"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Seeder: Ungari kiusamine ei tohi juurduda EL-i tavapraktikasse (0)
26. juuni 2021
Mats Õun

EL-i riigijuhtide ühispöördumised on küll tavapärased, aga 17 Euroopa Liidu riigi avaldus Ungari vastu, kuna viimane otsustas kaitsta lapsi kohatu seksuaalpropaganda eest, oli sobimatu ja Euroopa Liidu ühtsust lõhkuv, vahendas BNS Isamaa esimeest Helir-Valdor Seederit.

Peaminister Kaja Kallasel oleks võinud jätkuda rohkem meelekindlust ja õigem olnuks võtta Leedu presidendi Gitanas Nausėdaga sarnane hoiak, kes osutas, et Ungarit ei tasu seadusemuudatuste eest ummisjalu hukka mõista, leiab Seeder.

“Kui ühes liikmesriigis – antud juhul Ungaris – viiakse sisse seadusemuudatused, mis karmistavad karistusi pedofiilia eest ja pornograafilise sisu näitamise eest, siis ei tohiks see suuri eriarvamusi tekitada. Selliste kuritegude eest peavad karistused olema karmid. Kui otsitakse lahendusi ka seksuaalkasvatust ja –propagandat puudutavatele probleemidele siis on see liikmesriigi enda kaalutlusõigus ning teised riigid ei peaks sellesse sekkuma,” selgitab Seeder enda seisukohta.

“Meie pole kohtumõistjad, kas ungarlaste seadusetekst on just parim, kuid laste kaitsmine seksuaalvaldkonda puudutava mitte-eakohase ajupesu eest on igal juhul õige. Sellesuunalisi katseid tuleb toetada, mitte hukka mõista. Sallivust taga nõudvad jõud võiksid alustada iseendast, näidates üles sallivat suhtumist ungarlaste rahvaesinduse otsustesse,” märgib Seeder.

“Üleeile (neljapäeval –BNS) teatas Saksamaa Liitvabariigi parlamendi esimees Wolfgang Schäuble, et Saksamaa peab hakkama Kesk- ja Ida-Euroopat rohkem austama ning lõpetama käitumise, nagu oleks riik mandril kõiketeadja. Schäuble tunnustas Ida-Euroopa rahvaste panust kommunismi kukutamise eest ja noomis karmilt Saksa poliitikuid, kes Ida-Euroopa rahvaid, sealhulgas ungarlasi kritiseerivad,” meenutab Seeder.

“Ungari “peksmisest” ei tohiks kujuneda tava, kus liikmesriigid ükshaaval või erinevate gruppidena haaravad igast kaheldavastki võimalusest, et seda riiki demokraatia kaitsmise sildi all rünnata. Loodetavasti jätkub Eesti peaministril ja valitsusliidu poliitikutel edaspidi kainet meelt ja arukust mitte tormata kaasa Euroopa Liidu ühtsust lõhkuvate lühinägelike avaldustega,” lõpetab Seeder enda avalduse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.