"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VETELPÄÄSTE ARGIPÄEV Lapsed kipuvad rannas ära kaduma, täispuhutavad madratsid triivivad merele (0)
02. juuli 2021
Kokku on juunikuus Tallinna randades kadunud ja leitud lapsi olnud 7. Foto: Ilja Matusihis

“Lastega juhtumeid on olnud kõikides G4Si valvatavates Tallinna randades (Pirita, Stroomi, Kakumäe, Pikakari ja Harku) väga vähe,”  ütles G4S Eesti kommunikatsioonispetsialist Ann Marii Närska. “Peamine murekoht on laste kadumine rannas. Laps ise ei pruugi tihtipeale arugi saada, et on kadunud, kuid vanemad ei leia teda ühel hetkel enam rannas üles.”

Teisipäeval 29. juunil kell 16.00 said G4S vetelpäästjad teate, et Pirita rannas on umbes 40 minutit tagasi kaduma läinud 13-aastane tüdruk, kes oli läinud ujuma ega olnud tagasi tulnud. Lapse vanaema oli helistanud politseisse. Koostöös vetelpäästjatega alustasid politseipatrullid tüdruku otsimist. Politsei otsis last liiva peal ning vetelpäästjad vees. Umbes poole tunni möödudes jõudis laps ise vanaema juurde tagasi ning otsingud lõpetati.

Tallinnas poole vähem juhtumeid kui Pärnus

Kokku on juunikuus Tallinna randades kadunud ja leitud lapsi olnud 7. Vastukaaluks Pärnu rannas on see number praeguseks juba näiteks 15.

Samuti ei ole lastega juhtunud tõsisemaid õnnetusi – Pirita vetelpäästjate sõnul on lapsed vajanud paaril korral abi marrastuste plaasterdamisega, kuid tõsisemaid juhtumeid pole esinenud. Stroomi rannas on olnud juhtumeid, kus lapsed ujuvad poidest kaugemale ning vetelpäästjad on pidanud nad tagasi suplusalasse suunama.

Lapsevanematele tuletas Närska meelde, et rannas tuleks lapsele kindlasti asetada pähe peakate ning panna peale päiksekreem. “Kuna lapsed käivad palju ujumas, siis tuleks aegajalt päiksekreemi juurde panna,,” soovitas ta.

“Vetelpäästjatelt saab küsida lastele käepaelu, kuhu peale kirjutada vanema telefoninumber. Kindlasti tuleks hoida lastel rannas silm peal. Lapsed ei liigu küll väga kiiresti, aga siiski järjepidevalt ning ühel hetkel võivadki nad olla vaateväljast kadunud.”

Täispuhutav madrats viib kiirelt merehätta

Probleemseks võivad rannavalvurite sõnul osutuda kõik täispuhutavad rõngad ja madratsid, kui lapsed omapead ujuma lähevad. “Nimelt on oht, et tekib võltsturvatunne,” tõdes Närska.

“Kui laps, kes ei oska ujuda, läheb käerõngaste või ujumisrõngaga sügavasse vette ja rõngas läheb näiteks katki, siis satub ta koheselt hätta, sest jalad ei ulatu põhja ning abivahendist pole enam kasu,” kirjeldas ta.

“Samuti võib tekkida ohtlik olukord, kui tuleb suurem laine, mis ujumisrõnga koos lapsega tagurpidi keerab ning laps jääb pea alaspidi rõnga sisse lõksu. Parimaks lahenduseks on vetelpäästjate sõnul hoopis spetsiaalsest materjalist päästevestid, mis ei ole õhuga täidetud. Ujuvmadratsite puhul on oht, et tuul puhub lapse kaldast nii kaugele, et tagasi ta enam ise ei saa.”

23. juunil said päästjad väljakutse Ida-Eestis, kus kaks last olid täispuhutava madratsiga jõesuudmest mere poole triivinud. Päästjate saabumise ajaks olid lapsed kaldal tagasi ning nende elule ohtu ei olnud.

26. juuni õhtul märkas Tallinna lähistel Muuga lahes purjetanud pere avamerel kahte SUPilaudurit, kes paistsid hädas olevat. Pealtnägijad helistasid numbrile 112 ning asusid inimestele kiirelt appi tõttama. Nende teadmata olid hädalised endast häirekeskusele märku andnud juba pool tundi varem, 17.30. Põhja prefektuuri kaatri Pikne meeskond jõudis abivajajateni orienteeruvalt 18.09.

“Vetelpäästjad panevad inimestele südamele, et rannas tekkivate murede korral tuleks kõigepealt pöörduda rannavalve poole,” tuletas Ann Marii Närska meelde. “Seda saab teha nii otse vetelpäästjate poole pöördudes kui ka G4Si juhtimiskeskuse numbrile 1911 helistades. Kui tekib vajadus kutsuda politsei teevad vetelpäästjad seda ise. Rannavalve saab inimestele ise koha peal olles abi kiiremini osutada.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.