"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kristjan Jaani: Eesti aitab Leedut võitluses migratsioonirelvaga (0)
08. juuli 2021
Kristian Jaani Foto Rene Suurkaev

„Leedu siseminister palus võitluses ebaseadusliku migratsiooniga Valgevenest Eestilt abi ning seda me ka anname,“ ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil siseminister Kristian Jaani. „Konkreetne abi pakkumine algas eile, kui saatsime Leetu politseirühma ESTPOL 5, mille tööpiirkonnaks saab Leedu-Valgevene-Poola piiriala.“

Politseirühma põhiülesandeks on piirikaitse ning droonivõimekuse tagamine, mida Leedu Eestilt eraldi küsis. „Missioon kestab augustini ning see kaetakse valitsuse reservfondi arvelt,“ ütles siseminister.

Ta selgitas, et viimase aja jooksul on Leetu jõudnud ena kui 1000 illegaalset sisserändajat. „Need on tõepoolest illegaalsed sisserändajad, peamiselt noored mehed Iraagist. Neid saadetakse otse lennukiga Iraagist Minskisse, n.ö turismireisile, mis toob nad siis seejärel kohe piirile. Lendamise korraldamisega tegeleb mitu lennufirmat, nii Valgevene kui ka teisel poolel, nagu Belavia, Turkish Airways ja Iraqi Airways,“ märkis Jaani.

Leetu jõuavad nad tema sõnul mitut teed pidi, milleks peamiseks on Minski ja Vilniuse vaheline kiirtee.

Jaani sõnul panustab Eesti Leedu abistamisse ka läbi Euroopa piirivalveüksuse Frontex. Selle ridades läheb juuli keskel piirile kohale kaks Eesti inimest koos patrullautoga.

Peaminister Kaja Kallas sõnas pressikonverentsil, et Eesti on Leedule võitluses illegaalse migratsiooniga oluline koostööpartner ning seepärast aidatakse teda mitmel moel. „Valgevene kasutab rändesurvet poliitilise tööriistana ning ka Eesti huvides on, et Leedu saaks sellega võimalikult kiiresti hakkama.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.