"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Venemaa kuulutas konsul Mart Lätte soovimatuks isikuks (0)
07. juuli 2021
Ilja Matusihis

Venemaa kuulutas Eesti Peterburi peakonsulaadi konsuli Mart Lätte kolmapäeval persona non grataks ning kohustas teda lahkuma Venemaa territooriumilt 48 tunni jooksul, vahendas Interfax Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova sõnu.

“7. juulil kutsuti Vene välisministeeriumi välja Eesti Moskva saatkonna ajutine asjur Ulla Uibo. Venemaa avaldas otsustavat protesti seoses luureandmete kogumisega, mis ei ole kooskõlas Eesti Peterburi peakonsulaadi konsuli Mart Lätte diplomaadistaatusega,” seisis Zahharova veebikommentaaris.

“Kõnealune Eesti konsulaadi töötaja tunnistati persona non grata’ks, ta peab lahkuma Venemaa Föderatsiooni territooriumilt 48 tunni jooksul,” märkis Zahharova.

Seadusevastane kinnipidamine

Eesti välisministeeriumi kommentaari kohta, et Lätte kinnipidamine oli “seadusvastane ja provokatsiooniline” ning talle esitatud süüdistused “alusetud”, ütles Zahharova, et Eesti ajutisele asjurile olevat osutatud, et “taolised katsed olukorda vales valguses kujutada on lubamatud”.

“Rõhutasime, et peame ametliku Tallinna seisukohta äärmiselt küüniliseks, sest on ümberlükkamatuid tõendeid selle Eesti diplomaadi seadusevastase tegevuse kohta, kes  teadupoolest peeti kinni hetkel, kui Venemaa kodanik andis talle üle suletud iseloomuga dokumendid,” kirjutas Zahharova.

FSB väitis eile, et pidas konsul Lätte peeti kinni hetkel, kui Venemaa kodanik andis talle üle salajasi dokumente. “Välisdiplomaadi suhtes võetakse kasutusele meetmed, mis vastavad rahvusvahelise õiguse normidele,” märkis FSB.

Eesti peab Lätte kinnipidamist lavastuseks ja provokatsiooniks. Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Aari Lemmik ütles, et FSB süüdistas Lättet tundlike materjalide omastamises. Ta nimetas süüdistusi täiesti alusetuiks ning kirjeldas kinnipidamist Vene võimude provokatsiooniks. “FSB tegevuse puhul on tegemist lavastusega, süüdistused alusetud. See on järjekordne näide sellest, et Venemaa pole huvitatud sõbralikest suhetest naaberriikidega,” märkis Lemmik.

Vastusamm Eestilt

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelson nimetas konsuli kinnipidamist samuti provokatsiooniks ning leidis, et kui Lätte Venemaalt välja saadetakse, tuleks ka Eestil sarnane vastusamm teha. Aasta algusest saadik on Venemaa ja lääneriigid korduvalt vastastikku diplomaate välja saatnud ning üksteist spionaažis süüdistanud. 

Aprillis saatis Venemaa Peterburist välja Ukraina diplomaadi, kes FSB sõnul olevat samuti püüdnud Vene kodanikult salastatud materjale vastu võtta. Samas kuus saatis Moskva välja neli Balti riikide diplomaati. Tegemist oli peegelmeetmega Vene diplomaatide väljasaatmisele Kesk- ja Ida-Euroopast. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.