"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
SOOME KAALUB RANGEMAID PIIRANGUID Soome valitsuse ministrid vaidlevad Covidi piirangute üle (0)
06. juuli 2021
Foto Ilja Matusihis

Pere- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru (SDP) soovib ranget joont, mille kohaselt peaks piirmäär eelneva kahe nädala jooksul olema maksimaalselt 10 kroonijuhtumit 100 000 elaniku kohta.  

Viie valitsuspartei vahel on lahkarvamusi selle üle, kuidas määratleda, millistes riikides on piisavalt madal koroonaviiruse risk, et nende elanikud saaksid vabalt Soome siseneda. Kabinet peab selles küsimuses lõpliku otsuse langetama teisipäeval. 

Reedel kiitis parlament heaks sisenemismudeli, mis hõlbustab välismaalt Soome sisenemist.  

Uue mudeli kohaselt võivad inimesed, kes on täielikult vaktsineeritud või on viimase kuue kuu jooksul Covid-19 läbi põdenud, siseneda Soome ilma vajaliku koroonaviiruse testita.  

Madala haiguskordajaga riikides elavad inimesed võivad vabalt ka Soome siseneda. Maksimaalne esinemissagedus otsustatakse epideemiast lähtuvalt valitsuse määrusega.  

Valitsus kavatseb selle dekreedi heaks kiita teisipäeval.  

Soome enda haigestumise sagedus on üle 25  

Siiski on Yle teada saanud, et valitsusparteide vahel on lahkarvamusi selle kohta, milline peaks olema esinemiskünnis.  

Pere- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru (SDP) soovib ranget joont, mille kohaselt peaks piirmäär eelneva kahe nädala jooksul olema maksimaalselt 10 kroonijuhtumit 100 000 elaniku kohta.  

Soome määratleb nüüd madala haigestumusega riikideks need, kus haigestumine on maksimaalselt 25 juhtu 100 000 elaniku kohta.  

Keskpartei ja Rootsi Rahvapartei sõnul peaks piiripunkt jääma 25 juurde.  

Alates 1. juulist olid paljud Euroopa riigid alla selle künnise, sealhulgas Saksamaa, Itaalia ja Poola, aga ka teised riigid nagu Austraalia, Uus-Meremaa, Lõuna-Korea, Jaapan ja Iisrael.  

Soome enda esinemissagedus on viimase kahe nädala jooksul tõusnud 20-lt veidi üle 37-ni, peamiselt tänu Peterburist naasvatele jalgpallifännidele.  

SDP on parlamendikomisjonis eriarvamusel  

Yle allikate sõnul on võimalik, et teisipäeval ei pruugi otsuseni jõuda, kuid tõenäoliselt võidab Kiuru rangem joon.  

Parlament kinnitas reedel sisenemismudeli ilma hääletuseta.  

Kuid seadusandja sotsiaalküsimuste ja tervishoiukomisjonis oli lahkarvamusi. Komisjon otsustas vabastada valitsuse esialgse ettepaneku, et võimaldada madala haigestumusega riikide elanikel muu hulgas vabalt Soome siseneda.  

Komitee sotsiaaldemokraatlikud parlamendiliikmed olid leevendamise vastu. Otsus esinemiskünnise kohta on turismitööstuse jaoks ülioluline.  

See suvi on „juba kadunud”  

Välisturistide osas on see suvehooaeg juba enamasti mahakandmine, ütles Visit Finlandi tegevjuht Kristiina Hietasaari esmaspäeval Yle-le. Sissepääsumudel tuli liiga hilja, kuna enamik inimesi on juba reisiplaanid koostanud.  

„Selleks suveks ei oota me enam suuri horde välismaalt Soome. See on tõesti kahetsusväärne, kuna oleme juba kaotanud ühe suve ja ühe talve, mis on meie jaoks tõeliselt olulised aastaajad,” ütles Hietasaari.  

Kommertsringhääling MTV oli esimene, kes teatas valitsusesisesest vaidlusest.  

Allikad Yle, MTV, Ilta-Sanomat 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.