"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Valgevene tudengid panid kolm Eesti kõrgkooli musta nimekirja (0)
02. juuli 2021
Tartu Ülikool. Foto: Scanpix

Valgevene tudengiliikumist esindava Valgevene Tudengiassotsiatsiooni (BSA) ja kodanikuühendusi võimestava Honest University koostatud musta nimekirja jõudis ka mitu Eesti kõrgkooli, kuid haridusasutuste sõnul sisuline koostöö Aljaksandr Lukašenka lojalistidega puudub, kirjutab Postimees. 

Tõmbamaks tähelepanu Lukašenka režiimile allutatud kõrgkoolide probleemile, lõid BSA ja Honest University musta nimekirja nendest Euroopa kõrgkoolidest, kellel on kehtivad koostöölepingud Valgevene kõrgkoolidega.

Euroopa Üliõpilasliidu (ESU) poolt jagatud mustast nimekirjast võis leida ka kolm Eesti kõrgkooli: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA), Tartu Ülikooli (TÜ) ja Tallinna Ülikooli (TLÜ).

Euroopa ülikoolidelt eeldatakse karmimat suhtumist

Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) asejuhi Joonatan Nõgisto sõnul survestavad valgevene tudengid sellega Euroopa ülikoole olema karmimad sanktsioneeritud koolijuhtide suhtes ning tõsiselt kaaluma ka koostöö peatamise võimalust.

“Koostöölepingute mõju Valgevene tudengitele peab vaatama, lähtudes tudengite huvist. Vahetusõppe poolt pakutav aken Euroopasse on väärtuslik, kuid seda ei tohiks pakkuda juhul, kui sellega kaasneb Euroopa kõrgharidusruumi põhimõtteid eiravate asutuste legitimiseerimine või neile materiaalse toe andmine,” ütles Nõgisto Postimehele.
 
EMTA välissuhete prorektori Henry-David Varema sõnul on neil küll Valgevene Riikliku Muusikaakadeemiaga sõlmitud 2006. aastal koostööleping, kuid see on jäänud peamiselt formaalseks ja üldsõnaliseks dokumendiks.

“Küll aga sai EMTA rahastuse koostööks eelmisel aastal Erasmus+ raamistikus, kuid praeguses olukorras pole loomulikult võimalik nende tegevustega jätkata ega ka Valgevene tudengitele õpilasvahetuse võimalust pakkuda,” ütles Varema Postimehele antud kommentaaris.

“Valgevene Muusikaakadeemiast poliitilistel kaalutlustel välja visatud üliõpilaste kohta meil hetkel andmed puuduvad, meieni ei ole jõudnud ka ühtegi abipalvet sealsetelt muusikaerialade üliõpilastelt,” lisas EMTA prorektor.

Side Valgevene ülikoolidega peab säilima

Tartu Ülikooli sõnul on teema olnud neil aktiivselt arutlusel ning ülikool on võtnud kindla seisukoha, toetamaks akadeemilist vabadust ja kodanikuühiskonda Eestis ja mujal.

“TÜ-l ei ole kahepoolset lepingut Valgevene Riikliku Majandusülikooliga, vaid tähtajaline leping tudengite ja töötajate õpirändeks Euroopa Liidu Erasmus+ programmi raames,” selgitas Postimehele Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö juht Kristi Kerge.

“Ülikool on arutanud Tartus asuva Valgevene akadeemilise kogukonnaga lepingute lõpetamise temaatikat ning kõlama jäid soovitused hoida sidet Valgevene ülikoolidega ning säilitada tudengitele ja akadeemilisele personalile võimalus õpirändeks ning koostööks,” tõi Kerge välja.

Tartu Ülikooli üliõpilaskonna aseesimees Trine Tamm ütles Postimehele, et ka Valgevene tudengiliikumises endas on koostöölepped tekitanud vastakaid tundeid.

“Ühed tahavad, et need kohe lõpetataks, teised on sellele vastu ja soovivad, et see uks teistesse riikidesse avatuks jääks,” tõi Tamm välja, lisades, et kuigi enda ülikooli on kurb mustas nimekirjas näha, siis tegelikkuses TÜ sisulist koostööd Valgevene režiimi lojalistidega ei tee.

TÜ rahvusvahelise koostööjuhi sõnul on toetus Lukašenka režiimile kõige väiksem just üliõpilaste ja tavaliste õppejõudude seas.
“Neid mõjutaks aga kõigi akadeemiliste kontaktide katkemine välismaailmaga kõige rohkem. Seda kinnitab ka eestlaste endi minevikukogemus. Seetõttu oleme praegu otsustanud mitte katkestada kõiki kontakte Valgevene ülikoolidega,” lisas TÜ esindaja.
 
Kerge rõhutas, et teemat on arutatud ka teiste Eesti ülikoolidega ning Euroopa teadusülikoolide võrgustikes The Guild ja Coimbra Group. Samuti kinnitas ta, et koostöös välisministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumiga otsitakse aktiivselt võimalusi, kuidas Valgevene tudengeid aidata.

“Leedu kolleegid on juba välja töötanud ja rakendanud stipendiumikandidaatide erapooletu hindamise süsteemi, mis võimaldab mööda minna Valgevene ülikoolide režiimile lojaalsest administratiivaparaadist ja mida saaks kasutada kandidaatide akadeemilise taseme hindamiseks,” lausus rahvusvahelise koostöö juht, ja lisas: “Valgevene üliõpilastele hariduse jätkamise võimaluste pakkumine Eestis oleks meie võimalus neid aidata”.

Euroopa Liit sanktsioneerib Valgevene režiimi vastaste tudengite karistajaid

Euroopa Liidu viimaste Valgevene režiimivastaste sanktsioonide hulgast võis leida nelja riikliku kõrgkooli kõrgete ametnike nimed, kes on režiimivastaseid tudengeid eksmatrikuleerinud või mõnel muul moel represseerinud.

Nende hulgas oli Valgevene Riikliku Majandusülikooli asekantsler Sjargei Skrõba, Valgevene Riikliku Meditsiiniülikooli rektor Sjargei Rubnikovitš, Bresti Tehnikaülikooli rektor Aljaksandr Bahanovitš ja Valgevene Riikliku Kunstiakadeemia rektor Mihhail Barazna.

Euroopa Liit tõi 21. juunil avalikustatud sanktsioonides välja, et eelmainitud kõrgharidusasutuste juhid on kaasa aidanud Valgevene kodanikuühiskonna mahasurumisele ja toetanud aktiivselt Lukašenka režiimi.

Kuna Valgevenes nimetab kõrgkoolide rektorid ametisse president, on akadeemias opositsioonilistesse tudengitesse suhtutud vaenulikult ning kümned tudengid on ka praegu pikaaegsed poliitvangid. Samuti levisid eelmisel aastal videod, kuidas tudengeid nende ülikoolidest erariietes julgeolekujõudude poolt minema lohistati ja nende kallal vägivallatseti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.