"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
OHUS KEEL Saa tuttavaks liivi keelega (0)
09. juuli 2021
wikipedia

Läti Ülikooli Liivi Instituut avaldab YouTube’is lühifilme liivi keelega tutvumiseks. Instituut on juba avaldanud kaks videot plaanitud seitsmest liivi keelt tutvustavast videost.  

Liivi keel on maailma ohustatud keelte interaktiivses atlases, mille on välja andnud UNESCO (http://www.unesco.org/languages-atlas/index.php), tähistatud punase värviga. Viimased emakeelena liivi keele rääkijad on kõik siit ilmast lahkunud ning seda keelt õpetatakse ja tarvitatakse praegusel ajal vähesel määral kui teist keelt. 

Liivi kogukonda on hinnanguliselt Lätis umbes 200 inimest, kes on aktiivsed osalejad seltsides ja laulukoorides ning kes peavad noorte perede päevi ja laste suvelaagreid.  

Tartu Ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu on öelnud, et „eestlasele on liivi keel kerge õppida, see on ikkagi meie lähisugulaskeel, läti keele mõttes on see täiesti teine keel. Liivi keele argikasutus järjest aheneb, teiselt poolt on aga olemas liivikeelne Facebook ja juurde on tulnud igasuguseid keelematerjale, käsi- ja muid raamatuid.“ 

YouTube’i esimeses õppetunnis räägitakse sellest, kes on liivlased. Keeleline mitmekesisus maailmas ja mõiste “põlisrahvad”. 

Teine tund laseb kuulda kuidas kõlab liivi keel ning tutvustab tähestikku ja hääldust. 

Meie hõimurahva keelega saab tutvust teha Liivi instituudi lehel LI Līvõd institūt – YouTube 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.