"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Euroopa Parlament tahab laiemat sanktsioonirežiimi korruptsioonile (0)
08. juuli 2021
Mats Õun

Euroopa Parlament tunnustab värskes resolutsioonis EL-i inimõiguste rikkujate vastast sanktsioonirežiimi, kuid leiab, et ka korruptsioon peab kuuluma karistatavate kuritegude hulka, vahendas BNS.

Parlamendi hinnangul on korruptsioonil laastav mõju inimõigustele, sageli õõnestab see demokraatlikke institutsioone, õiguspärasust ning õigusriigi põhimõtte järgimist. Erinevalt sarnastest sanktsioonirežiimidest kogu maailmas, nagu näiteks USA ülemaailmne Magnitski seadus, ei hõlma EL-i 2020. aasta detsembris vastu võetud inimõiguste rikkujate vastane sanktsioonirežiim korruptsiooni. Seetõttu nõuab parlament, et Euroopa Komisjon esitaks seadusandliku ettepaneku sanktsioonirežiimi laiendamiseks.

Lisaks tuleks tugevdada sanktsioonirežiimi parlamentaarset järelevalvet ning anda parlamendiliikmetele võimalus teha ettepanekuid sanktsioonide kehtestamiseks raskete inimõigusrikkumiste korral. Samuti tuleks enam kaasata kodanikuühiskonna esindajaid.

Parlament peab kahetsusväärseks, et EL-i Nõukogu kasutab sanktsioonide määramiseks ühehäälsust, ning kordab nõudmist võtta EL-i sanktsioonide kehtestamisel kasutusele kvalifitseeritud häälteenamus.

Resolutsioon lisab, et EL-i vastus kolmandate riikide sammudele peab olema kiire ja kooskõlastatud ning et liikmesriikide kahepoolsed lepingud selliste riikidega ei tohi õõnestada EL-i sanktsioone.

Tekst võeti vastu 584 poolt- ja 73 vastuhäälega, erapooletuks jäi 33 liiget. “EL-i ülemaailmne rikkujate vastane sanktsioonirežiim annab võimaluse reageerida tõsistele inimõiguste rikkumistele. See peab muutuma EL-i laiema inimõiguste strateegia ja välispoliitika osaks,” ütles parlamendi väliskomisjoni esimees David McAllister (EPP, Saksamaa).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.