"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
MÕRUD KOROONAPIIRANGUD Birgitta festival jääb taaskord ära (0)
09. juuli 2021
Albert Truuväärt

Birgitta festivali korraldajad eesotsast Tallinna Filharmoonia, Tallinna kultuuri- ja spordiameti ning linnavalitsusega otsustasid valitsuse otsusest tingituna tänavuse festivali ära jätta ning festivalipiletid ostetakse tagasi.

Vaata galeriid (15)

Birgitta festival andis valitsusele eriloa taotluse sisse maikuus. Sel hetkel olid veel publiku- ja ürituste korraldamise piirangud. Need leevenesid aja jooksul, aga küsimus jäi ikkagi õhku, et kuidas Vene Föderatsiooni külalised Eestisse saavad.

Taotluse menetlemine jäi venima ja lõpuks juunikuus hakkas koroona olukord Venemaal oluliselt halvenema.  

Birgitta festivali direktor Margit Tohver-Aints ütles, et nad jälgisid olukorda kasvava murega ja lõpuks, kui see taotlus jõudis Vabariigi valitsuse istungile, siis tuligi see negatiivne otsus.

„Esinejaid siiski ei saa isolatsioonikohustusest vabastada. Kui nad tulevad Eestisse, siis oleksid nad pidanud jääma vähemalt kuueks päevaks hotelli. Etendustele ja proovidesse oleks saanud minna alles seitsmendal päeval, kui on antud kaks negatiivset testi. Juba organisatoorselt on seda kõike korraldada tänaseks liiga lühike aeg. Teiseks on see festivali jaoks ka äärmiselt kulukas.“ 

Birgitta festival kui Tallinna visiitkaart

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev lisas, et keegi ei tule siia seitse päeva hotelli elama.

„Neil ei jää puht füüsiliselt aega selleks, et pärast seda hakata proove tegema,“ lausus ta. „Kokkulepe oli selline, et nad tulevad Eestisse ja saavad kohe proove teha. Lisaks kõigele on see üks meeletu kulu ja ma väga kahtlen, et vabariigi valitsus oleks valmis seda katma. See on kurb uudis.“

Belobrovtsev tõdes, et kahjuks ei jäänud muud midagi üle kui Birgitta festival ära jätta ja seda juba teist aastat järjest, mis on eriti kurb.

Birgitta festival on ju üks Tallinna kultuurielu visiitkaartidest. „Olen ise nautinud festivalietendusi ja see on olnud kohati lausa vapustavalt hea. Aga sellistel tingimustel mis on meile seatud – kahjuks ei saa me seda festivali korraldada,“ tunnistas ta.  

Festivali direktor Margit Tohver-Aints on paljude väliskülalistega juba jõudnud rääkida. „Kellega olen rääkinud, on oma mõistvat suhtumist üles näidanud ja tegelikult saavad ka aru, mida meie korraldajatena läbi elame,“ sõnas Tohver-Aints.  

Belobrovtsev lootis, et meie kultuurisuhted Venemaa kollektiividega selle pärast halvemaks ei lähe. „Samas me teame, et juulikuus toimuvad Saaremaa ooperipäevad, kus  esinevad Venemaa muusikud,“ lausus ta. „Praegu toimub üle Eesti erinevaid spordi- ja kultuuriüritusi, kus on kaasatud ka kolmandatest riikidest tulevad osalejad.“

Puccini „Õde Angelicat“ saab näha järgmisel aastal

Eelmise aasta aprillis oli Birgitta korraldajatel selge, et festival jääb ära. „Siis räägiti kõikide esinejatega läbi ja keegi uskunud seda, et koroona meiega nii kauaks jääb,“ meenutas Tohver-Aints. „Siis sõlmiti ka lepingud ja mais avalikustati järgmise ehk selle aasta kava koos esinejatega. Nüüd me oleme selles olukorras ja saame aru, et järgmise aasta suhtes me seda otsust ei saa tõenäoliselt nii lihtsalt langetada. Peame arvestama kõikide oludega, mis koroona meile seab.“  

Kindlasti omaproduktsioon saab järgmisel aastal ette kantud sest seal on enamuses Eesti esinejad, kinnitas festivali direktor Tohver-Aints. 

„Kui me räägime oma lavastusest Puccini „Õde Angelica“, mis spetsiaalselt selle festivali jaoks pidi ettevalmistatud saama, siis see töö jääb ju tegelikult alles ja me saame seda kindlasti kui mitte varem, siis järgmisel aastal festivalil kindlasti publikule näidata. Ene-Liis Semper on tõesti äärmiselt põnevad kavandid esitanud ja selle järgi käib juba dekoratsioonide ehitus,“ ütles Margit Tohver-Aints.  

Piletid ostetakse tagasi

Margit Tohver-Aints tänas kõiki piletiostjaid, kes raskel ajal jäid truuks ja pileteid ei tagastanud.  „Festivali ära jätmise otsus tuli eile ja täna olen alles hommikul kunstilise juhi Dmitri Bertmaniga aru pidanud, et milline järgmise aasta programm võiks olla,“ ütles Tohver-Aints. „Publikule on mul see sõnum, et igaüks otsustab ise. Kui soovib piletid tagasi müüa, siis me oleme tänasest valmis seda kõikide jaoks tegema. Kui inimesed on valmis ootama, siis ka see valik on nende jaoks olemas.“

Birgitta festivali korraldajad on loomulikult kurvad, et festival taaskord ei toimu. „Teisest küljest, oleme jälle selles olukorras, et olles kolmanda laine ootuses ja see ei pruugi tulla mitte sügisel,“ sõnas Tohver-Aints.  „Me festivali korraldajatena kindlasti ei tahaks festivalile sellist olukorda, et toimumise tõttu saab alguse suurem koroonasse nakatumine. Meie esmane prioriteet on ikkagi meie esinejate, publiku ja oma töötajate tervise hoidmine.“  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.