"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Meeskonnaga koos teraapiasse? Lisaboonus, kuidas oma töötajaid aidata ja toetada (0)
07. juuli 2021
Denis Vinogradov ja Lilia Märtmaa Foto GoodNews

Rapla Hooldekeskuse  seltskond on käinud Tervendavate Helide teraapiates Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradovi juures juba mitmeid aastaid. Juhataja Anne-Ly Pedaja leidis tee Tervendavate Helide keskusesse, kui talle tehti jõulukink heliteraapia seansile.

Kohale mindi sõpradega ning esimene tunnetus oli nii võimas ja emotsionaalselt hästi mõjuv, et ta tundis, et ka töökollektiivile sobiks see väga hästi. “Pakkusin seda kohe neile välja. Naised olid alguses pisut teadmatuses, et mis see on, aga kui esimest korda ära käisime, siis jäimegi käima, see sobis meile kõigile,” räägib ta. Nüüdseks on see üks väike lisaboonus, kuidas oma töötajaid aidata ja toetada.

Väljasõit meeskonnaga on juba omaette teraapia

Ühtpidi on heliteraapia Pedaja sõnul teraapiline, aga ka väljasõidu eest kogu meeskonnaga. “Kui teraapiast tuleme, lähme koos restorani või kohvikusse ja arutame, mis tunne kellelegi pärast seanssi tekkis, kuidas see mõjus. Ka see on omamoodi teraapia,” nendib ta. “Heliteraapia vähendab ka tööstressi. Juba majast välja saamine ja väljasõit meeskonnaga aitab minna teise keskkonda, saada osa heast muusikast ning annab vaimsele tervisele palju jõudu, leevendab rahutust ning aitab olla iseendaga. “Naised räägivad peale seanssi,  justkui seljakott oleks seljast kadunud –tekib  kerge ja hea tunne,” kirjeldab ta.

Muutused tulevad Pedaja kogemusel kohe – pärast seanssi tunnetab inimene, kas tal läks kergemaks ja kui tekkisid valu aistingud, kas need siis ka kadusid. “See on tegelikult subjektiivne, igaühel on oma tunded ja tunnetused, kas helivibratsioon temani jõudis ja aitas,” selgitab ta ja toob näiteks, et ehkki positiivset on alati väga palju, on juhuseid, kus tunnetatakse mitte meelepärast ehk isegi häirivat tunnet helide suhtes kuid peale selgitusi ja hirmude kadumist on muutused pigem positiivsed. Tore on tõdeda, et tänaseni on tagasiside igati positiivne.

Muusikaterapeut Lilia Märtmaa sõnab, et helirännaku puhul minnakse rändama inimese sisemaailma ja ei saa ennetada seda, millega või kellega ta seal kokku saab. Need võivad olla ilusad muinasjutulised pildid, või isegi taevakehad, inimene võib kogeda kummalisi kehalisi aistingud või mõnikord inimesed kuulevad muusikat, mida tegelikult selles ruumis ei ole. See kõik tuleb alateadvusest ja vahepeal inimene ka saab kokku oma allasurutud emotsioonide või hirmudega. Ja kui see kogemus on meeldiv, siis võib ennast õnnitleda, aga kui see on keerulisem, siis on ka väga hea, sest see on võimalus lahti lasta seda, mida pole enam vaja, ja pärast helirännakut ongi uuenenud tunne.

Teraapia tekitab tihti tahtmist ennast veel rohkem toetada ja aidata

Kasu on ka see, et inimesed on hakanud mõtlema, kuidas ennast veel rohkem aidata. “On ka skeptikuid, kes ei julge osaleda, kartes teadmatust, mis teda ees ootab ja on ka selliseid inimesi, kes ei soovi sellest kuuldagi.” tõdeb Pedaja.  

Ta kirjeldab, et teraapias inimene kas puhkab, jääb unne ning näeb unes midagi, mõni inimene aga tunnetab ja teeb enda rännakut.

Kokkuvõttes aitab koos heliteraapias käimine Anne-Ly Pedaja sõnul hoida vaimset ja füüsilist tervist ning meeskonda koos.

Vaikus on hea tervendaja

Lilia Märtmaa soovitab heliteraapiana lisaks ka loodushelide kuulamist –  veesulin, linnulaulud, hea kui kuuled neid päriselt, aga võib ka salvestuses.

Stressi puhul peaks aga Lilia Märtmaa sõnul eemale hoidma tänavamürast, suure linna helidest, taustaraadiost või –telekast ja mitte kuulata inimesi, kes tekitavad stressi. Vaikus on üks väga hea tervendaja – nii välisvaikus kui ka sisemine.

Stressi puhul mõjuvad hästi loodushelid või meeldiv muusika, mis lõdvestab ja laeb energiaga, mille abil stress välja raputada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.