"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Andres Merits: kuni vaktsiinid seisavad külmkapis, ei kaitse need kedagi (0)
10. juuli 2021
Scanpix

Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits usub, et Euroopat ootab ees COVID-19 viiruse uus laine ning selle võimalikult kiireks pidurdamiseks tuleks jõupingutusi teha juba praegu. “Praegused arengud meil ja mujal Euroopas näitavad, et uus laine tuleb. Meil on see kolmas, Hispaanias vist viies…” märkis Merits. “Vältida saaks seda rangete piirangutega ja piiride sulgemisega –  kuid kas me seda tahame? Pigem mitte,” lisas ta. 

“Selleks,  et lainet maha suruda ja hoida seda raamides, et see võimalikult vähe normaalset elu takistaks, on kaks lihtsat asja – vastutustundlik käitumine (reisijate ja lähikontaktsete eneseisolatsioon ja haigete karantiin) ja vaktsineerimine,” nentis Andres Merits. 

Kõik võimalikult ruttu vaktsineerima!

Vaktsineerima peaksid viroloogi arvates kõik, kes seda teha saavad (st kõik peale kuni 11 aastaste laste) ja võimalikult ruttu.

“Sügisesse seda lükata pole hea mõte – hiljemalt sügiseks on vaja saada immuunsus ja see võtab enamike vaktsiinide (erand ühedoosiline Janssen) ligi 2 kuud. Seega on parim aeg praegu. Hetkel vaktsiinipuudust enam ei ole, kuid kuni nad seisavad külmkapis, ei kaitse need kedagi,” tõdes ta.

“Ei tasu karta, et vaktsiinid ei kaitse praeguse delta-tüve vastu – kaitsevad väga hästi,” lisas Merits, kelle sõnul on kaitse eriti hea on ohtlike (haiglaravi vajavate) ja surmaga lõppevate nakatumiste vastu.

USA andmed näitavad tema sõnul, et 98-99% sealsetest COVID-19 surmajuhtumeid tuleb sellest 1/3 täiskasvanud elanikkonnast, kes pole ennast vaktsineerinud, 2/3 (vaktsineeritud) elanikkonna osa puhul neid peaaegu pole. 

Samuti pole viroloogiaprofessori sõnul põhjust kartusel, et kui vaktsineerida praegu, siis on kevadeks kaitse kadunud ja vaktsineerimist tuleb korrata.

“Vähemalt praegu näitavad uuringud, et kaitse kestab vähemalt aasta ja kui mingil ettenägematul põhjusel see pole piisav,  piisab tugeva kaitse taastamiseks ühest süstist ja ühest nädalast.  Seega on tulevik senisest rohkem meie endi teha,” ütles Andres Merits. 

Aeg on enesehoidmise reeglid taas meelde tuletada

Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar usub samuti, et viiruse järgmist lainet ära hoida pole võimalik seni, kui viirus maailmas laialdaselt ringleb ja enamus inimesi on endiselt viirusele vastuvõtlikud.

“Me saame kolmanda laine mõju vähendada. Kui riskigrupid – vanemad inimesed ja riskifaktoritega inimesed – on vaktsineeritud, siis on raske haigus ja suremus viidud miinimumini, tervishoid pole üle koormatud ja me saame suhteliselt mõistlikult selle viirusega elada,” märkis Lutsar. 

“Mina oskangi soovitada, et kohe minna vaktsineerima kui seda juba tehtud pole ja järgida terviseameti poolt antud juhiseid reisilt tulles. Mõistlikult käitumine tuleb alati kasuks.”

Riigikogulane ja vähiravi arst Hele Everaus leiab, et järgmise viiruselaine eel oleks inimestel paslik taas põhilised käitumisreeglid üle korrata.

“Praegu on suur tõenäosus, et kolmas laine on tulemas. Inimesed peaksid ikka “vau”- reegleid meelde tuletama: pese korralikult käsi, siseruumis kanna maski, eriti transpordivahendites ja kaubanduskeskustes. Õhuta ruume, pigem väldi rahvarohkeid üritusi. Kui oled haige, püsi kodus,” soovitas Everaus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.