"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kallas vaeb ülemkogul EL-i suhteid Türgi ja Venemaaga (0)
24. juuni 2021
Albert Truuväärt

Peaminister Kaja Kallas osaleb neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus arutatakse koroonaperioodi õppetunde ja EL-i suhteid Türgi ja Venemaaga.

Euroopa Ülemkogu koordineerib jõupingutusi koroonakriisi lahendamiseks ja arutab õppetunde edasiste lainetega toimetulekuks ning keskendub rände välismõõtmele ja EL-i välissuhetele.

Kallase sõnul on tervisekriis andnud õppetunde, millele tuginedes tuleb ka Euroopa Liidu riikidel teha ettevalmistusi uuteks laineteks. “Nendele kogemustele tuginedes peame tegema ettevalmistusi sügiseks,” ütles peaminister. “Euroopa Liidu COVID digitõend võimaldab turvalisemalt reisida, kuid samal ajal on vaja tõsiselt mõelda sellele, kuidas tagada inimeste vaba liikumine järgmiste lainete ajal. Liikumise piiramise negatiivne mõju piiriülestele kogukondadele on olnud ebaproportsionaalselt suur ning see ei tohi enam korduda,” rõhutas Kallas.

Kallas lisas, et vaba liikumine on üks EL-i põhiväärtusi ja ka Euroopa siseturu kasvama panija. “Euroopa ühtne turg on meie majanduse elavdamise keskmes ning seega kriisist väljumisel väga oluline.”

Enne ülemkogu esitasid Beneluxi (Belgia, Holland, Luksemburg) ja Balti riikide juhid ühispaberi tervisekriisi mõjust piiriülestele kogukondadele. Selles rõhutatakse, et tervisekriisist tulenevate reisipiirangute kehtestamisel peab tulevikus kaaluma meetmete mõju piirialadel elavate ja töötavate inimeste liikumisele. Beneluxi ja Balti riigid kutsuvad üles analüüsima võimalusi, kuidas arvestada senisest paremini nii liikmesriikide kui EL-i poliitikakujundamises piirülese liikumise aspekte, et vältida negatiivseid tagajärgi.

Ülemkogu alguses kohtuvad Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid esmakordselt ühiselt ÜRO peasekretäri António Guterresega, kellega kõneldakse multilateralismist, kliimamuutustest ning tervisekriisist.

Koroonakriisi lahendamise koordineerimisel keskendub ülemkogu isikute vaba liikumise taastamisele, vaktsineerimisele, rahvusvahelisele solidaarsusele vaktsiinide jagamisel ning samuti pandeemia esialgsetele õppetundidele. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen tutvustab EL-i riikide juhtidele õppetundide teemal möödunud nädalal avaldatud teatist.

Seejärel on ELi riikide liidritel kõne all rände välismõõde ning EL-i suhted Türgiga, Liibüa, Saheli piirkond ning Etioopia. Samuti jätkavad nad aruteluga Venemaa teemal Euroopa välisteenistuse ja Euroopa Komisjoni raporti põhjal.

EL-i riikide juhid keskenduvad ülemkogul ka Euroopa majanduslikule taaskäivitamisele.

Pärast ülemkogu kohtumist osaleb peaminister ka euroala tippkohtumisel. Sellel keskendutakse euroala majanduslikele väljakutsetele pärast tervisekriisi ning pangandus- ja kapitaliturgude liidu arengutele.

Enne ülemkogu kohtumist toimub täna ka Eesti, Leedu, Läti, Rootsi, Soome ja Taani (NB6) ning Iirimaa nõupidamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.