"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Peaminister: KOV-id saavad huvihariduse pakkumisega ise hakkama (0)
05. juuli 2021
Kaja Kallas. Foto: Mats Õun

Peaminister Kaja Kallas lausus riigikogu sotsiaaldemokraatide kirjale laste huvihariduse rahastamise kohta, et kohalikud omavalitsused peaksid riigipoolse vähenenud toetuse kiuste huvihariduse ülalpidamisega kenasti hakkama saama, kirjutab Postimees. 

Riigieelarve strateegia järgi kukub huvihariduse ja -tegevuse riiklik toetus kohalikele omavalitsustele uuel aastal 14,25 miljonilt 7,25 miljonile eurole. Ühe murekohana on tõstatunud, et kohalikud omavalitsused ei ole noorte huvihariduse raha kasutanud sihtotstarbeliselt, mille puhul haridus- ja noorteamet (HarNo) on teinud kohalikele omavalitsustele suulisi või kirjalikke pöördumisi, sealhulgas soovitusega muuta vastavaid õigusakte.

“Näiteks võib tuua juhtumi Lääne-Nigula vallas, kus toetuse saajate ringi ja toetuse kasutamise tingimusi oli 2019. aastal põhjendamatult kitsendatud. Vallal on kõnealune määrus HarNo suunistele tuginedes praeguseks muudetud,” vastas Kallas palvele näiteid tuua.

Kas kõigi riigieelarveliste toetuste puhul tuleb rakendada põhimõtet, kui keegi kasutab raha mitteotstarbeliselt, siis tuleb kärpida eelarve kulurida poole võrra kõigi jaoks, küsisid sotsid. “Ei, ma ei jaga esitatud hinnangut. Küll aga toetan ma põhimõtet, et riigi raha tuleb kasutada sihipäraselt ning sihipärast kasutamist kontrollitakse,” lausus Kallas.

Sotsid küsisid valitsusjuhilt ka, kas valitsus on kärpeplaanist valmis loobuma eeldusel, et ministeerium ning KOV-id parandavad kontrolli riigieelarvest eraldatava toetuse sihtotstarbelise kasutamise üle.

Kallas rõhutas seepeale, et KOV-ide tulud järgmistel aastatel kasvavad. “Prognoositavalt on kohalike omavalitsuste sissetulekud järgmisel ehk 2022. aastal samuti 2,42 miljardit eurot. 2023. aastal suurenevad omavalitsuste sissetulekud 3,5 protsenti, 2024. aastal 1,8 protsenti ja 2025. aastal veel 3,5 protsenti,” märkis Kallas ning tõdes statistikale viidates, et KOV-id saavad huvihariduse pakkumisega ise hästi hakkama. “Riigieelarvest antav lisatoetus on endiselt olemas (7,25 miljonit eurot), kuid varasema üle jõu elamise tõttu on see vähenenud.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.