"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
KURITEGEVUS VÄHENEB Samas varastatakse Tallinnas jalgrattaid neli korda rohkem (0)
05. juuli 2021
Foto Mats Õun

“Kuritegevuse üldnumbrid ei sõltu nii väga aastaaegadest, vaid ilmade soojenemise või külmenemisega seoses muutub pigem see, milliseid süütegusid toime pannakse,” selgitas Põhja prefekt Joosep Kaasik. “Selge see, et külma talvega ei registreerita nii palju rattavargusi või sooja suvega siseruumides toime pandud kuritegusid.”  

“Fakt on aga see, et kuritegevus üleüldiselt on Eestis aasta-aastalt vähenenud ja tänaval kuriteo ohvriks langemise tõenäosus on tänu meie kõigi ühisele pingutusele turvalisuse tagamiseks äärmiselt madal,” tõdes politseiprefekt.

Viimasel kahel aastal on seoses koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangutega Kaasiku sõnul vähenenud ka avaliku korraga seotud süüteod.

Rattavargused ja kelmused sagenevad

“Selle aasta esimese kuue kuuga on politsei Tallinnas registreerinud ligikaudu 4500 kuritegu. Neist rohkem kui ühe kolmandiku moodustavad varavastased kuriteod – registreeritud on 1500 vargust ja 100 omastamist,” ütles Kaasik.

 “Kuna sel aastal on soojad ilmad kestnud pikalt, on see nii liiklusesse ja parklatesse toonud palju jalgrattaid, mida on võrreldes varasemate aastatega varastatud üle nelja korra rohkem. Selle aasta jooksul on Tallinnas varastatud üle 200 jalgratta.”

Jalgratas tuleb Kaasiku sõnul parkida nähtavasse kohta ning kinnitada korraliku lukuga. Ööseks tasub kaherattalised võõraste silmade ja käte eest peitu panna, tuues ratta tuppa või pannes lukustatud keldrisse.

Varavastastest kuritegudest on politseiprefekti hinnangul igapäevaseks probleemiks ka erinevat liiki kelmused.

Kui mullu registreeriti esimesel poolaastal 400 kelmust, siis sel aastal 577 kelmust, selgub justiitsministeeriumi poolt värskelt avaldatud statistikast. Veelgi enam kasvas arvutikelmuste arv: mullu registreeriti esimesel poolaastal 352 arvutikelmust, nüüd 678 arvutikelmust. Arvutikuritegude arv on kasvanud juba aastaid.

“Levinud petuskeemideks on kõned tundmatult numbrilt, kus esinetakse väidetava pangatöötaja või “suurepärase” investeerimisvõimaluse pakkujana. Need reeglina mitte eestikeelsed kõned tasub kohe kinni panna või üldse mitte vastu võtta. Kindlasti ei tohi tundmatule helistajale anda oma mobiil-ID või Smart-ID PIN-koode ega lasta oma arvutisse paigaldada programme, mis võimaldavad teisel inimesel arvutis toimuva üle kontrolli saada,” hoiatas Kaasik.

Lähisuhtevägivald on probleemiks aastaringselt

Peresisene ja naistevastane vägivald on statistika kohaselt probleemiks aastaringselt ning suvi on pigem selline aeg, kus uusi lähisuhtevägivalla juhtumeid registreeritakse vähem, kui külmadel aastaaegadel.

“Need naised, kes saavad ka tööl käia, käivad võimalikult palju tööl, sest näiteks meil on suvel Pärnus palju tööd, ja siis ei ole seda koos olemise aega nii palju,” selgitas MTÜ Pärnu Naiste Tugikeskus juht Margo Orupõld.

“Teine asi, et suvisel ajal on aed, kuhu põgeneda ja seal oma emotsioonidega toime tulla,” lisas Orupõld.

“Suvel uusi perevägivalla juhtumeid reeglina palju ei lisandu ja neil, kelle jaoks koduvägivalla olukord on kestev, ei ole vahet, kas on suvi või jõulud,” tõdes ta.

Uusi juhtumeid hakkab Orupõllu sõnul lisanduma tavapäraselt siis, kui saabub külmem periood ja inimesed on enam sunnitud koos nelja seina vahel viibima.

Põhja prefekti Joosep Kaasiku sõnul Tallinnas on selle aasta esimese kuue kuuga politseile sõnul laekunud peaaegu 2000 infoteadet võimaliku lähisuhtevägivalla juhtumi kohta ning registreeritud on 790 kuritegu. Neist juunis laekus peaaegu 350 infoteadet ja alustati 125 kriminaalmenetlust.

“Kurb statistika näitab, et iga päev peavad mitmed inimesed, kellest suurem osa on naised, kannatama koduse terrori all. Siinkohal pole vahet, mis aastaajaga on tegemist või millise taustaga on vägivallatseja või ohver – oma lähedase vastu tõstetakse kätt erineval ajal ja erinevates piirkondades,” nentis Kaasik.

“Ohvritele on oluline teada, et abi on olemas ning lähisuhtevägivalla all kannatades või selle toimumise kohta infot või kahtlust omades tasub sellest anda teada. Kiiret abi saab hädaabinumbrilt 112 või ööpäevaringselt töötavalt ohvriabi kriisitelefonilt 116 006,” lisas ta.

Kuritegevuse üldine tase on mullusega sama, tapmisi ja mõrvu vähem

Justiitsministeeriumi koostatud statistikast selgus, et kuritegevuse tase esimesel poolaastal oluliselt ei muutunud. Kui mullu registreeriti samal perioodil 12 692 kuritegu, siis sellel aastal 12 686. Märgatavalt vähenes raskete vägivallakuritegude arv; samal ajal aga kasvas arvutikuritegude registreerimine.

Raskeid vägivallakuritegusid registreeriti kokku 50, eelmisel aastal 81. Tapmisi ja mõrvu koos katsetega registreeriti kokku 14, mullu 29.

“Tapmiste ja mõrvade kuritegude puhul paistis 2020. aasta silma sellega, et nende arv tõusis, katkestades pikaajalise langustrendi. Sel aastal on sellised kuriteod taas languses, mis on kindlasti hea näitaja,” ütles justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt. 

Langes ka kergemate vägivallakuritegude arv. Kehalisi väärkohtlemisi registreeriti kuue kuuga 2882, aasta tagasi 3034. Avaliku korra raskeid rikkumisi registreeriti esimesel poolaastal 110, aasta tagasi 172.

Positiivne on liikluskuritegude vähenemine. Liiklusreeglite teadliku rikkumisega kaasnes raskete tagajärgedega liiklusõnnetusi 12, aasta tagasi 24. Joobes sõidukijuhtimise kuritegusid registreeriti 1183, mida on 228 võrra vähem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Kuriteoliikidest suurima osa moodustasid vargused (27% registreeritud kuritegudest). Neid registreeriti 3449 ehk 78 võrra enam kui eelmisel aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.