"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Omanikud koguvad allkirju lumekoristuskohustuse lõpetamiseks (1)
06. juuli 2021
Omanike Keskliit ja Korteriühistute Liit peavad kõnniteehoolduse korraldamise kohustuse rakenduspraktikat kaasaegsesse õiguskorda sobimatuks. (Foto on illustratiivne). Foto: Ilja Matusihis

Eesti Omanike Keskliit ja Eesti Korteriühistute Liit alustavad teisipäeval toetusallkirjade kogumist, et lõppeks kinnistuomanikele seatud kohustus koristada tänavatelt lund. 

Liitude eesmärk on viia omanike seisukoht riigikogule, kus teemakohane arutelu jätkub sügisistungjärgul, vahendab BNS.

“Tänasel palaval suvepäeval on keeruline mõelda talvisele lumetuisule ja -koristusele, aga just praegu on õige hetk teemaga tegelemiseks, ütleb ju vanasõnagi „Rege rauta suvel, vankrit talvel“,” sõnas Omanike Keskliidu juht Priidu Pärna. 

Ta lisas, et liit on igal talvel omanike murede ja pöördumistega silmitsi seisnud, sest kinnistuomanikele käib linna maal asuvate kõnniteede korrashoiukohustus lihtsalt üle jõu ja omanikud on pandud sundseisu.

“Selleks, et mitte trahvi saada ja linna heakorraeeskirju täita, tuleb palgata kojamees või siis tuisusel talvepäeval ise töölt koju jääda, talvisest puhkusereisist ei saa unistadagi. Lisaks tuleb omanikul endal soetada sõelmed ja koristustehnika. Kurioosumina lükkab omaniku poolt hooldatud teele taas lume tagasi põhiteed hooldav lumesahk. Tulemuseks on ebaühtlaselt hooldatud kõnniteed,” kurtis Pärna.

Sama kinnitab ka Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

“EKÜL on talveperioodil silmitsi olukorraga, kus kortermajade koristajate ja majahoidjate töökoormus niigi suureneb ja eriti kriitiline oli olukord nüüd ägedal viirusperioodil, kus töökoormus kasvas kordades. Liidu arvates on ebaõiglane, et kortermajade majahoidjad peavad veel ka omavalitsuse kõnniteid lumest puhtaks rookima,” ütles Mardi.

Toetusallkirjade kogumise algatanud liidud leiavad, et avalike kõnniteede korrashoid peab olema omavalitsuse kohustus. Eriti omanikuvaenulik on ehitusseadustiku paragrahv 97, mis sätestab konkreetselt, et asulas on teega külgneva maatüki omanik kohtustatud korraldama sõidutee ja tema kinnisasja vahel asuva kõnnitee koristuse, sealhulgas lume ja libeduse tõrje tasemel, mis võimaldab kõnniteel ohutult liigelda. Tegemist on seadusega koduomanikele pandud kohustusega, mida ei hüvitata. See on ebaõiglane ja paljudel juhtudel teostamatu ülesanne, möönavad liitude esindajad.

Omanike Keskliit ja Korteriühistute Liit peavad kõnniteehoolduse korraldamise kohustuse rakenduspraktikat kaasaegsesse õiguskorda sobimatuks. “Elame tehnikasajandil ja mitte kojameeste ajastul,” seisab pöördumises.
Oma toetusallkirja saab anda veebikeskkonnas www.petitsioon.ee.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

asjade käik
8. juuli 2021 13:29
Palju neid trahve linn siis eraomanikule teinud on. Kõigepealt tehakse hoopis hoiatus.