"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Erki Savisaar: OECD ettepanek kehtestada ühtne ettevõtete tulumaks on mõistlik (0)
07. juuli 2021
Erki Savisaar. Foto: Scanpix

„Minule tundub OECD ettepanek väga mõistlik andes võimaluse paremini kontrollida nii rahvusvahelisi portaale, nagu Google, Amazon, Uber kui ka pankasid,“ kommenteeris Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar ülemaailmse majandusorganisatsiooni ideed kehtestada ühtne 15 protsendiline ettevõtte tulumaks rahvusvahelistele suurfirmadele. 

„Praegu liiguvad rahvusvaheliste firmade kasumid maksuvabalt Eestist välja. Samal ajal peavad Eesti ettevõtjad dividendidelt tulumaksu maksma,“ selgitas Savisaar. 

Tema sõnul võib loomulikult arutleda, milline võiks olla selle pakutud maksumäära suurus. „Kuid välja käidud 15 protsenti tundub mulle olevat kui n.ö kirik keset küla. Arvestades eriti, kui palju riike püüavad sellele kokkuleppele jõuda, siis tundub see olevat täiesti mõistlik pakkumine.“

Eelmisel nädalal arutasid 139 OECD riiki rahvusvahelist ettevõtte tulumaksu reformi ja esitasid oma seisukohti nii digimaksu kui ka miinimummaksu kohta. Eesti rahandusministeerium kinnitas oma toetust rahvusvahelisele digimaksule. Samas jäädi eriarvamusele suurettevõtetele ühtse 15 protsendilise tulumaksu kehtestamise osas.

Eesti ei saanud ministeeriumi selgitusel miinimummaksu lahendust toetada mitmel põhjusel. Esiteks annab praegune versioon õiguse maksustada Eestis teenitud kasumit peakontori riigil, kui Eesti siinse tütarühingu või püsiva tegevuskoha kasumit kolme või nelja aasta jooksul maksustanud pole.

Teiseks tuleks kehtestada käibe alammäär kontsernidele, kellelt miinimummaksu küsida võib, mitte jätta see lahtiseks. Liiga madalad olid ka valemipõhise välistuse marginaalid, mille abil saaks tegeliku majandustegevusega ettevõtjad miinimummaksu kohaldamisalast välistada.

Rahandusministeeriumi sõnul oli üleilmse miinimummaksu algne eesmärk lõpetada kunstlike maksuskeemide kasutamine, kuid nüüd arutelule esitatud tekstiversioonis on sellest saanud maksukonkurentsi piiramise vahend, mis ei arvesta piisavalt väikeste riikide huve.

Üleilmse tulumaksu miinimummäära väljapakutud sõnastuse kohta jäi Eesti eriarvamusele, kuid avaldas valmisolekut jätkata läbirääkimisi kompromissi leidmiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.