"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Helsingi teatas enne Pride Week’i algust plaanidest ehitada „vikerkaareelamud“ (0)
29. juuni 2021
Foto Scanpix

Registreeritud ühing nimega Sateenkaariasunnot Ry („Vikerkaarekorterite ühisus“) teatas plaanist ehitada Soome esimene korterelamu spetsiaalselt kogukonna LGBTQIA + liikmetele pärast seda, kui Helsingi linn andis ühisusele maatüki, millele ehitada 14 ja 26 korterit.  

Teade saabus enne esmaspäeval algavat Pride Week’i, mida peetakse Soome suurimaks soo- ja seksuaalvähemuste kultuuri- ja inimõiguste alaseks sündmuseks.  

Sateenkaariasunnot Ry esimees ja asutaja Tapani Vuola ütles Yle’le, et turvaline ja juurdepääsetav eluase on sooliste- ja seksuaalvähemuste jaoks väga oluline, kuna kogukonna liikmete kodutus on Helsingis üsna levinud.  

„On noori, kes on sunnitud kodust lahkuma. Samuti on transsoolistel sageli raskusi eluaseme leidmisega,” sõnas Vuola.  „Kuigi Soome on üks vikerkaareõiguste tippriikidest, tunnevad paljud inimesed end siin endiselt ebakindlalt. Keskkonna olemasolu, kus inimestel lubatakse olla iseendas ja ennast vabalt väljendada, on inimese turvalisuse ja heaolu seisukohalt oluline.”  

Vuola, kes on ka psühhiaatriaühingu LGBTQ + sektsiooni esimees, ütleb, et soo- ja seksuaalvähemustesse kuuluvad inimesed elavad sageli üksi ning üksindus on paljude jaoks vaimse tervise probleemide või leina allikas.

Ühistu sai loa otsuse jaaniõhtul ja ehitustööd peaksid algama järgmise kahe aasta jooksul. Verkkosaare maa on mõeldud omanike kasutuses olevatele korterelamutele.  

Kui ehitusettevõte on asutatud, valitakse tulevased elanikud intervjuude teel ja nad maksavad ise poole korteri hinnast, ülejäänud osa rahastatakse pangalaenudega.  

Vuola sõnul näeb ta kortermaja jaoks ette ühist atmosfääri ja eluviisi. Sarnase eluasemekorralduse leiab Jätkäsaarest, kus Malta Maja elanikud jagavad ruume omavahel, kuid korterid kuuluvad elanikele.  

„Paljudel sugupooltesse ja seksuaalvähemustesse kuuluvatel inimestel võib tekkida üksindus või ebakindlus. Elu koos mõttekaaslastega võib sellest leevendust tuua,” sõnas Vuola ja lisas, et loodab, et teised linnad saaksid Helsingist inspiratsiooni ammutada ja viiksid sarnaseid kontseptsioone ellu ka tulevikus.  

„On vaja kaaluda erinevaid eluasemevorme, nagu üürimine, omaniku kasutuses olev või elamumajandus. Samuti on vaja mõelda, kes ehitab: võib-olla võiks linnale kuuluda „vikerkaarehooldekodu“. Mõni ei pruugi veel kapist välja tulles tunda end ohutult, “rääkis Vuola.  

Allikas: Yle 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.