"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Ohtlikult kuum ilm Klandorf: liigkuumuses tuleb hoida ennast ja hoolida teistest (0)
10. juuli 2021
Ilja Matusihis

“Lapsevanematel tuleb jälgida, et lapsed ei jääks mingil juhul üksi autosse, isegi mitte viieks minutiks – auto kuumeneb päikese käes väga ruttu kriitiliselt soojaks. Kui märkate võimaliku terviserikkega kaaslinlast, tuleb teda kindlasti aidata – toimetada jahedasse kohta, anda juua ja vajadusel kutsuda kiirabi,” ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Klandorf paneb inimestele südamele, et liigkuumuses on vaja hoida nii iseennast kui olla hooliv ka teiste suhtes.

Selleks et laupäevast taas hoogu saav suvekuumus tervisele liiga ei teeks, tuleb olla päikesega ettevaatlik ja juua rohkesti vett. Janu saab kustutada avalikes veevõtupunktides ning linn kutsub ka toitlustusasutusi ja kaubanduskeskusi soovijatele tasuta joogivett pakkuma. Ka munitsipaalpolitsei patrullid pööravad suurt tähelepanu kuumusega kimpu jäänud linlastele, edastas Tallinna linnavalitsus.

Joogivesi on esmatähtis

“Joogivesi tuleks hoida pidevalt käepärast, sest kuumade ilmadega tuleb vett tarbida 2–2,5 liitrit päevas, küll aga on mõistlik pidada piiri kangete jookidega. Kõigil patrullidel on võimekus anda kannatanutele vajadusel esmaabi ning patrullautod ja ATV-d on varustatud joogiveega, millega hädasolijat turgutada,” sõnas Klandorf.

Avalikud Tallinna Vee veevõtukohad, kus saab värske kraaniveega janu kustutada, asuvad Viru tänaval, Harju tänaval, Politseipargis, Järvevana tee kergliiklusteel, Kadriorus, Kalaranna teel, Taani kuninga aias ning Löwenruh’ pargi lähistel Algi tänaval. Avalikest joogiveekraanidest voolab kontrollitud kvaliteediga joogivesi, mis sobib kuuma ilmaga janu kustutamiseks. Tallinna avalikud joogipunktid on leitavad veebikaardilt. Kampaaniaga “Pakume kraanivett” on liitunud ligi 30 Tallinna söögikohta, mille tunneb ära uksel oleva kleebise järgi.

Päeval õues töötades või liikudes tuleks leida vähemalt üks kord tunnis aega lasta kehal jahtuda – kas õues varjus või kunstkliimaga ruumis. Kuuma ilmaga tuleks kanda õhulisi heledaid rõivaid ja katta pea mütsi või rätiga. Vanemad inimesed ja krooniliste haigustega inimesed võiksid kõik poes- ja turulkäigud teha enne keskpäeva. Muu osa päevast tuleks olla päikesest eemal – siseruumides või varjus.

“Alates jaanipäevast eilseni on kiirabi vajanud 14 päikesepiste või kuumakurnatusega inimest, peale selle on esmaabi antud ka spordi- ja kultuuriüritustel. Loodame, et ennetavad tegevused aitavad kõigil eeloleva kuumalainega ohutult toime tulla,” lisas Klandorf.         

Palavuse eest tuleb kaitsta ka lemmikloomi – mitte jätta neid autosse ning anda piisavalt juua. Koeri ujutada võib meres ja järvedes kõikjal, kus ei ole avalik supluskoht ning kus ei ole sellekohast keelumärki. Levinud koerte ujutamise kohad Tallinnas on: Russalkast Pirita poole jääv rannariba, Kopli liinide promenaadi juures, Merivälja muulist Viimsi poole jääv rannaäär ja Raku järve põhjakalda osa.

Turvaline rannavalve

Kuumad ilmad meelitavad mõistagi randadesse ka inimesi. Pealinnas on viis avalikku supelranda ning neis kõikides on turvalisuse tagamiseks G4S-i rannavalve. Silma hoitakse peal nii vees kui ka rannaalal ja selle läheduses toimuval, jälgitakse nii inimeste turvalisust kui ka heakorrareeglitest kinnipidamist. Siiski paneb abilinnapea lapsevanematele südamele, et mitte mingil juhul ei jäetaks lapsi veekogude ääres järelevalveta, sest lapsed ei oska ise veel ohtusid hinnata.

Tallinna Linnatranspordi AS püüab enda sõnul omalt poolt tagada võimalikult mugavat reisimist ühistranspordiga. Uuemad ühissõidukid on varustatud kliimaseadmetega, vanemates kasutatakse õhutuseks tuulutusaknaid ja luuke. Konditsioneer on 263 linnaliinibussis ning kõikides uuemat tüüpi trammides. Vanemates bussides, trammides ja trollides tuulutavad juhid lõppeatustes salonge ning avavad sõidu ajaks luugid ja aknad.

Kuumuse tagajärgi leevendab veidi ka linnatänavate kastmine. Kui tavaolukorras pestakse suvel tänavaid kesklinna piirkonnas kolm ja teistes piirkondades üks kord nädalas, siis väga soojade ilmadega kastetakse tänavaid iga päev. 

Kui inimesel tekivad kuuma tõttu teadvuse häired, tuleb kohe kutsuda kiirabi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.