"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
EL-is hakatakse kohaldama EL-i COVID-i digitõendit (0)
01. juuli 2021
Tallinna lennujaam Foto Albert Truuväärt

Alates neljapäevast hakatakse kohaldama Euroopa Liidu COVID-i digitõendit käsitlevat määrust ehk EL-i elanikele on nüüd võimalik kogu EL-is väljastada COVID-i digitõendeid ja neid ka kontrollida.

21 liikmesriiki ning Norra, Island ja Liechtenstein olid juba alustanud tõendite väljastamist enne tänast tähtaega ning viis alustavad sellega neljapäeval.

EL-i COVID-i digitõendi eesmärk on hõlbustada COVID-19 pandeemia ajal vaba ja ohutut liikumist EL-is. Kõigil eurooplastel on õigus vabalt liikuda ka ilma tõendita, kuid tõend vabastab reisijad sellistest ebameeldivatest piirangutest nagu karantiin.

EL-i COVID-i digitõend on kättesaadav kõigile ning see kajastab COVID-19-ga seotud vaktsineerimist, testimist ja tervenemist; on tasuta ja kättesaadav kõigis ELi keeltes; on kättesaadav digitaalselt ja paberkandjal; on turvaline ja sisaldab digitaalselt allkirjastatud ruutkoodi.

Uute eeskirjade alusel peavad liikmesriigid hoiduma täiendavate reisipiirangute kehtestamisest EL-i COVID-i digitõendi omanikele, välja arvatud juhul, kui need on rahvatervise kaitseks vajalikud ja proportsionaalsed.

Lisaks võttis komisjon kohustuse eraldada erakorralise toetuse rahastamisvahendi raames 100 miljonit eurot, et toetada liikmesriike taskukohaste testide tegemisel.

17. märtsil esitas Euroopa Komisjon ettepaneku luua EL-i COVID-i digitõend, et hõlbustada pandeemia ajal kodanike turvalist ja vaba liikumist EL-is. 20. mail jõudsid kaasseadusandjad esialgsele kokkuleppele. 1. juunil võeti kasutusele süsteemide tehniline tugisammas ehk EL-i digivärav, mis võimaldab kontrollida ruutkoodides sisalduvaid turvaelemente. 1. juuli tähtajaks on kõik 30 EL-i ja EMP riiki digiväravaga otseühenduses. Alates 1. juunist hakkasid esimesed liikmesriigid tõendeid välja andma; kokku võtsid süsteemi enne 1. juuli tähtaega kasutusele 21 EL-i riiki.

Pärast ametlikku allkirjastamist 14. juunil, avaldati määrus 15. juunil. Seda hakatakse kohaldama alates tänasest, 1. juulist koos kuuenädalase üleminekuperioodiga tõendite väljastamiseks neile liikmesriikidele, kes vajavad lisaaega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.