"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Soome valitsus pikendab piirikontrolli juuli lõpuni (0)
09. juuli 2021
Foto Ilja Matusihis

Soome valitsus otsustas pikendada sisepiirikontrolli veel kahe nädala jooksul kuni 25. juulini, et vältida koroonaviiruse või mis tahes viiruse variantide levikut, teatas Soome siseministeerium.  

Laiendus on mõeldud ka selleks, et anda omavalitsustele ja kohalikele omavalitsusüksustele aega nakkushaiguste seaduse kohaste ajakohastatud tervisekaitsemeetmete rakendamise ettevalmistamiseks.  

„Pärast seda lühikest üleminekuperioodi kaotatakse sisepiiridel kontroll ja sisenemispiirangud sisepiiridel,” seisis ministeeriumi avalduses.  

Sisepiiriliiklus tähendab reisimist Soome ja teiste Schengeni ala riikide vahel.  

Säilib piirikontroll Eestiga

Seetõttu kehtivad piirangud liiklusele Soome ja Hollandi, Belgia, Hispaania, Kreeka, Läti, Liechtensteini, Luksemburgi, Norra, Portugali, Prantsusmaa, Rootsi, Taani ja Eesti vahel.  

Nendest riikidest on siiski vabaaja paadisõit lubatud, märkis ministeerium.  

Sisepiirikontroll kaotatakse Soome ja Leedu, Soome ja Sloveenia ning Soome ja Šveitsi vaheliste reiside jaoks, tuginedes epidemioloogilisele hinnangule nendes riikides.  

Seoses sisepiirikontrolli jätkumisega tuletas ministeerium reisijatele meelde, et Soome sisenemise lubatud alused on endiselt Soomes või mõnes teises EL- või Schengeni riigis elavate isikute tagasipöördumine, tööreisid või muud olulised põhjused.  

Inimesed võivad siseneda Soome – isegi turismireisile – ELi või Schengeni riikidest, kui nad esitavad tõendi, mis näitab, et nad on saanud kaks koroonaviiruse vaktsiini annust, või tõendid selle kohta, et nad on viirusest paranenud vähem kui kuus kuud enne riiki sisenemist.  

Muudatused välispiirikontrollis  

Ministeerium teatas ka, et välispiiriliikluse piiranguid – reisimist Soome ja Schengeni väliste kolmandate riikide vahel – pikendatakse 22. augustini, et vältida Covid-19 uute tüüpide levikut.  

Alates 12. juulist kaotatakse Aserbaidžaani, Bosnia ja Hertsegoviina, Brunei, Kosovo, Moldova ja Serbia elanike sissesõidupiirangud Soome.  

Piirangud on juba kaotatud Bulgaariast, Rumeeniast, San Marinost ja Vatikanist Soome saabujatele ning Soome ja Albaania, Austraalia, Hongkongi, Iisraeli, Jaapani, Aomeni, Põhja-Makedoonia, Uus-Meremaa, Singapuri, Lõuna-Korea ja Taiwani elanikele.  

Ministeerium ütles, et neid riike peetakse madala riskiga Covid-19 juhtumite vähese esinemissageduse tõttu.  

Alates 26. juulist kaotatakse sisenemispiirangud ka kogu liiklusele, mis saabub Soome Andorrast, Bulgaariast, Horvaatiast, Küproselt, Iirimaalt, Monacost, Rumeeniast, San Marinost ja Vatikanist, kuna need riigid on kooskõlas ELi soovitustega Schengeni riikidega võrreldavad.  

„EL-i või Schengeni riikide elanike sissesõit Soome on lubatud, kui isikul on enne Soome saabumist saadud COVID-19 vaktsineerimistõend või tõend selle kohta, et ta on COVID-19-st taastunud vähem kui kuus kuud enne Soome tulekut. Kruiisilaevadel on lubatud sadamatesse siseneda, kuid reisijatel on keelatud kaldale tulla,” teatas ministeerium.  

Allikas: Yle 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.