"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
LAVALE ASTUB 8-MEETRINE NUKK Suurlavastusel „Ookean“ osalev hiigeltuuker alustab teed Eestisse (0)
29. juuni 2021

Täna alustab Hispaaniast Eestisse liikumist 8 meetri kõrgune tuukrinukk, et osaleda 15. juulil Tallinna kruiisiterminali alal esietenduval muusikalisel suurlavastusel „Ookean“.

Etenduse peaprodutsent Ants Lusti sõnul sümboliseerib tuuker nii inimeste seotust merega kui inimese soovi uurida ja avastada. Samas juhib tuuker tähelepanu inimtegevuse pimedamale poolele ehk ohtudele, mis kaasnevad maailmamere omandina kohtlemisega. „Aastaks 2050 on maailmameredes kaalu poolest rohkem plastmassi kui kalu. See on otsene hoolimatu inimtegevuse tulemus. Tuuker on  meie suhtumise sümbol — me vaatame ja uurime, aga lahkume jälgi jätmata. Lavastuses kõneleb tuukri kaudu publikuga ka Emake Maa,” ütles Lusti.

Nukk transporditakse Eestisse veokiga, teekond Hispaaniast Eestisse kestab veidi üle kahe nädala.

Suurlavastusel „Ookean“ osalev nukk on 8 meetrit kõrge ja kuni 3 meetrit lai. Hiigelnukku liigutab tõstukitaoline masin, käsi ja jalgu saab liigutada köite abil ning näo ja pea liigutamiseks asub ülaosas ka mootor koos juhtelektroonikaga.

Nuku valmistas Carros de Foc (Alicante), suurlavastuse „Ookean“ tarvis on nukule valmistatud spetsiaalne tuukrikostüüm ja kiiver. Hiigeltuukrit juhib kaheksaliikmeline eestlastest ja hispaanlastest koosnev meeskond.

Hiigelnuku tootnud Carros de Foc on tänavateatriettevõte, mille peakorter asub Hispaanias Alicantes. Ettevõte on maailmas tuntud eelkõige oma mobiilsete hiigelnukkude poolest, mis on osalenud erinevatel tänavateatrite festivalidel neljal mandril. “Ookeanil” tuukrikostüümi kandva nuku kohta leiab teavet hiidmarioneti kodulehelt.

Muusikaline suurlavastus „Ookean” on audio-visuaalne vaatemäng, mis jutustab vee, tule koreograafia, kehakeele ning muusikaga loo inimese panuse möödapääsmatusest. Laval ja ekraanidel on orkester Tallinn Sinfonia, kammerkoor Voces Tallinn, elektroonika, hiigelnukk, plastik ja elu. Heliteose autorid on Ülo Krigul ja Sander Mölder, lavastaja Ran Arthur Braun ning dirigent Risto Joost.

Suurlavastus „Ookean“ esietendub Tallinna linnahalli ja A-terminali vahelisel välialal, pileteid on võimalik hankida nii kell 19 kui kell 22 algavale etendusele. Kokku müüakse tund ja viisteistkümmend minutit kestvale suurlavastusele 2000 piletit. Järgmisel korral on „Ookeani“ võimalik vaadata sel aastal peetaval Dubai Expol.

Vaid veerand meie hapnikust toodetakse vihmametsades — 70% ehk enamik tuleb ookeanist, mis on keskkondlikus plaanis järjemast suurema kaaluga. Umbes 3,5 miljardit inimest ei oma täna ligipääsu jäätmekäitlussüsteemidele, igal aastal jõuab ookeanidesse 8 miljonit tonni plastikut. Läänemeri on seejuures üks kõige tugevama inimmõju all olev meri maailmas. ÜRO aruande kohaselt halveneb rannikuvete seisund endiselt nii reostuse kui ka toitainete liigse juurdevoolu tõttu, mis põhjustavad vetikate vohamist ja tekkinud hapnikuvaeguse tõttu omakorda veeloomastiku surma.

Pileteid etendusele saab osta Piletitaskust, Piletilevist ja Piletimaailmast.

Lisainfot „Ookeani” kohta saab lavastuse kodulehelt: https://www.ookean.info/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.