"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Eesti hakkab riigihangetes keskkonnahoiule suuremat rõhku panema (0)
30. juuni 2021
Keskkonnaminister Tõnis Mölder. Foto: Scanpix

Keskkonnaminister Tõnis Mölder allkirjastas määruse, mis ärgitab riiki ja kohalikke omavalitsusi ostma senisest rohkem keskkonnasõbralikke kaupu ja teenuseid.

Vastne määrus sätestab kriteeriumid, mida riik, kohalikud omavalitsused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja asutused riigihangete korraldamisel tulevast aastast järgima peavad, teatas keskkonnaministeerium. Need keskkonnahoiu kriteeriumid käivad nelja toote- ja teenuserühma ehk mööbli; puhastusvahendite- ja teenuste; kontorite IT-seadmete; ning koopia- ja joonestuspaberi kohta. 

Mölder nentis, et avalik sektor on väga suur tarbija. Tema sõnul korraldatakse Eestis igal aastal tuhandeid riigihankeid, mille kogumaksumus ulatub miljarditesse eurodesse, ent paraku näitab statistika, et keskkonnahoidlikke hankeid on nende seas väga vähe, näiteks 2019. aastal vaid 1 protsent. “Ometi peaksid just riik ja kohalikud omavalitsused andma eeskuju, kuidas vastutustundlikult, keskkonda säästes tarbida,” märkis minister.

“Kriteeriumide mõte on, et hangiksime võimalikult väikese keskkonnamõjuga kaupu ja teenuseid,” selgitas keskkonnakorralduse osakonna juhataja Sigrid Soomlais. “Keskkonnamõju sõltub sellest, kui palju ja mida on kulunud asja valmistamiseks, aga ka sellest, millist mõju tekitab toote või teenuse kasutamine ning mida nõuab lõpuks asja käibelt kõrvaldamine,” lisas ta.

Soomlais tõi näiteks, et on tähtis, millist puitu on kasutatud mööbli valmistamiseks ja mis saab mööblist siis, kui see kord enam oma otstarvet täitma ei sobi. Arvutite puhul tuleb tema sõnul aga mõelda ka sellele, milline on nende käigus hoidmise mõju – kulub elektrit, on vaja teha remonti, uuendada riistvara.

Ta toonitas, et avalik sektor peaks tulevikus oma hangete puhul mõtlema keskkonnahoiule ka laiemalt kui praegu sätestatud nelja tooterühma puhul. Euroopa Liit on välja töötanud veel mitmeid keskkonnahoidliku hanke kriteeriume, näiteks transpordi, elektri, toidu ja toitlustuse, büroohoonete disaini, hoonete ehituse, teede projekteerimise, ehituse ja hoolduse, teekattemärgistuse, tänavavalgustuse ja valgusfooride ja sanitaartehnika kohta. “Nendest juhindumine on praegu vabatahtlik, küll aga võiksime hakata neidki kriteeriume järk-järgult hangete juures kasutama,” ütles Soomlais.

“Mida rohkem avalik sektor riigihangetes keskkonnahoiule panustab, seda rohkem hakkavad ettevõtted niisuguseid kaupu ja teenuseid ka pakkuma,” märkis ta. “Sellised tooted võivad küll olla hinnalt kallimad kui keskkonnahoiule mitte rõhku panevad asjad, kuid arvestades kogu toodete eluringi, saame kokkuvõttes siiski odavamalt hakkama,” lisas Soomlais.

Määrus jõustub tuleva aasta 1. jaanuaril, et anda hankijatele riigihangete planeerimisel ja korraldamisel aega määruse nõuetega arvestamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.