"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Nädalavahetusel pääseb Tallinnas tavapäraselt suletud hoonetesse (0)
09. juuli 2021
Ilja Matusihis

Laupäeval ja pühapäeval kolmandat korda toimuv Open House Tallinn kutsub enam kui 300 ekskursioonile pealinna hoonetesse, kuhu tavapäraselt niisama ei pääse, vahendas BNS.

Sündmuseks spetsiaalselt kokku pandud tasuta giidituurid toimuvad vanalinna väärikates majades, kesklinna äsja valminud hoonetes, aga ka Lasnamäe ja Pirita ning Kopli põnevates paikades. 

Open House Tallinn 2021 produtsendi Aleksander Tali sõnul on arhitektuurisündmuse programmi 35 hoonet läbilõige pealinna linnaruumist. “Tallinna linnapilt on heas mõttes kirju ja seda Open House Tallinna mitmekülgne programm ka rõhutab. Vanalinna rikkaliku ajalooga väärikate hoonete kõrval on uuele elule ärganud või ärkamas terved kvartalid. Nii soovitan nädalavahetuse jooksul astuda läbi Rotermanni kvartalist, kus toimuvad tuurid vastvalminud Ajamajas, ja valmivast Porto Franco piirkonnast,” rääkis Tali.

Uus välimus ja funktsioon

Lisaks soovitab ta minna ekskursioonile süngete lugudega Patarei Merekindlusesse ja Balti Manufaktuuri, Koplis asuvasse Tallinna vanimasse ketrusvabrikusse – viimased objektid saavad lähiaastatel uue välimuse ja funktsioonid.  

Kontrastina on programmis mitmeid nõukogude liidu aegseid hooneid, millest silmapaistvaim on Raine Karbi projekteeritud Eesti Rahvusraamatukogu. “Mitmed põnevad paigad, kuhu nädalavahetusel sisse astuda, asuvad aga hoopis Lasnamäel. Näiteks Koorti tänava kõrgete hoonete katusekorteritesse ehitati neljameetriste lagedega ateljeesid kunstnikele, kust avab linnale suurepärane vaade; Linnamäe tänava tagaosas asub 1980. lõpus valminud viiekordne 820 autole ehitatud pompöösne garaažikompleks, mis on mõningatele tuttav ka “Sipelgapesa” filmist ning kus tegutsevad täna baar Comandor, spordiklubi, saun, restoranid, remonditöökojad ja isegi loomakliinik,” tutvustas Tali programmi.

Lasnamäe ja Pirita kandist kuuluvad arhitektuurisündmuse programmi veel Tondiraba jäähall, Filmimuuseum ja Oru Hub Hotell. 

Lisaks avalikele hoonetele saab Open House Tallinna raames tutvuda pealinna ühe luksuslikuma korterimaja Ambassador luksuskorteriga ning 2020. aastal valminud modernse eramuga Joa tänaval, Kadrioru miljööväärtusliku piirkonna veerel. 

“Erilist arhitektuuri erinevatest aegadest ja põnevate lugudega hooneid on Tallinnas palju – loodetavasti julgustab selleaastane Open House Tallinn rohkem ümbritsevat linnaruumi tundma õppima,” lisas Tali. 

Open House Tallinna teevad eriliseks just spetsiaalselt selleks puhuks kokku pandud giidituurid, kuhu panustavad objektiga lähedalt seotud inimesed – arhitektid, ajaloolased, elanikud ja rentnikud. Kõik eesti-, vene- ja inglisekeelsed ekskursioonid on tasuta ja toimuvad laupäeval ja pühapäeval ajavahemikus kell 11-17. Programmi kuuluvate hoonete nimekirja ja tuuride täpset toimumisaega saab vaadata veebist openhousetallinn.ee/hooned. 

Ülemaailmne sündmustesari

Open House Tallinnat korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja toetavad Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, kultuuriministeerium ning ABB, Fund Ehitus, Laufen, Ruukki, Thermory ning Velux Eesti. 

Open House on ülemaailmne sündmustesari, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele konkreetse linna põnevaid avalikke hooneid, eramuid, ehitusjärgusolevaid objekte ning kontori- ja tootmishooneid. Open House toimub rohkem kui 40 linnas üle maailma, sealhulgas Londonis, New Yorgis, Helsingis, Melbournis, Barcelonas, Tel Avivis ja Zürichis. 1992. aastal Londonis esmakordselt toimunud arhitektuurisündmus Open House on levinud praeguseks viiele kontinendile ning igas riigis teevad giiditööd vabatahtlikud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.