"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Kallas: vaktsineeritud inimesed saavad rohkem vabadusi (2)
08. juuli 2021

“Ei ole mõistlik jätta vaktsineerimist sügisesse, vaid juhuks kui tulevad uued lained, siis need, kes on vaktsineeritud, saavad ikkagi rohkem vabadusi kui siis need, kes vaktsineeritud ei ole. Igal juhul on täna mõtet vaktsineerida, et tagada sügisel endale võimalikult palju vabadusi,” ütles peaminister Kaja Kallas täna valitsuse pressikonvrentsil.

Kallase sõnul on tänaseks Eestis vaktsineeritud pea 52,4% täiskasvanud elanikkonnast, manustatud on ka üle miljoni doosi.

“See tähendab, et eesmärgi saavutamiseks (70%) peame vaktsineerima veel vähemalt 190 000 täiskasvanut,” rääkis ta. “Oleme arutanud, et muuta vaktsineerimine veelgi lähedasemaks, lihtsamaks, kättesaadavamaks, mugavaks. Oluline on, et soovime vaktsineeritust arvestada ka piirangute kehtestamisel juhul kui peame jälle hakkama piiranguid kehtestama. Ürituste, teenuste avatuna hoidmiseks näeme ette digitõendi ja antigeeni kiirtestide edasiarendust.” 

Haigestumine kasvab paljudes Euroopa riikides

Kallase sõnul on Covid-19 riskitase madal ehk roheline. “Delta tüvi on muutunud Eestis domineerivaks,” rääkis ta. “Haigestumine kasvab paljudes Euroopa riikides, mis tähendab, et peame tegema ja teeme ettevalmistusi uueks võimalikuks laineks. Eelmisel nädalal tuvastati 227 haigestumist ja 51 juhul toodi nakkus sisse välismaaltks laineks. Kiitsime heaks korralduse, mille järgi pääsevad alates 12. juulis EL välistest riikidest üksnes juhul, kui nad teevad koroonaviiruse testi ja testi tulemus on negatiivne. Tõendi peavad esitama need, kes pole vaktsineeritud.” 

Töö- ja terviseminister Tanel Kiik rõhutas, et kõigil on võimalus panustada viirusevastasesse võitlusse end vaktsineerides. “Siinkohal tahan tunnustada neid 575 000 inimest, kes on juba vaktsineerimas käinud, samuti tänan kõiki tervishoiuasutusi,” ütles Kiik. 

Ta julgustas kasutama ka üha laienevaid võimalusi minna eelregistreerimata vaktsineerima. 

Piiriületusel saab kasutada ka antigeeni kiirtesti

Peaminister ütles, et kõik ministeeriumid said ülesande kaardistada koroonaviiruse õppetunnid. “Oleme valmis tegema otsuseid, kuidas peame minema lühiajaliselt, kiiresti ja ka pikemaajaliselt, et olla valmis ja saada võimalike uute lainetega paremini hakkama,” lausus ta. “Õppetunnid puudutavad nii juhtimist (strateegiline juhtimine riigikantseleisse), aga ka ettevõtete toetusmehhanismid (EASi ja MKMi koostöö). Haridusvaldkonnale suunatud tegevused valmivad hiljemalt augustikuuks: ventilatsioon, vaktsineerimine, vaimne tervis ja palju muud.” 

Valitsus kiitis neljapäeval heaks korralduse, mis võimaldab piiriületusel lisaks koroonaviiruse PCR-testile kasutada ka antigeeni kiirtesti. “Selle eesmärk on ennetada koroonaviiruse välismaalt Eestisse toomist ja vähendada viiruse riigisisese leviku ohtu,” ütles Kallas. 

Kui praegu aktsepteeritakse kõrge nakkusohuga riigist Eestisse saabumisel kuni 72 tundi varem tehtud PCR-testi, siis muudatuse kohaselt saab edaspidi teha kuni 48 tundi enne piiriületust tervishoiuteenuse osutaja juures ka antigeeni kiirtesti.

Kui esmase kiirtesti tulemus on negatiivne, tuleb 10-päevase isolatsiooniaja lühendamiseks teha kuuendal päeval PCR-test. Piiriületusel tehtava testimise eest tasumine jätkub seni kehtiva põhimõtte järgi, mille kohaselt on test Eesti elanikele tasuta ja kõigile teistele tasuline.

Vabariigi valitsuse pressikonverentsil osalevad peaminister Kaja Kallas, tervise- ja tööminister Tanel Kiik, maaeluminister Urmas Kruuse ja siseminister Kristian Jaani.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nii & naa
13. juuli 2021 15:36
Need vabadused ei ole mingid elutähtsad vabadused. Ja nautides neid vabadusi, võib vaktsineeritu ka viirusesse haigestuda.
riivaja
8. juuli 2021 13:31
Ohtlike nakkus - ja vaimuhaiguste korral on põhiõiguste riive lubatud.