nii Helsingis kui ka mujal Soomes,“ märkis Esperi eakate teenuste ärijuht Arne Köhler. „Tõsi küll, maakonniti esineb erinevusi. Õdede leidmist mõjutavad pikad vahemaad, kohalik ühistransport ja transpordiühendused.“

Filipiinlastest õdede töölevõtt lahendaks Köhleri sõnul hetkel kõige kriitilisema vajaduse. „Nende palkamine Soome on vaid üks täiendav moodus hoolduspersonali kättesaadavuse parandamiseks,“ rääkis Köhler. „Reguleerime personali kättesaadavust ennekõike ettevõtte siseste arendusmeetmete kaudu ning suurendades koostööd haridusasutuste ja ELY-keskustega (Elinkeino-, liikenne ja ympäristökeskus), näiteks tutvustades hooldussektorit muuhulgas ka pikaajalistele töötutele ning neile, kes plaanivad karjäärivahetust.

Köhleri sõnul töötab Esperi välja oma töölevõtuprotsessid, et need peaksid silmas nii töötajaid kui tööotsijaid. „Antud hetkel jääb valdkonna õppekohtadest täitmata umbes 30%,“ märkis Köhler. „Õppekohtade täitmine ei ole õdede puudusele ainus lahendus. Kõik antud valdkonnas töötajaid peaksid ühiselt mõtlema, kuidas ala atraktiivsust suurendada.“

Õed saabuvad Filipiinidelt Soome hilissügisel. Tööle asuvad nad oletatavalt novembris, pärast elamislubade ning majutusega seotud dokumentide korda saamist. Meedikutelt eeldatakse soome keele oskust sellisel tasemel, mis on ette nähtud nii kodakondsuse kui sotsiaal- ja tervishoiuameti Valvira poolt haiglaõdedele pandud nõudmisi silmas pidades. Keeleõpe algab õdedel juba Filipiinidel ja jätkub Soomes.

Kuus ametit, mille esindajaid Soomes napib

Õdedest ja teistest tervishoiutöötajatest on Helsingis karjuv puudus. See pole ka ime, kuna samade ametite esindajaid napib kogu Soomes. Ka sotsiaaltöö erispetsialidega pole Helsingis kiita. Soome teistes linnades pole sotsiaaltöötajate põud sedavõrd kriitiline. Need andmed pärinevad kõige uuemast, maikuu ametialasest baromeetrist, kus hinnatakse umbes kahesaja ameti väljavaateid kuuest kuust pikemaks perioodiks.

Värskete andmete kohaselt on Helsingi kesklinnas ja kogu Uusimaa piirkonnas puudus ka lasteaiaõpetajatest. Enamikes maakondades ei ole nende nappus sedavõrd murettekitav. Üle Soome napib kuulmisuurijaid ja logopeede. Vaid Päris-Soome maakonnas on nende spetsialistide vajadus tasakaalustunud, kuid ülejäänud paikades on nimelt viimati mainitud ametite esindajatest põud juba aastaid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.