"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Uuring: ühes kuus ollakse valmis investeerima 20-50 eurot (0)
29. juuni 2021
Foto Pixabay

Investeerimiseks saaksid Eesti inimesed valdavalt kõrvale panna 20–50 eurot kuus ning samas suurusjärgus summa panustavad igakuiselt ka praegused investorid, näitab SEB korraldatud uuring. Säästude puudumise kõrval takistavad investeerimisega alustamist vähesed teadmised ja ajakulu.

Investeerimisega mittetegelevatest inimestest ütles 27%, et nad saaksid ühes kuus investeerimiseks kõrvale panna 20–50 eurot, ilma et see avaldaks märgatavat mõju nende tarbimisharjumustele. Ühes kuus investeeriks 50–100 eurot viiendik vastanutest ning sama palju on neid, kellel ei ole võimalik investeerimiseks säästa. Siiski märkis 9%, et nemad suudavad investeerida vähemalt 200 eurot kuus.

Vähesed säästud piiravad investeerimist

Need, kes on juba investeerima asunud, on ühes kuus valmis panustama veidi suuremate summadega: kuigi kõige rohkem (29%) vastanutest investeerib ka siin 20–50 eurot ning 50–100 eurot paigutab 26%, siis tervelt 23% leiab ühes kuus investeerimiseks vähemalt 200 eurot.

Lätis ja Leedus oli kõige rohkem neid, kes ei leia raha investeerimiseks ning ülejäänud on valdavalt valmis investeerima kuni 50 eurot kuus.

Vähesed säästud on üks peamisi põhjuseid, miks Eesti inimesed investeerimisega ei tegele – nii arvab 56% vastanutest. Kuid ligikaudu viiendik ütleb, et nad ei tea, kust alustada või neil ei ole investeerimiseks vajalikke teadmisi. Viiendik on ka neid, kes ei leia finantsturgude jälgimiseks aega. Sarnane pilt avaneb mujal Baltimaades, kuid Leedus on vähem neid, kes toovad investeerimisest loobumise põhjuseks ebapiisavad säästud. Samas on Lätis ja Leedus rohkem neid, kes kardavad võimalikke kaasnevaid kahjumeid.

„Investeerimisega alustamiseks sobib igati paarile poeskäigule kuluv summa, kuid ka sel juhul peaksid investorid jälgima, et planeeritav rahapaigutus oleks neile jõukohase riskiga. SEB mobiilirakenduses hiljuti käivitunud roboinvestor aitab investoritel hinnata oma riskiprofiili ja asuda mugavalt investeerima,“ ütles SEB Panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Kuulatakse eksperte, kuid sõprade investeerimisedu motiveerib alustama

Eesti investeerijatest 49% teeb oma otsuseid ekspertide ja tuntud investeerijate analüüside ning arvamuste põhjal, 39% jälgib ise turuteavet ja otsib investeerimisvõimalusi ning 37% järgib sõprade arvamusi ja kogemusi. Finantsasutuste ja investeerimisplatvormide nõuannete põhjal tegutseb 34%.

Sõprade või pereliikmete edukas investeerimiskogemus on peamine põhjus, mis suurendaks Eestis 39% vastanute arvates nende huvi investeerimise vastu. 28% oleks valmis alustama, kui keegi pakuks kasumlikku investeerimisideed ning peaaegu sama paljud ootavad lihtsaid nõuandeid oma kodupangalt.

SEB uuringu kohaselt tegeleb investeerimisega Eestis 59% elanikest, kes on paigutanud oma raha peamiselt kinnisvarasse ja III pensionisambasse, aga ka aktsiatesse, investeerimisfondide osakutesse, kulda, krüptorahadesse ja mujale.

SEB uuring toimus märtsis 2021. aastal. Kokku vastas Balti riikides 3002 inimest vanuses 18-74 eluaastat, neist Eestis 1001.

Esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda toote tingimuste ja muu olulise teabega, sealhulgas valitud fondi prospekti ja muude dokumentidega, samuti investeerimisega kaasnevate riskidega AS-i SEB Pank kodulehel www.seb.ee. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.