"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
President rõhutas tähtsa taristu kontrollimise olulisust (0)
09. juuli 2021
Mats Õun

Selle sajandi suur võitlus on, kes kontrollib kriitilise tähtsusega ühendusi ja taristut. Peame siin oma jõud ühendama, et seda teeksid demokraatlikud riigid, ütles president Kersti Kaljulaid Sofias toimunud Kolme mere tippkohtumisel, vahendas BNS.

Kuus aastat tagasi alguse saanud Kolme mere algatus on praktiline koostöövorm, millel on suur potentsiaal anda tõuge pandeemiajärgse majanduse taastumisele ja tugevdada selle konkurentsivõimet. Kolme mere piirkond on Euroopa majanduskasvu vedades tohutu potentsiaaliga. Koos Eestiga kuulub siia 110 miljonit inimest ja soov on tarku ühendusi arendada eelkõige energia-, transpordi- ja digisektoris.

„Peame ennast rohepöörde abil tugevamaks muutma. Ja et roheliseks saada, peame veenduma, et EL-i roheline mull on õhukindel. Praegu see seda veel ei ole, sest meil ei ole piirilevi piirangut, mis hoiaks musta energia siit turult eemal. Ka Eestis on energiatootmine muutunud passiivselt kliimaneutraalseks, aga teame, et me ei kasuta selleks rohelist energiat,“ lisas president. 

Riigipea sõnul suudab Kolme mere algatus olla nutikate lahenduste oivakeskus, mis tõukaks ka kasvu läänes, kuna meil on vähem vana piiravat taristut, mis uue ehitamist takistaks. „Koostöös saame toetada ka demokraatiaid idapartnerlusriikides ja Lääne-Balkanil, et nad saaksid olla osa demokraatlikust ja ühendatud maailmast.“

Riigipea rääkis ka poliitilistest pudelikaeltest tarneahelates. „Pandeemia näitas meile, et turgude sulgemisel võime kaotada kõik. Selle asemel peame mõtlema, kuidas neid turvaliselt avatuna hoida – konkurentsivõimelisuse huvides vajame nutikat lubavat õigusruumi,“ rõhutas Kaljulaid. 

Need teemad olid samuti jutuks ka kohtumistel Euroopa Komisjoni asepresidendi Margrethe Vestageri ning Horvaatia peaministri Andrej Plenkovićiga.

Ka sügisel Tallinnas toimuv Tallinn Digital Summit on pühendatud Kolmele merele, mis toob kokku 12 Euroopa Liidu riiki, mis jäävad Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahele – Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulised partnerid on Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.