"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
ABIELLUMISE IGA TÕUSEB Iga viies abielu sõlmitakse välismaalasega (0)
26. juuni 2021
Albert Truuväärt/ Foto on illustreeriv

„Olen ise nii palju abiellujatega kokku puutunud ja küsinud, et te olete üle kümne aasta koos elanud, milleks nüüd abielluda. Ja vastus on ikka üks – nad kogusid raha selleks, et pidu teha,“  ütles Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask.

Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja kinnitas, et neil on maja praegu pilgeni rahvast täis, sest välisriigist said inimesed liikuma – eelkõige Euroopa Liidust.

„Nad ajavad oma dokumente taga, lähevad koolidesse õppima. Meil tuleb registreerida ka välisriigis sõlmitud abielud – see on meeletu inimvool, mis Õnnepalees liigub,“ ütles Karin Kask.  

Koroonaaeg – kas abielluda või lahutada? 

„Alguses tundus, et pisut rohkem oli neid, kes otsustasid abielluda,“ sõnas Karin Kask. „See, et ei tohtinud külalisi kutsuda, ei pannud neid mõttest loobuma. Inimesed võisid vajada perekondlikku turvatunnet ja tahtsid oma kooselu vormistada seaduslikuks abieluks.“ 

Kask ütles, et võibolla lahutused tulid natuke hiljem välja, aga see arv ei lämmatanud abiellujate hulka. „Olen ka ise mõelnud, et põhjus, miks lahutuste arv ei olnud nii suur, seisneb selles, et ega neid abiellumisi üleliia palju ei ole. Elatakse kooselus. Ja see elu ei kajastu mitte kuskil paberites. Kas nad elavad õnnelikult või mitte ja kas nad elavad koos või lähevad lahku – me ei tea seda.“  

Mis vanuses ja kellega ikkagi abielluda? 

Abiellujate vanus on oluliselt kasvanud. Kui vanasti oli see 18-20 ja alaealisi esines ka küllaltki palju, siis tänapäeval peaaegu üldse alaealisi ei abiellu. Praegu on vanus abiellujatel 28 ja üle kolmekümne.  

Välismaalastega abiellujate protsent on olulisel määral kasvanud ja oli möödunud aastatel 14-16%, nüüd on see 22% (jaanuaris isegi 26%).

Kask kinnitab, et sellist statistikat pole tehtud, kas välismaa mehed või naised on ülekaalus. „Ilmselt ikka pooleks,“ lausus Kask. „Käesolevat aastat iseloomustab see, et Euroopa Liidust on vähem teist abielupoolt ning põhjuseks koroonast tingitud liikumispiirangud. Kolmandatest riikidest seevastu oli abiellujaid rohkem.“  

Välismaalasi tuleb paari heitma Venemaalt, Ukrainast, Valgevenest, Lätist, Leedust aga ka sellised riigid on esindatud nagu Bangladesh, Filipiinid, Jordaania, Kolumbia, Mehhiko, Nigeeria ja isegi Uus-Meremaa. 

Märgiliste ja abiellumiseks põnevate kuupäevade kohta ei kipu Perekonnaseisuameti juhataja seisukohta võtma. Ta ütles, et mingil põhjusel oli 12.06.21 nii mõnegi abielluja jaoks see kuupäev, mil püüti pidulik toiming läbi viia.

„Aga ausalt öeldes suvekuudel sobib iga päev,“ lausus Kask. „Eelmise suve koroonapiirangud panid aga nii mõnegi pulma „ootele“ ja nüüd tehakse see mõte teoks.“  

Seega on Õnnepalee kõik saalid pidevalt töös, olenemata nädalapäevast. Hiljuti lisandus väikeses kõrvalhoones ka kolmas saal kahekümne viiele külalisele, kus on võimalused liikumispuudega ja ratastooliga liikuvate inimeste vastuvõtuks. Juulikuust registreeritakse abielusid kõigis kolmes saalis.  

Paari on pandud ka lahel jahi peal 

Eestimaa suvi on niivõrd lühike ja on populaarne pulmapidu värskes õhus pidada. Ja ka paaripanek väljaspool Tallinna on endiselt au sees. Kas koduõues, Botaanikaaias, Laitse lossis või Viimsi vabaõhumuuseumis.

Õnnepalees saab teha mitukümmend registreerimist päevas aga muud kohad võivad just suvekuudel olla juba ette reserveeritud ja seal saab üks paar päevas oma tähtsündmust pidada. See on viinud ka abiellumise tööpäevadele, mis suviste puhkuste ajal pole eriline probleem. 

Pigem on tavaks olnud siiski reedel-laupäeval pulmi pidada.  

Karin Kask meenutas, et lahel jahtide peal on ikka mõni abielu registreeritud. Kuna ametis on viis registreerijat, siis nende hulgast leiab merehaigust mittepõdejaid küll.  

Tegelikult peavad kõik Õnnepalee töötajad oskama nii abielu registreerida kui dokumente vormistada, lahutuspabereid korda ajada ja sünde registreerida. Ka keelteoskus on vajalik. On võimalik viies keeles toiminguid läbi viia, kasvõi kreeka keeles.  

Karin Kask alustas tööd abielude registreerijana aastal 1989. Ja ta mäletab veel neid aegu kui oli veel selline asi nagu „tekstide raamat“. „Tänapäeval ei tohi tekst olla selline, et pärast keegi ironiseerib sind, see peab olema sügavalt mõtestatud,“ ütles Kask. „Ise pead jääma väärikaks.“

Põhiliselt seostub Õnnepalee meil ikka abiellumisega   

Viiendik Perekonnaseisuameti tööst ongi abielude registreerimine.  

Tavapäraselt on aastas 2500 abielu. 2018.aastal sõlmiti 2355,  2019.aastal 2413 ja 2020.aastal 2234 abielu. Sel aastal kui pole veel pool aastat täis on juba 600 abielu registreeritud ja kõige suuremad „abielukuud“ on veel ees.

„Eks me ikka sinna üle kahe tuhande jõuame,“ ütles Kask. „Kuigi COVID piiras abielu registreerimise võimalusi oli siiski 12 abielu päevas – see on üsna normaalne. Oldi ikka väga pidulikud ja ilusad. Kas nad pärast pidu pidasid ja kellega nad seda tegid, meie ei tea,“ ütles Kask.  

Samas kinnitas Perekonnaseisuameti juhataja, et nad tseremooniate arvelt ei hoidnud kübekestki kokku ja pakkusid maksimaalselt seda, mis on ette nähtud, et see pidulik päev nii kauniks teha kui võimalik.  

Karin Kask alustas tööd abielude registreerijana aastal 1989. Ja ta mäletab veel neid aegu kui oli veel selline asi nagu „tekstide raamat“. „Tänapäeval ei tohi tekst olla selline, et pärast keegi ironiseerib sind, see peab olema sügavalt mõtestatud,“ ütles Kask. „Ise pead jääma väärikaks.“

Kui kogu aeg ühte ja sama rääkida, kaob usk ära. „Noorpaar näeb su silmist väga hästi, kas sa ise usud või teed sa tööd,“ ütles Kask.

Praegused töötajad teevad tõesti südamega tööd, ärevus hinges. Ja saadakse tohutult palju positiivset tagasisidet selle kohta, kui hästi tseremooniad läbi viiakse. Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask on oma maja töötajatega rahul sest kui noorpaar võtab kätte ja pulmajärgsel nädalal leiab aega, et ametnikule tänukiri kirjutada – see on hea näitaja. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.