"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MASSIDE OHJELDAMINE Tallinna peokohad lähevad nädalavahetustel keskööst kinni (0)
29. juuni 2021
Foto: Ilja Matusihis

„Kohtusime hiljuti Telliskivi meelelahutuskohtade omanikega ning tegime ettepanekud, kuidas seal saaks paremini korda hoida ja inimesi kaitsta, kui kohal on väga palju alkoholijoobes inimesi,“ ütles Tallinna kesklinna jaoskonna patrulltalituse juht Taavi Kirss. „Sealsed kohad otsustasid, et parim viis masside ohjeldamiseks selles piirkonnas on nädalavahetuseti uksed sulgeda keskööl.“

Soe ilm ja piirangute lõppemine on meelitanud inimesed õue ning toonud ka politseile rohkem väljakutseid. Enim tuleb tegeleda inimestega, kes on liigselt alkoholi tarvitanud ja selle tõttu konfliktseks muutunud. Probleemsed kohad on jätkuvalt eelkõige Telliskivi loomelinnaku ümbrus, kuhu lõbustusasutustesse koguneb nädalavahetustel palju rahvast, ning Noblessneri sadam.

„Vanalinnas oleme näiteks suhelnud peokohtade ning korda tagavate turvafirmadega, et turvamehed teeks üksteistega koostööd ning oleks nädalavahetusel üksteisele abiks,“ selgitas Kirss. 

Politsei kohal ka jalgsi

Politsei käib patrullimas Telliskivis ja Noblessneri sadamas võimaluse piires, kuid nädalavahetustel on politseinikke kindlasti rohkem näha liikumas ka jalgsi. 

„Mõistame, et suvi ja sellega kaasnenud vabadus hägustavad piire, ent soovitame siiski võtta rahulikult nii pidutsemise kui alkoholiga, et õhtu lõppeks turvaliselt ja rahulikult,“ märkis Kirss.

Tallinna munitsipaalpolitsei osakonnajuhataja Triin Uudeväli ütles, et MUPO-le on viimasel nädalal tulnud neli väljakutset ja neli kirjalikku kaebust Telliskivi piirkonna kohta, kus on toimunud öörahu rikkumine. „Oleme omalt poolt seal tegutsevate baaridega korduvalt suhelnud,“ sõnas ta.

„Kindlasti on soojemad ilmad ning piirangute kadumine suurendanud öörahust tingitud väljakutsete arvu ka MUPO jaoks.“

Põnevaid kohti tuleb veel

Tallinna Strateegiakeskuse ettevõtlusdirektor Mart Luik peab inimlikult mõistetavaks, et pärast pikka koroonapiirangute perioodi kipub osa inimesi, nagu paisu tagant pääsenuna ülemäära hoogsalt pidutsema.  „Aga seda tuleb siiski korraldada moel, et riivatud poleks kaaslinlaste turvalisus ja ei häiritaks inimeste öörahu,“ ütles ta.

Telliskivi loomelinnaku meelelahutuse epitsentris on lisaks teenindusasutustele peamiselt kontorid. Aga Noblessneris on lisaks ka korterid, mille elanikud ei pea taluma öist mürgeldamist.

„Linn paneb ettevõtjatele südamele, et nad ise ei läheks öötundidest kiiret kasumit püüdma, vaid arvestaksid kõigi tallinlaste huvidega. Heaks eeskujuks on siin ettevõtjate eneseregulatsioon, kus Telliskivi söögikohtade omanikud otsustasid kollektiivselt tuua sulgemisaja varasemaks. Avalik võim peaks sekkuma juhul, kui eneseregulatsioon ei toimi,“ märkis Luik.

Telliskivi, Noblessnerit ja teisi sarnaseid piirkondi arendavad Luige sõnul kinnistute omanikud ja seal tegutsevad ettevõtjad. „Linna vaates on tervitatav, et eriilmelisi piirkondi on pigem rohkem kui vähem, sest see rikastab Tallinna ja vähendab ka ühe konkreetse asumi või piirkonna koormust. Sel juhul hajuksid kohvikukülastajad linna erinevate asumite vahel. Kuid igal ajal on mõni piirkond popim kui teised,“ nentis ettevõtlusdirektor.

Samas prognoosis ta, et uusi põnevaid ja atmosfääriga kohti tekib Tallinnasse veel ja veel.

1. septembrist aga jõustuvad Tallinnas alkoholi müügile uued karmimad reeglid. Tööpäeviti peab müük olema lõppenud kell 2 ja nädalavahetustel kell 3 öösel.

„Need reeglid muudavad teeb linna ööelu juba iseenesest turvalisemaks ja vaiksemaks,“ tõdes Luik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.